Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Strona główna Energetyka, OZE Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Partnerzy portalu

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl

Konferencja EuroPOWER & OZE Power, to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja oraz  odejście od węgla.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Leszek Juchniewicz, przewodniczący rady programowej EuroPOWER oraz Maciej Bando, przewodniczący rady programowej OZE POWER. Debata Inauguracyjna poświęcona była bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz zagadnieniu neutralności klimatycznej.

– Transformacja polskiej energetyki wpisuje się w globalne trendy. To niezbędny proces, który dotyczy wszystkich aspektów gospodarki. Jest ogromnym wyzwaniem, ale również i ogromną szansą na rozwój i zdobycie przewag konkurencyjnych – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Kryzys energetyczny i szybki miks

Podczas pierwszego dnia konferencji eksperci położyli nacisk na tematykę odejścia od węgla, przyspieszenia i dynamiki rozwoju sektora OZE, a to wszystko w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie. 

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, otwierając konferencję, podkreślił, że obecny kryzys energetyczny, wywołany agresją Rosji, to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej.

– Dzięki specjalnej ustawie od końca maja Polska nie będzie importować rosyjskiego węgla. Odejście od importu węglowodorów z Rosji to nie tylko gest solidarności z Ukrainą, ale również sygnał do strony rosyjskiej i państw UE, że poważnie traktujemy sytuację. Polska jest gotowa, aby uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych od 2023 roku – powiedział wiceminister.

– Musimy być odporni na szantaże energetyczne Rosji – dodał Zyska.

Nie tylko agresja Rosji na Ukrainę, pandemia Covid-19 i coraz szybszy wzrost globalnego ocieplenia, ale także możliwości, jakie daje rozwój technologii w obszarze OZE, stały się kluczowymi punktami rozmów.

– Zmierzamy do momentu, gdy przekroczymy krytyczny poziom ocieplenia. My w tym kryzysie musimy przyjąć ambitną agendę, najambitniejszą z możliwych. Żadnych pokus powrotu do węgla, żadnego łatania dziur, bo to nie rozwiąże problemu – mówiła Magdalena Dziewguć z Google Cloud.

– Powinniśmy zobaczyć, co dzieje się w krajach nordyckich, które są liderami transformacji energetycznej, cyfrowej. Mamy dobre wzorce i po raz pierwszy w historii niczego nam nie brakuje. Mamy kapitał, technologie, wykwalifikowane zespoły – podkreślała Dziewguć.

– Stan zagrożenia wymusza szybsze myślenie decydentów i polityków. W takich sytuacjach rozwijaliśmy logistykę i nowe technologie. Takie rzeczy jak technologie wodorowe przyspieszą, przypomnimy sobie o potencjale elektrowni szczytowo-pompowych, także magazynowania energii. Zmieni się też myślenie o energetyce jądrowej. Zagrożeniem jest to, czy będzie nas na to stać. Będziemy również musieli jeszcze odpowiednio zorganizować naszą gospodarkę – dodał wiceprezes Taurona Jerzy Topolski.

– Każdy kraj ma swoje uwarunkowania. W najtrudniejszej sytuacji są Niemcy, którzy odchodzą od atomu i węgla, i uzależnili się od jednego dostawcy. Sytuacja jest trudna również we Francji – powiedział wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko.

– Nasz miks energetyczny będzie ewoluował. Musimy odejść od paliw kopalnych na rzecz źródeł nisko i zeroemisyjnych. Chcemy to zrobić odpowiedzialnie dla gospodarki, która musi mieć stabilny dostęp do energii – podkreślał wiceminister Zyska.

Powrót do węgla bezpieczeństwem energetycznym?

Prelegenci podczas debaty podkreślali istotę stabilności krajowych systemów energetycznych, konieczność odejścia Europy od rosyjskich surowców. 

– Dzisiaj w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej musimy rozmawiać o utrzymaniu stabilności systemu. Silenie się na przewidywanie co się stanie, w średnim horyzoncie nie ma sensu. Nie wiemy, co się będzie działo za trzy tygodnie. Mam nadzieję, że Europa będzie rezygnować z rosyjskiego gazu. Transformujemy energetykę węglową, ale tempo musi być dostosowane do poziomu rozwoju naszej gospodarki – powiedział Karol Rabenda, podsekretarz stanu w ministerstwo aktywów państwowych.

