ENSREG wzywa Rosję do przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego

zk

01.03.2022 08:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse ENSREG wzywa Rosję do przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego

Partnerzy portalu

ENSREG wzywa Rosję do przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ensreg.eu

Europejska Grupa Regulatorów Jądrowych (ENSREG) wezwała Rosję do natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań i przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego nad obiektami i materiałami jądrowymi - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

Państwowa Agencja Atomistyki wyjaśniła, że w niedzielę 27 lutego na nadzwyczajnym posiedzeniu Europejska Grupa Regulatorów Jądrowych (ENSREG) spotkała się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego SNRIU. Polska była reprezentowana przez szefa i wiceszefa PAA. Spotkanie ENSREG było poświęcone sytuacji w Ukrainie.

Wyjaśniono, że podczas spotkania przedstawiciel ukraińskiego dozoru jądrowego przekazał informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej materiałów i obiektów jądrowych w Ukrainie. "Wskazał na brak dostępu do obiektów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia oraz zagrożenia wynikające z działań wojennych dla elektrowni jądrowych i innych obiektów z materiałami jądrowymi oraz odpadami promieniotwórczymi" - przekazała Agencja.

Dodano, że podczas spotkania przyjęto stanowisko, w którym wezwano Rosję do natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań i przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego nad obiektami i materiałami jądrowymi, zgodnie z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa.

ENSREG to grupa zrzeszająca organy dozoru jądrowego z państw Unii Europejskiej. W pracach grupy bierze również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej. Celem ENSREG jest ułatwianie współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi UE w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym i gospodarką odpadami promieniotwórczymi. W ramach ENSREG prowadzone są również wzajemne przeglądy bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

W poniedziałek Energoatom, państwowy operator ukraińskich elektrowni atomowych przekazał, że wszystkie cztery elektrownie znajdują się pod kontrolą Ukrainy i działają. Dodano, że podawana w rosyjskich mediach informacja o przejęciu przez Rosjan zaporoskiej elektrowni jądrowej na południu kraju jest nieprawdziwa.

Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, które pokrywają około połowy krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

W czwartek wojska rosyjskie opanowały strefę zamkniętą wokół reaktora w Czarnobylu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.