Szkocja inwestuje w innowacje. Zwycięskie prototypy są już w użyciu

15.06.2021 23:15 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Szkocja inwestuje w innowacje. Zwycięskie prototypy są już w użyciu

Partnerzy portalu

Szkocja inwestuje w innowacje. Zwycięskie prototypy są już w użyciu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Osiem innowacyjnych projektów z zakresu technologii offshore, które zostały zwycięzcami w konkursie finansowanym przez szkocki rząd, zaprezentowało wyniki swoich 12-miesięcznych prac.

Każdy projekt otrzymał udział w funduszu o wartości 1 miliona funtów wraz z wytycznymi branżowymi dotyczącymi podjęcia szeregu działań, od badań po demonstrację technologii na morzu. W ciągu ostatniego roku finansowanie umożliwiło przyspieszenie prac nad tymi propozycjami, a w niektórych przypadkach nawet produkcję i testowanie prototypów...

Spośród ośmiu, jeden ma obecnie dostępną już komercyjnie technologię, podczas gdy inne otrzymały dodatkowe finansowanie .

Dostępna na rynku technologia opracowana w ramach inicjatywy finansowanej przez szkocki rząd, to Stevadjuster firmy Vryhof, rozwiązanie zaprojektowane jako bezpieczny i bardziej opłacalny sposób napinania lin cumowniczych. Rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania wciągarek na pływających platformach, a tym samym umożliwia statkom regulowanie naciągu lin cumowniczych w bezpiecznej odległości od platformy.

Firma Vryhof zrealizowała już dwie komercyjne transakcje sprzedaży w trakcie projektu, przy czym jeden Stevadjuster jest już zainstalowany, a drugi ma zostać zainstalowany do połowy 2021 roku.

Ważne są detale

Jedną z propozycji jest urządzenie śledzące zmęczenie liny cumowniczej, zaprojektowane przez konsorcjum kierowane przez firmę Fugro, które wczoraj poinformowało, że technologia została już zademonstrowana w odpowiednim środowisku. Konsorcjum poszukuje możliwości współpracy z deweloperami pływającej energii wiatrowej. 

Wśród projektów, które zaprezentowały swoje rozwiązania, są również CSignum i Tfl Marine, które przetestowały prototypowy system. Rozwiązanie Sea Spring firmy Tfl Marine ma na celu zmniejszenie obciążeń związanych z szarpaniem i zmęczeniem pływających morskich konstrukcji wiatrowych. Dodatkowo rozwiązanie zawiera podmorski system komunikacji bezprzewodowej CSignum HydroFi o niskiej częstotliwości, który umożliwia w czasie rzeczywistym zmęczenia autonomiczne monitorowanie przez cały okres użytkowania.

Testy odbyły się w symulowanych warunkach obciążenia na stanowisku testowym DMaC Uniwersytetu Exeter.

Jednym z nagrodzonych pomysłów jest rozwiązanie Dublin Offshore’s Load Reduction Device (LRD) do pływających morskich cumowań wiatrowych. LRD jest podmorskim elementem systemu cumowania, dla którego firma wykonała analizę cumowania, testy oceaniczne i analizę LCOE. Walidacja modelowania numerycznego dla pływającego systemu została przeprowadzona poprzez fizyczne testy prototypu w głębokim basenie oceanicznym w Lir, irlandzkim National Ocean Test Facility.

Osiem nagrodzonych projektów obejmuje również skrzynkę łączącą Aker Solutions, modułowe rozwiązanie podnoszące Conbit, inteligentny system cumowniczy od Intelligent Moorings i University of Exeter oraz wydrukowaną w 3D kotwę ssącą do betonu, opracowaną przez Floating Wind Technology Company (FWTC) i RCAM Technologies.

Wszystkie zostały nagrodzone w zeszłym roku przez rząd szkocki w ramach konkursu Floating Offshore Wind Technology Acceleration Competition (FLW TAC).


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.