Wynik wyszukiwania - "system kaucyjny " - Wiadomości

Sowińska: zdecydowaliśmy o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.
13.06.2024

System kaucyjny w Polsce: Przygotowanie, wyzwania i perspektywy

Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
29.04.2024

MKiŚ planuje wzmocnienie nadzoru nad opakowaniowym systemem kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami, która wzmocni nadzór resortu na systemem kaucyjnym. Minister będzie mógł m.in. kontrolować uruchamianie sytemu po wydaniu zezwolenia na jego prowadzenie.
19.04.2024

Branża recyklingu: w Polsce może powstać 36,5 tys. punktów odbioru butelek i puszek

W ramach sytemu kaucyjnego w Polsce może powstać 36,5 tys. punktów odbioru butelek i puszek - 22,5 tys. manualnych i 14 tys. automatycznych - szacuje firma z branży recyklingu. W najbliższej noweli ustawy kaucyjnej ma się pojawić zapis o przynajmniej jednym punkcie zbiórki w każdej gminie.
02.04.2024

Wiceminister klimatu w "PB": Kaucja za dziewięć miesięcy

Projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy - powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska
19.03.2024

Sowińska: resort klimatu zaproponuje, by do kaucji za butelki i puszki nie był doliczany VAT

Do kaucji za butelki i puszki ma nie być doliczany VAT, a kaucja za butelki szklane wielorazowego użytku ma wzrosnąć do 1 zł – to część rozwiązań, jakie ma zaproponować resort klimatu w noweli ustawy w tej sprawie, o których poinformowała wiceminister Anita Sowińska.
07.03.2024

MKiŚ przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym. W marcu resort chce przeprowadzić konsultacje społeczne na temat ustawy - poinformowała wiceministra resortu klimatu Anita Sowińska na konferencji SILab’24.
06.02.2024

Branża recyklingu: bez systemu kaucyjnego cena napojów może być wyższa

Celów zbiórki butelek plastikowych nie da się osiągnąć bez wdrożenia systemu kaucyjnego; bez wypełniania tych celów napoje mogą być droższe, bo na producentów zostaną nałożone kary - wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes w grupie Tomra Anna Sapota.
06.06.2023

System kaucyjny, recykling i nasze zachowania zakupowe

Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93% badanych zwraca co najmniej 90% zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87%). W badaniu przeprowadzonym przez TOMRA Collection wzięli udział konsumenci ze Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemie
16.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

MKiŚ: szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem w systemie kaucyjnym w 2030 r.

Szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem pojawi się w systemie kaucyjnym w 2030 r. - ocenił podczas wtorkowego posiedzenia senackich komisji Robert Chciuk z ministerstwa klimatu. Wskazał, że resort analizuje możliwość zróżnicowania kaucji za opakowanie w zależności np. od jego pojemności.
18.11.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Jednorazowe butelki szklane w systemie kaucyjnym – to zniszczy polski handel detaliczny i radykalnie obniży zbiórkę szkła

Ok. 70% – to wysokość recyklingu opakowań szklanych w Polsce, pozyskiwana już teraz w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych. Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego – to rozwiązanie najgorsze z możliwych.
21.07.2022

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań plastikowych, szklanych i puszek

Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie.
07.07.2022

Wiceminister Ozdoba: Rozpoczynamy konsultacje publiczne dot. powszechnego i „bezparagonowego” systemu kaucyjnego [GALERIA]

„Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r.
01.02.2022

System kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym

Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
19.11.2021

Raport: system kaucyjny w Polsce powinien uwzględnić zwrot opakowań z różnych materiałów

Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych np. z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
14.10.2021

Kaucja pomoże oczyścić środowisko

Sprawnie działający, powszechny system kaucyjny, który obejmie możliwie dużą liczbę opakowań, pozwoli osiągnąć obowiązkowe poziomy ich recyklingu oraz zmniejszyć ilość opakowaniowych śmieci w naszym otoczeniu - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita".
30.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.