Koksownia Radlin poprawi efektywność oczyszczania gazu na potrzeby nowej elektrociepłowni

Koksownia Radlin poprawi efektywność oczyszczania gazu na potrzeby nowej elektrociepłowni - ZielonaGospodarka.pl
19.06.2023 08:55
Strona główna Energetyka, OZE Koksownia Radlin poprawi efektywność oczyszczania gazu na potrzeby nowej elektrociepłowni

Partnerzy portalu

Koksownia Radlin poprawi efektywność oczyszczania gazu na potrzeby nowej elektrociepłowni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. JSW Koks Koksownia Radlin

Należąca do spółki JSW Koks Koksownia Radlin, gdzie powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym, kosztem blisko 50 mln zł zrealizuje kolejną inwestycję poprawiającą efektywność oczyszczania tego gazu. Realizacja przedsięwzięcia potrwa dwa lata i będzie finansowana ze środków własnych spółki.

Jak poinformował rzecznik JSW Koks Roman Brańka, w piątek w Zabrzu podpisano umowę z biurem projektów Koksoprojekt na budowę w formule "projektuj-wybuduj" drugiego ciągu instalacji absorpcji siarkowodoru i amoniaku w koksowni Radlin.

Będzie to kolejne inwestycja poprawiająca efektywność oczyszczania gazu koksowniczego. Wcześniej w Radlinie powstała już instalacja katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki tzw. metodą Clausa, wraz z kolumną odkwaszająco–odpędową.

Oczyszczony gaz koksowniczy zasili powstającą na terenie koksowni elektrociepłownię. Będzie to kogeneracyjny blok energetyczny opalany gazem koksowniczym o mocy ok. 32 megawatów elektrycznych oraz 37 megawatów cieplnych. Budowa jest w toku.

Instalacja absorpcji siarkowodoru i amoniaku, na której budowę w piątek podpisano umowę, wpisuje się w działania służące podwyższeniu stopnia oczyszczenia gazu koksowniczego. Obecnie odbywa się to w technologii powiązanej z metodą Clausa. Nowa inwestycja jeszcze udoskonali ten proces - informują przedstawiciele spółki.

"Istniejący układ, wzbogacony o najnowszą instalację będącą przedmiotem podpisanej umowy, pozwoli na zagwarantowanie stabilnych dostaw oczyszczonego gazu koksowniczego. To z kolei przełoży się na dalszą poprawę stanu środowiska poprzez zmniejszenie finalnych emisji z instalacji zużywających gaz koksowniczy – baterię koksowniczą oraz nowoczesną elektrociepłownię w wysokosprawnej kogeneracji" - podała w piątek spółka JSW Koks.

Zarówno obecna, jak i wcześniejsze inwestycje pozwolą na głębsze oczyszczenie gazu koksowniczego na potrzeby nowej elektrociepłowni. Wytwarzane w niej prąd i ciepło zaspokoją potrzeby własne zakładu, a nadwyżki trafią do lokalnych odbiorców oraz do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki inwestycjom Koksownia Radlin ma wpisać się także w zasady gospodarki obiegu zamkniętego.

Nowa Elektrociepłownia Radlin docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia Elektrociepłownię Marcel, należącą do Polskiej Grupy Górniczej. Powstająca w koksowni jednostka ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniając wszystkie unijne wymogi ekologiczne i energetyczne.

Instalacja zużyje ok. 180 mln metrów sześc. nadmiarowego gazu koksowniczego rocznie. Spółka zakłada roczną produkcję ok. 486 tys. gigadżuli pary technologicznej, 209 tys. gigadżuli oraz wody grzewczej oraz 196 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

We wrześniu 2019 roku, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, w Radlinie podpisano porozumienie o współpracy w zaopatrzeniu w ciepło mieszkańców oraz kopalni Marcel z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin. Porozumienie zawarły spółki JSW, JSW Koks, Polska Grupa Górnicza, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz samorząd Radlina.

Jak wówczas informowano, instytucje finansujące wartą (według ówczesnych cen) 289 mln zł inwestycję w Koksowni Radlin to m.in. Polski Fundusz Rozwoju, PKO BP, Pekao SA, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Przedsięwzięcie jest współfinansowane 134 mln zł ze środków unijnych, rozdzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

mab/ amac/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.