POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

zk

12.06.2023 11:41
Strona główna Energetyka, OZE Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Partnerzy portalu

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane - ZielonaGospodarka.pl

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów offshore wind zaproponowanych w ramach tego systemu.

W ramach nowego planu morskiego Duńczycy planują zwiększyć obszar morski zarezerwowany dla rozwoju projektów związanych z energią odnawialną i wysp energetycznych z 15 do 30 procent. Dodatkowe 31,7 procent obszaru morskiego kraju zostanie wyznaczone jako strefy objęte programem ochrony zasobów naturalnych i środowiska.

Plan morski nie przydziela jednak żadnych nowych obszarów dla komercyjnych zastosowań otwartych drzwi.

Oznacza to, że tylko trzy z 27 projektów w ramach systemu Open Door będą kontynuowane.

"W przypadku trzech z oczekujących na rozpatrzenie wniosków, w ramach aplikacji open door, obszar przeznaczone na rozwój energetyki odnawialnej zostały już uwzględnione w obowiązującym planie morskim. Rząd pracuje nad dostosowaniem programu "open door", tak aby te trzy projekty mogły być kontynuowane" - poinformowało w oświadczeniu duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Usług Użyteczności Publicznej.

Jak poinformowano, Dania zawiesiła program "open door" na początku tego roku, aby ustalić, czy jest on zgodny z przepisami UE. W ramach tego procesu wstrzymano 33 projekty.

W międzyczasie sześć z 33 projektów w ramch "open door" nie zostało zawieszonych, a projekty te będą kontynuowane. Chodzi o morskie farmy wiatrowe Jammerland Bugt, Lillebælt South Offshore Wind Farm, Omø South Offshore Wind Farm, Nordre Flint Offshore Wind Farm, Aflandshage i Frederikshavn.

Trzy projekty, które będą mogły być kontynuowane po przyjęciu nowego planu morskiego, to Kadet Banke, Paludan Flak i Vikinge Banke.

Ministerstwo poinformowało, że łącznie dziewięć projektów może zapewnić moc 3,6 GW nowej morskiej energii wiatrowej.

Projekty, które mają zostać anulowane, były rozwijane od lat, w tym te należące i rozwijane przez duńską firmę European Energy.

- Uważamy, że decyzja rządu dotycząca projektów Open Door jest bardzo niefortunna - powiedział Andreas Karhula Lauridsen, szef działu morskiej energetyki wiatrowej w European Energy.

- To nie tylko dwa lata zmarnowanej pracy w służbie zielonej transformacji, ale także znaczący cios dla ambitnych duńskich władz, które polegały na wykorzystaniu lokalnych zasobów morskiej energetyki wiatrowej w celu wspierania zielonego wzrostu, projektów Power-to-X i perspektyw zielonych miejsc pracy - dodał Karhula Lauridsen.

Wiadomość ta pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak duński rząd ogłosił, że prawdopodobnie do końca roku przeprowadzi aukcję na co najmniej 14 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej.

- Dzisiejsza sytuacja jest inna niż wtedy, gdy program został słusznie wstrzymany - powiedział Lars Aagaard, duński minister ds. klimatu, energii i usług użyteczności publicznej.

- W zeszłym tygodniu zawarliśmy największe w historii Danii porozumienie w sprawie dostaw morskiej energii wiatrowej, a teraz przeznaczamy około 30 procent obszaru morskiego na energię odnawialną. Jeśli chodzi o open door, mamy już sześć projektów zatwierdzonych do realizacji - i będziemy pracować nad dostosowaniem programu tak, aby można go było wykorzystać do trzech projektów, które są uwzględnione w planie morskim. W sumie jest to do 18 GW nowej morskiej energii wiatrowej, a następnie kontynuujemy prace nad parkami energetycznymi na lądzie i rozbudową morskiej energii wiatrowej na Morzu Północnym - podsumował minister.


Źródło:offshorewind.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.