POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe  - ZielonaGospodarka.pl
11.09.2023 09:44
Strona główna Energetyka, OZE Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Partnerzy portalu

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. S. Leszczyński / PAP

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Budowa elektrowni jądrowych, również SMR-ów, to w każdym przypadku wielomiliardowy projekt inwestycyjny. Jednak zysk, dla polskiej gospodarki i samorządów lokalnych, płynący z uruchomienia i funkcjonowania małych reaktorów prognozowany jest na kilkadziesiąt lat. Uczestnicy panelu pt. „Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w mały atom” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu nie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

„Rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o plany dotyczące małych reaktorów jądrowych” – powiedziała Nicole Holmes, dyrektor handlowy firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Zdanie amerykańskiej ekspertki potwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes zarządu ORLEN Synthos Green Energy, który stwierdził, iż „rozwój technologii jądrowych w Polsce, zarówno tych mało, jak i wielkoskalowych, będzie przełomem dla polskiej gospodarki”.

„Mamy ambicję, aby w 2029 roku ruszył pierwszy mały reaktor, z którego popłynie prąd. W kolejnych latach zamierzamy wybudować kilkanaście, a docelowo nawet 30 w technologii SMR. Przeanalizowaliśmy ok. 80 lokalizacji i wytypowaliśmy 7, w których powstaną małe reaktory jądrowe” – przekazał prezes Jackiewicz.

Wyzwaniom, jakie stają przed branżą energetyczną, ale przede wszystkim potencjalnym korzyściom, poświęcono raport przygotowany przez KPMG pt. „Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce: analiza korzyści”. Kto i ile może zyskać na małym atomie? Jak wyliczono, wybudowanie tylko jednego reaktora w przypadku gminy, to korzyści na poziomie do 12 mln zł rocznie.

„Jeżeli mówimy o fazie inwestycyjnej dla budowy na przykład 10 reaktorów, to możemy wygenerować również miliardy złotych przez okres 60 lat ich funkcjonowania” – stwierdził Wojciech Hann z KPMG i dodał, że wymierne korzyści odniosą także samorządy.

Opinię tę potwierdził Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. „To nie są tylko korzyści finansowe w postaci konkretnych pieniędzy płynących do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości czy CIT-u. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności” – oświadczył Wojtkowski.

„Inwestycje w mały atom to także nowe miejsca pracy. W okresie inwestycyjnym, a więc przez 6-7 lat, przy jednym reaktorze zatrudnienie znajdzie ok. 2,7 tys. osób” – zapowiedział Dawid Jackiewicz.

Następnie, po wybudowaniu reaktora, przy jego obsłudze będzie pracowało ok. 700 pracowników.

Koncern ORLEN, stawiając na stabilne, zeroemisyjne, a przede wszystkim tanie źródło energii, jakim jest atom, chce dać poważny impuls dla całej gospodarki, a w szczególności dla przemysłu energochłonnego.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.