– Stan zagrożenia wymusza szybsze myślenie decydentów i polityków. W takich sytuacjach rozwijaliśmy logistykę i nowe technologie. Takie rzeczy jak technologie wodorowe przyspieszą, przypomnimy sobie o potencjale elektrowni szczytowo-pompowych, także magazynowania energii. Zmieni się też myślenie o energetyce jądrowej. Zagrożeniem jest to, czy będzie nas na to stać. Będziemy również musieli jeszcze odpowiednio zorganizować naszą gospodarkę – dodał.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla było istotną częścią debaty. Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli grupom energetycznym skupić się na przyspieszeniu inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę przesyłową, a tym samym znacząco wpisze się w transformację energetyczną kraju.

– Postrzegamy NABE jako szansę dla Taurona. Skupienie aktywów węglowych w jednym ręku daje szansę zarządzania bezpieczeństwem energetycznym. Tauron ma możliwość wydobycia 6 mln ton węgla rocznie. Trzeba nam jednak źródeł elastycznych. Jeśli będziemy budować OZE, potrzebujemy regulacyjnych źródeł, którymi mogą być elektrownie węglowe. Grupując jednostki i dając możliwość zarządzania nimi w całym kraju, będziemy mieć elastyczne źródła. Jesteśmy przygotowani na dłuższe życie naszych bloków węglowych z punktu widzenia technicznego. Dzięki odejściu od węgla Tauron uwalnia swój potencjał finansowy, będziemy mogli skupić się na inwestycjach w OZE, a państwo polskie będzie miało zapewnione bezpieczeństwo energetyczne – mówił Jerzy Topolski wiceprezes Taurona, podkreślając istotność NABE.

– Transformacja energetyczna nie może odbyć się koszem bezpieczeństwa energetycznego polskiego społeczeństwa. Powinniśmy wykorzystać nasze źródła energetyczne na Górnym Śląsku czy w Zagłębiu Lubelskim. Firmy górnicze będą motywowane do inwestycji choćby ze względu na zapowiadane przez polskie władze wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel – mówił Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej.

NABE ma działać w formie holdingu, który zostanie utworzony wokół spółki PGE GIEK. Dołączone do niej zostaną elektrownie węglowe, które dziś wchodzą w skład innych niż PGE grup energetycznych (Tauron, Enea, Energa).

Inwestycje w OZE przyspieszają

Przekaz panelistów podczas pierwszego dnia konferencji był klarowny – wzrost inwestycji w sektorze OZE i zwiększenie udziału w miksie energetycznym. Podsumowano działania podjęte w ubiegłym roku i konieczność przechodzenia na zeroemisyjne technologie.

– Aby zrozumieć powód naszej decyzji, odnośnie wejścia w SMR musimy wrócić pamięcią do połowy zeszłego roku i przeanalizowania naszej konsumpcji wynoszącej 2,9 TWh. Nasze własne źródła zapewniają nam 400 GWh energii. Fotowoltaika, która napędza kopalnię Sierra Gorda w Chile działa, ale tam jest ponad 300 słonecznych dni w roku. Farmy wiatrowe na Bałtyku jeszcze nie funkcjonują i jednak nie zapewnią w pełni naszego zapotrzebowania. Stąd wybór SMR-ów, które mają nam zapewnić pełną samowystarczalność. Wybór padł na produkt NuScale, ponieważ ta technologia posiada certyfikację. Chcemy być prekursorem zmiany, i chcemy iść w kierunku transformacji – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor ds. transformacji w KGHM.

Poruszono możliwości rozbudowy i rozwoju stabilnych, OZE takich jak m.in. biogaz, biometan czy geotermia, które mogą zapewnić nieprzerwane dostawy energii w porównaniu do zależnych od warunków atmosferycznych źródeł – jak fotowoltaika czy offshore.

– Wodór jest podstawowym czynnikiem, który pozwoli nam się rozwijać. Nasza strategia wodorowa została ogłoszona, na dzień dzisiejszy pozyskanie wodoru na miarę naszych potrzeb jest mało prawdopodobne. Olbrzymie ilości wodoru są potrzebne do przemysłu. Wodór pozwala odejść od paliw kopalnych w kierunku wskazanym przez Unię Europejską. Dzięki temu możemy produkować paliwa syntetyczne. Jeśli patrzymy na offshore, nie przewiduje się nadwyżek energii, dlatego patrzymy na inne opcje. Możemy pozyskać wodór z zewnątrz. Do Mazowieckiego Klastra Wodorowego przyłączyło się ponad 30 firm. Wodór może być produkowany również w elektrowni jądrowej, czy pirolizy. Staramy się również wykorzystać biogaz. Tutaj podstawą jest rozwój energetyki. Jeśli chodzi o OZE, niezbędne są również magazyny energii. Jest to kosztowne, ale jest taka możliwość. Co do węgla, problemem mogą być kadry; starsi pracownicy odchodzą na emerytury, a nie szkolimy nowych – komentował Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.