Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych

Strona główna Energetyka, OZE Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych

Partnerzy portalu

Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck poinformował, że rząd zatwierdził projekt zmian w regulacjach obejmujących energetykę wiatrową oraz sieci przesyłowe. Ma to być impuls dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która zmaga się w kryzysem inwestycyjnym w tym kraju. Dokument został przekazany do Bundestagu.

Projekt ustawy ma wdrożyć założenia rozporządzenia nadzwyczajnego UE, które zakłada przyspieszenie procedur planistycznych oraz permittingu (rozporządzenie UE 2022/2577)

- Rząd federalny uruchomił dziś akcelerator ekspansji wiatrowej, jakiego jeszcze nie było. Procedury rozbudowy lądowych i morskich elektrowni wiatrowych znów będą znacznie szybsze. Dotyczy to również rozbudowy linii energetycznych. Dzięki temu po raz kolejny mocno zwiększamy dynamikę ekspansji energii odnawialnych – powiedział minister Habeck.

Kraje związkowe i organy wydające zezwolenia mają obecnie podstawę prawną do kontynuowania ekspansji energetyki wiatrowej „na pełnych obrotach” i szybkiego zatwierdzania projektów. 

- Przyspieszenie jest absolutnie konieczne. Ale jest też jasne, że ochrona środowiska jest i pozostaje ważna. Ochrona gatunkowa zostanie materialnie zachowana. Nadal będą prowadzone działania ochronne i kompensacyjne - podkreślił minister.

Rozporządzenie nadzwyczajne ma zastosowanie do wszystkich procedur dla projektów lądowych elektrowni wiatrowych, morskich elektrowni wiatrowych i sieci elektroenergetycznych o mocy co najmniej 110 kV, które zostaną rozpoczęte przed 30 czerwca 2024 r. Z uproszczeń mogą skorzystać także inwestorzy, którzy rozpoczęli już realizację przedsięwzięć. 

W przypadku repoweringu instalacji odnawialnych lub środków wzmocnienia sieci, opracowanie OOŚ ogranicza się do badania w zakresie dodatkowej mocy w nowej instalacji lub linii przesyłowej. W przypadku modernizacji elektrowni słonecznych w pewnych okolicznościach można całkowicie zrezygnować z obowiązku przygotowania OOŚ. 

Przewiduje się też przyspieszenie rozwoju pomp ciepła. Rozporządzenie ogranicza czas trwania procedur zatwierdzających co do zasady do jednego miesiąca w przypadku instalacji pomp ciepła o mocy elektrycznej poniżej 50 MW oraz do trzech miesięcy w przypadku gruntowych pomp ciepła. Ponadto ustanawia się prawo do swobodnego przyłączenia pomp ciepła o mocy do 12 kW lub do 50 kW.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.