Wynik wyszukiwania - "synthos" - Wiadomości

Minister klimatu wydał decyzje zasadnicze dla 6 projektów jądrowych Orlenu i Synthosu

Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.
07.12.2023

Kanadyjczycy budują łańcuchy dostaw do budowy reaktorów BWRX-300

Kanadyjski producent najcięższych elementów dla przemysłu jądrowego BWXT buduje łańcuch dostaw elementów do budowy reaktorów BWRX-300. Konstrukcje te zamierza stawiać w Polsce spółka Orlenu i Synthosu. Wcześniej pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie.
09.10.2023

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
11.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
08.09.2023

4 mld dol. wsparcia dla projektu SMR Orlenu i Syntosu

Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy - poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
17.04.2023

PAA w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą opinię nt. SMRów

Państwowa Agencja Atomistyki w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych; wierzymy, że będzie pozytywna - powiedział w poniedziałek wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz.
04.04.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

OSGE: współpraca dozorów jądrowych Polski i Kanady kluczowa dla projektu BWRX w Polsce

Współpraca dozorów jądrowych Polski i Kanady przy reaktorze BWRX-300 dla spółki Orlen Synthos Green Energy ma kluczowe znaczenie - ocenił prezes OSGE Rafał Kasprów. Memorandum o współpracy wokół reaktora BWRX-300 zostało podpisane w poniedziałek w Abu Zabi.
14.02.2023

ORLEN wspiera rozwój edukacji kadr dla sektora energetyki jądrowej

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznymi na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Rozwój programu wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
01.02.2023

Pierwsze SMR-y PKN Orlen mają zostać uruchomione już do 2030 r.

Podejmujemy konsekwentnie działania, aby jeszcze w tej dekadzie pierwsze SMR-y mogły zostać oddane do użytku w Polsce - zapewnił członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich, odnosząc się do planów koncernu budowy mikro i małych reaktorów jądrowych.
05.08.2022

Obajtek: reaktor BWRX-300 to technologia najbliższa wdrożeniu

Reaktor BWRX-300, zaprojektowany przez GE Hitachi Nuclear Energy, to wśród małych reaktorów modułowych (SMR) technologia najbliższa implementacji - ocenił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen planuje budować takie reaktory w ramach spółki z Synthosem.
20.05.2022

Obajtek: energia z reaktorów atomowych jest najtańsza

Energia z reaktorów atomowych jest najtańsza - oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W TVP Info nazwał "bardzo dobrą decyzją" zgodę UOKiK na utworzenie przez Orlen i Synthos Green Energy spółki, która ma zająć się budową małych reaktorów.
08.03.2022

PKN ORLEN intensyfikuje prace nad technologią jądrową

PKN ORLEN wspólnie z Synthos Green Energy utworzy spółkę joint venture, która zainwestuje w rozwój technologii mikro i małych reaktorów jądrowych.
07.03.2022

Obajtek: Mały atom przybliży Orlen do neutralności klimatycznej

Dla Orlenu małe reaktory modułowe to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Ich rolą będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
15.12.2021

Prezesi Orlenu i Synthosu: SMR w Polsce możliwy za około 10 lat

Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce mniej więcej za 10 lat. Obie firmy podpisały umowę ramową ws. współpracy w obszarze małych reaktorów jądrowych oraz morskiej energetyki wiatrowej.
30.06.2021

PKN Orlen i Synthos łączą siły

PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

Coraz bliżej małych reaktorów jądrowych w Polsce

Do podpisania porozumienia między Orlenem a Synthosem w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych w Polsce może dojść "na dniach” – informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna"
29.06.2021

PKN Orlen i Synthos coraz bliżej porozumienia w sprawie małych reaktorów jądrowych

PKN Orlen jest bliski zawarcia porozumienia z grupą Synthos w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych. O ile porozumienie może zostać zawarte jeszcze w czerwcu 2021 roku, to do budowy małych reaktorów droga jest jeszcze daleka, bo liczona w latach.
22.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.