Wynik wyszukiwania - " Ukraina" - Wiadomości

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

Bank Światowy i partnerzy przeznaczą na naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy 500 mln USD

Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.
13.04.2023

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.
21.03.2023

CNN: rosyjscy hakerzy mieli dostęp do sieci sił zbrojnych w Europie, firm transportowych i energetycznych

Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała w środę amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.
16.03.2023

Ukraina potrzebuje 50 milionów żarówek LED, aby złagodzić niedobory prądu

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.
14.12.2022

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

We Francji wielki powrót do węgla

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną od poniedziałku z powodu niedoborów prądu w kraju - poinformował we wtorek dyrektor zakładu Philippe Lenglart.
30.11.2022

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii - podała w poniedziałek państwowa Energetyczna Spółka Ukrainy (EKU). Próbny przesył 1 MW energii odbył się rano i po południu 27 listopada i trwał łącznie dwie godziny.
29.11.2022

Huta AccelorMittal Krzywy Róg wstrzymała wytapianie stali z powodu ograniczeń prądu

Huta ArcelorMittal w Krzywym Rogu, największy zakład metalurgiczny Ukrainy, poinformowała w czwartek, że wstrzymała wytapianie stali i produkcję wyrobów walcowanych ze względu na ograniczenia w dostawach prądu.
24.11.2022

Minister finansów RP rozmawiała w Seulu o współpracy ws. elektrowni atomowej

Ministrowie finansów Polski i Korei Płd., Magdalena Rzeczkowska i Czu Kiung Ho, rozmawiali w czwartek w Seulu między innymi o dostawach broni, współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Polsce oraz wojnie na Ukrainie – przekazała agencja Yonhap.
17.11.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

Zmiany klimatu wśród najważniejszych tematów rozmów o przyszłości lotnictwa

Dla lotnictwa najważniejszy jest problem zmian klimatu. Polsce zależy na tym, by rozstrzygnięcia środowiskowe brały pod uwagę interesy narodowego przewoźnika – podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.
03.10.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
30.09.2022

Zyska: jesteśmy uczestnikami wojny w wymiarze gospodarczym, energetycznym

My także jesteśmy uczestnikami wojny, ale w wymiarze gospodarczym, w wymiarze energetycznym - powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji w Rzeszowie, mówiąc o uzależnieniu państw europejskich od rosyjskich paliw.
12.09.2022

Greckie instytucje państwowe mają zmniejszyć zużycie energii pod rygorem utraty finansowania

Rząd Grecji poinformował w środę, że nakazał instytucjom państwowym oszczędzać energię pod rygorem utraty finansowania. Grecja, podobnie jak inne kraje europejskie, zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
08.09.2022

Morawiecki w "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
08.09.2022

Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w sobotę, że Komisja Europejska nie powinna czekać do zaplanowanego na 14 września wystąpienia Ursuli von der Leyen w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego i ograniczenia ceny rosyjskiego gazu - pisze "Politico".
05.09.2022

ONZ - Guterres: uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki

Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu, wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu - zaapelował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
12.08.2022

Premier Morawiecki w "FT": zielona transformacja nie może osłabiać bezpieczeństwa UE

Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa europejskiego, które może wymagać nawet tymczasowego powrotu do tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałek w "Financial Times".
05.07.2022

Szef IEA: Europa jest w epicentrum globalnego kryzysu energetycznego

Europa znajduje się w epicentrum pierwszego globalnego kryzysu energetycznego - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol na odbywającej się w mieście Sonderborg w Danii konferencji poświęconej efektywności energetycznej.
10.06.2022

Premier Japonii: wykorzystamy reaktory jądrowe, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.
05.05.2022

PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

Spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy - podał PKN Orlen w komunikacie.
04.04.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

MAEA: ukraińskie elektrownie jądrowe pracują stabilnie

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.
18.03.2022

Prezydent Zełenski: Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
16.03.2022

Hakerzy z grupy Anonymous zaatakowali niemiecki oddział rosyjskiego Rosnieftu

Hakerom z grupy Anonymous udało się w poniedziałek uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak podkreślają hakerzy, udało im się zdobyć dane „na dużą skalę”, a część z nich zniszczyć – informuje portal rbb24. Cyberatak potwierdził rzecznik niemieckiego oddziału Rosnieftu.
14.03.2022

