Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie - ZielonaGospodarka.pl
08.09.2023 11:34
Strona główna Energetyka, OZE Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

Partnerzy portalu

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.

"Gratulacje dla Polski, która otrzyma dofinansowanie działań związanych z przejściem z energii węglowej na atomową SMR. Stany Zjednoczone wspierają stosowanie innowacyjnych i bezpiecznych technologii czystej energii w celu dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na całym świecie" - napisał Brzezinski na twitterze.

W czwartek specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie poinformował, że wsparcie finansowe będzie pochodziło z amerykańskiego projektu "Phoenix", którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną.

W ramach programu fundusze otrzymają Polska, Czechy i Słowacja. Technologia SMR, którą w Polsce wdraża spółka Orlen Synthos Green Energy, to BWRX-300 opracowana przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy. Kerry nie podał kwot wsparcia. W ramach "Phoenix" sfinansowane zostaną przygotowania studiów wykonalności projektu.

Zdaniem prezesa Orlenu Daniela Obajtka, rosnąca koalicja partnerów wspierających program z udziałem koncernu oznacza, że ma on silne podstawy biznesowe. "Pozyskanie dodatkowych funduszy ułatwi efektywną realizację innowacyjnego projektu, którego celem jest czysta i przystępna cenowo energia dla naszych klientów" - napisał Obajtek na twitterze.

Phoenix to inicjatywa rządu USA mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt umożliwia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak poinformowało OSGE, wsparcie z USA w pierwszej kolejności trafiłoby na projekt budowy elektrowni jądrowej w Ostrołęce. Spółka przypomniała, że w kwietniu amerykański EXIM Bank i International Development Finance Corporation (DFC) ogłosiły możliwość wsparcia kwotą do 4 mld dol. projektu budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 w Polsce.

wkr/ skr/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.