Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] - ZielonaGospodarka.pl
21.08.2023 06:17
Strona główna Klimat, Edukacja Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Partnerzy portalu

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.

Najnowsze informacje pojawiają się na końcu artykułu. Odśwież stronę, by wyświetlić nowe.

[AKTUALIZACJA 2:23]

Hiszpania. Na Teneryfie spłonęło 13 tys. ha lasów, to ponad połowa drzewostanów wyspy


Na Teneryfie spłonęło od wtorku do niedzieli 13 tys. hektarów lasów. To największy w historii tej kanaryjskiej wyspy obszar zajęty przez ogień - podała w niedzielę wieczorem lokalna obrona cywilna.

Pogorzelisko stanowi ponad połowę obszaru leśnego Teneryfy, gdzie we wtorek w rejonie wulkanu Teide pojawił się ogień.

W niedzielę lokalna żandarmeria (Guardia Civil) potwierdziła, że w trzech "liniach śledztwa" dotyczącego ustalenia przyczyny pożaru, uwzględniane jest celowe podłożenie ognia w gminie Arafo, skąd następnie z silnym wiatrem rozprzestrzenił się on po wyspie.

W sumie walkę z żywiołem podjęła nienotowana wcześniej na Teneryfie liczba osób – blisko 400, z których 167 to strażacy, a pozostali – żołnierze, ratownicy Czerwonego Krzyża oraz wolontariusze.

W niedzielę po południu rozpoczęły się pierwsze powroty do domów osób, które na terenie 11 gmin Teneryfy zostały ewakuowane z powodu zbliżającego się pożaru. Od wtorku w gronie tym znalazło się ponad 26 tys. osób.

Służby podały, że wciąż dużym zagrożeniem dla mieszkającej na wyspie ludności oraz turystów jest znaczące pogorszenie się jakości powietrza, w którym znajduje się dym z palących się lasów.

Marcin Zatyka
zat/ kb/


[AKTUALIZACJA 4:33]

Kanada. Pomocy w gaszeniu pożarów w Kolumbii Brytyjskiej udzieli wojsko


Prowincja Kolumbia Brytyjska, gdzie trwa walka z pożarami lasów, zwróciła się do rządu federalnego o pomoc. Ottawa wyśle wojsko do gaszenia pożarów – poinformował w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau.

"Otrzymaliśmy prośbę Kolumbii Brytyjskiej o pomoc federalną i zaaprobowaliśmy ten wniosek. Przekażemy pomoc armii kanadyjskiej i udostępnimy zasoby do pomocy w ewakuacjach, przygotowaniach i innych działaniach logistycznych" - napisał Trudeau na Twitterze.

W Kolumbii Brytyjskiej na zachodnim wybrzeżu Kanady, gdzie trwają pożary lasów, dotychczas ewakuować musiało się 30 tys. osób. W miniony czwartek pojawiły się pierwsze informacje o zniszczonych domach, ale nie ma jeszcze pełnej oceny skali szkód wyrządzonych przez pożary. Podczas konferencji prasowej w niedzielę strażacy podkreślili, że w okolicach jeziora Okanagan, gdzie ogień zagrażał miastom Kelowna i Zachodnia Kelowna, udało się powstrzymać rozszerzanie się pożaru. W gaszeniu płonących lasów uczestniczy tam 500 strażaków – podały media. W piątek rząd prowincji ogłosił stan wyjątkowy na terenie całej Kolumbii Brytyjskiej.

W sobotę wojsko udostępniło bazę szkoleniową Vernon Cadet Training Centre w Kolumbii Brytyjskiej do wykorzystania przez władze prowincji, zarówno jako bazę do operacji gaszenia lasów jak i do kwaterowania osób, które musiały się ewakuować.

W niedzielę rano czasu lokalnego wydane zostało ostrzeżenie w związku ze złą jakością powietrza w rejonie Vancouver i całej południowej i południowo-wschodniej części Kolumbii Brytyjskiej.

Rząd federalny udziela pomocy wojska na każdorazowy wniosek prowincji, kilka dni temu taką pomoc przekazano Terytoriom Północno-Zachodnim, gdzie również skala pożarów lasów jest wyjątkowa. W niedzielę wieczorem minister obrony Bill Blair poinformował na TwiTterze, iż do pomocy na Terytoriach Północno-Zachodnich wysłano kolejną kompanię wojska i obecnie ok. 400 żołnierzy i wojskowych specjalistów pomaga w gaszeniu pożarów w tamtym rejonie.

Według zbiorczych danych Canadian Interagency Forest Fire Centre, obecnie w Kanadzie trwa 1038 pożarów, z których 659 nie daje się kontrolować. Dotychczas w Kanadzie spłonęło ponad 14 mln hektarów lasów. (PAP)

Z Toronto Anna Lach
lach/ kb/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.