Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

Strona główna Gospodarka Odpadami, Recykling Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce
Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

zk

07.06.2021 Źródło: PAP

Nowy zakład recyklingu w Holandii będzie zajmował się recyklingiem odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS), a także przetwarzaniem wycofanego z użycia dodatku.

Otwarcie zakładu recyklingu PolyStyreneLoop w Terneuzen w Holandii zaplanowano na 16 czerwca. Zakład został zbudowany w celu potwierdzenia technicznej i ekonomicznej wykonalności rozwiązania recyklingu odpadów EPS na dużą skalę w obiegu zamkniętym.

Zakład PolyStyreneLoop będzie zajmował się recyklingiem izolacji EPS przy użyciu fizycznego procesu recyklingu opartego na technologii CreaSolv®. Technologia ta przekształci odpady rozbiórkowe w postaci pianki EPS z izolacji budynków i budowli z Holandii, Niemiec i innych krajów w nowy, wysokiej jakości surowiec. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak cement lub inne pozostałości budowlane, jak również wycofany z użycia dodatek HBCD, zostaną bezpiecznie usunięte, a ponadto będzie można odzyskać cenny brom.

–  Ten zakład pokazuje, że branża EPS zawsze szuka sposobów na zwiększenie możliwości recyklingu – powiedział Lein Tange, jeden z dyrektorów PolyStyreneLoop.

– Celem tego zakładu jest utorowanie drogi do budowy podobnych zakładów recyklingu EPS w pozostałej części Europy –  dodał.

Wyjątkowa była również struktura prawna zakładu, który skorzystał z dotacji programu LIFE Unii Europejskiej. Został on zbudowany przez PolyStyreneLoop Cooperative, holenderską organizację non-profit, do której należy ponad 70 przedstawicieli przemysłu z całego łańcucha wartości pianki polistyrenowej.

Zakład w Terneuzen będzie dysponował wydajnością recyklingu na poziomie 3300 ton metrycznych odpadów rozbiórkowych w postaci pianki polistyrenowej pochodzących z budynków i budowli rocznie, co potwierdza techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność nowego procesu recyklingu, w którym pianki polistyrenowe zawierające HBCD mogą zostać w pełni włączone do gospodarki obiegowej, a nie z niej wykluczone.

– To duża korzyść, że zakład może zajmować się nie tylko bieżącymi odpadami przeznaczonymi do recyklingu, ale także materiałami przestarzałymi. Co więcej, możemy to zrobić przy podobnym nakładzie energii jak w przypadku recyklingu mechanicznego, a energia, którą wykorzystujemy, pochodzi wyłącznie z wiatraków – powiedział Jan Noordegraaf, jeden z dyrektorów zakładu.

Zakład PSLoop zademonstruje możliwość nieskończonego recyklingu odpadów EPS z budynków i budowli. W późniejszym czasie będzie również przetwarzać polistyren ekstrudowany, czyli XPS, znany również jako StyrofoamTM.

EPS to lekka pianka składająca się w 98 proc. z powietrza i w 2 proc. z technologii o doskonałych właściwościach ochronnych i termoizolacyjnych. Oprócz zastosowań w budownictwie i przemyśle drogowym jest ona szeroko stosowana w opakowaniach ochronnych o rozmaitych zastosowaniach, od ciężkiego sprzętu AGD po delikatne urządzenia elektroniczne, świeże owoce i warzywa, szczepionki, a nawet w ochronie pszczół.

PolyStyreneLoop

PolyStyreneLoop to spółdzielnia reprezentująca ponad 70 firm z łańcucha wartości polistyrenu. Do jej członków należą producenci surowców polistyrenowych, producenci pianki, dostawcy dodatków, zakłady przetwórstwa pianki i przedsiębiorstwa recyklingowe, a także EUMEPS, stowarzyszenie działające na rzecz europejskich producentów polistyrenu ekspandowanego.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.