Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego

zk

05.09.2022 07:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego

Partnerzy portalu

Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel/Twitter

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w sobotę, że Komisja Europejska nie powinna czekać do zaplanowanego na 14 września wystąpienia Ursuli von der Leyen w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego i ograniczenia ceny rosyjskiego gazu - pisze "Politico".

"Nie można stracić ani jednego dnia” – powiedział Michel i dodał, że dla UE niezwykle ważne jest rozwiązanie kwestii ograniczeń cenowych. Podkreślił, że Unia powinna natychmiast ograniczyć ceny gazu z Rosji, aby złagodzić skutki manipulacji przez reżim Władimira Putina europejskim rynkiem energii

"To nie jest nic nowego; nie rozpoczynamy tej debaty dzisiaj. Dlatego kilkakrotnie w przeszłości zwracaliśmy się do KE o przedstawienie konkretnych propozycji, aby pomóc państwom członkowskim w podjęciu decyzji" – powiedział Michel.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Ursuli von der Leyen, która w piątek oświadczyła, że konieczne jest ograniczenia ceny rosyjskiego gazu. "Jestem głęboko przekonana, że nadszedł czas, aby ograniczyć ceny gazu z rosyjskich gazociągów do Europy" – mówiła szefowa KE.

Cena gazu na rynku europejskim z dostawą w październiku oscyluje wokół 213 euro za megawatogodzinę. Rok temu było to około 29 euro, a dwa lata temu około 15 euro/MWh. Cena surowca zaczęła wyraźnie rosnąć jesienią ubiegłego roku, osiągając maksimum około 345 euro/MWh wkrótce po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

O możliwości wprowadzenia maksymalnych cen rosyjskiego gazu za tydzień będą dyskutować ministrowie energetyki krajów UE, których nadzwyczajne posiedzenie zwołała czeska prezydencja Rady UE.

Przewodnicząca KE wezwała również do oszczędzania energii, a w połowie września zamierza przedstawić konkretny plan takich działań.

Według doniesień medialnych, państwa grupy G7 dążą także do wprowadzenia mechanizmu limitów cenowych dla eksportu rosyjskiej ropy do 5 grudnia, kiedy wejdą w życie sankcje UE, zakazujące importu rosyjskiej ropy drogą morską.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział w piątek, że Rosja przestanie sprzedawać ropę naftową krajom, które nałożą limity cenowe na rosyjskie surowce energetyczne.

"Kontrahenci, którzy narzucą limit cenowy, nie znajdą się wśród odbiorców rosyjskiej ropy" – powiedział dziennikarzom Pieskow. "Po prostu nie będziemy z nimi współpracować na zasadach nierynkowych" - dodał.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.