Komisarz UE Breton: do końca 2022 r. zmniejszymy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Do końca tego roku zmniejszymy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu, a do października zapełnimy w 90 proc. wszystkie magazyny gazu, które zostaną połączone dla całej Unii Europejskiej - oświadczył w piątek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla France Info.
11.03.2022

Rumuński minister środowiska: przywracamy elektrownie węglowe w związku z wojną na Ukrainie

Minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Rumunii Tanczos Barna ogłosił w środę, że w związku z koniecznością uniezależnienia się od rosyjskich paliw Bukareszt przywróci funkcjonowanie elektrowni opalanych węglem.
10.03.2022

Państwowa Agencja Atomistyki: na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - przekazała w czwartek Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.
10.03.2022

Shell przestanie kupować rosyjską ropę i gaz

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. "Zdajemy sobie sprawę z tego}}}, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył prezes firmy Ben van Beurden.
09.03.2022

MAEA: utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w Czarnobylu

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.
09.03.2022

Kongres uzgodnił projekt w sprawie embarga na ropę z Rosji; głosowanie możliwe we wtorek

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.
08.03.2022

UE: Sbierbank i Gazprombank wyłączone z sankcji unijnych z powodu dostaw energii

Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
02.03.2022

ENSREG wzywa Rosję do przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego

Europejska Grupa Regulatorów Jądrowych (ENSREG) wezwała Rosję do natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań i przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego nad obiektami i materiałami jądrowymi - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).
01.03.2022

Borrell: Rosja używa energii jako broni geopolitycznej

Rosja nie waha się przed używaniem energii jako broni geopolitycznej - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas wizyty w Waszyngtonie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział z kolei, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, by złagodzić zakłócenia w dostawach gazu do Europy.
08.02.2022

Von der Leyen: rozmawiamy z USA i innymi krajami o zwiększeniu dostaw gazu do Europy

Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.
07.02.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

Tranzyt rosyjskiego gazu w 2021 roku o 25 proc. mniejszy niż rok wcześniej

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wyniósł w 2021 roku 41,7 mld metrów sześciennych - poinformował we wtorek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy. To o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.
05.01.2022

Naftohaz skarży do KE działania Gazpromu

Ukraiński koncern paliwowy Naftohaz poinformował w środę o skardze, jaką złożył do Komisji Europejskiej w sprawie działań rosyjskiego Gazpromu. Według ukraińskiego przedsiębiorstwa Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na europejskim rynku gazu.
22.12.2021

"Niezawisimaja Gazieta": Putin i Biden mogli "wymienić" Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie "wymiany Ukrainy na Nord Stream 2" - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta", wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.
10.12.2021

Resort energetyki: KE będzie konsultować się z Kijowem w sprawie certyfikacji NS2

Komisja Europejska jest gotowa, by konsultować się z Ukrainą podczas przygotowywania wniosku dotyczącego certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 - poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo energetyki.
19.11.2021

Katastrofa ekologiczna w Donbasie: zniszczona bioróżnorodność, wybuchy metanu

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.
07.11.2021

Mołdawia: Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Na mocy nowego kontraktu gazowego Rosja będzie dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniesie 450 dol. za tysiąc m3. Wcześniej Moskwa nie zgadzała się na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw.
02.11.2021

Kreml: Rosja zwiększy tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli UE kupi więcej surowca

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Rosja gotowa jest zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska kupi większe ilości surowca na podstawie długoterminowego kontraktu, a Ukraina zaoferuje konkurencyjne warunki przesyłu.
14.10.2021

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu na Węgry przez Ukrainę

Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał w piątek tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry - poinformowała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy.
01.10.2021

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego europejskiego interesu

Komisja Europejska zawsze jasno podkreślała, że gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego interesu europejskiego - powiedział wiceszef KE Valdis Dombrovskis portalowi RBK-Ukraina.
23.08.2021

Ukraiński wicepremier za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom budującym Nord Stream 2

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Szef Naftohazu o warunkach tranzytu: Rosja wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną

Rosyjski koncern Gazprom poprzez oświadczenie o warunkach tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku potwierdził wykorzystywanie tego surowca w charakterze geopolitycznej broni - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
27.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.