Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
Zełenski podziękował Polsce za "jednoznaczne stanowisko" w kwestii nielegalnych rosyjskich referendów na okupowanych terenach na wschodzie i południu Ukrainy, w tym za wsparcie udzielone Kijowowi przez prezydenta Dudę podczas wystąpienia na forum 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - czytamy na stronie ukraińskiego przywódcy (https://tinyurl.com/bdtntj24).
"Rozmówcy zgodzili się, że istnieje potrzeba zdecydowanej, skonsolidowanej odpowiedzi światowej społeczności na bezprawne działania Federacji Rosyjskiej, uderzające w podstawy prawa międzynarodowego. Omówiono konkretne działania i środki, nad którymi (obie) strony będą pracować" - powiadomiła kancelaria prezydenta Zełenskiego.
Przywódcy przedyskutowali również kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym przemysłów zbrojeniowych. "Zełenski zwrócił uwagę na nieoceniony wkład Polski we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy i znaczenie dalszego wspierania (militarnego tego) kraju (przez Warszawę)" - oznajmiły służby prasowe głowy państwa.
Tematem rozmowy prezydentów były też m.in. zagadnienia dotyczące zwiększenia przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz ostatnie inicjatywy dyplomatyczne, takie jak spotkanie Pierwszych Dam Trójkąta Lubelskiego (żon przywódców Polski, Ukrainy i Litwy) na marginesie wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Otwarty we wtorek gazociąg Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Budowa została ukończona w 2022 roku, za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe rozpocznie funkcjonowanie z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego. Pełne zdolności na poziomie 10 mld metrów sześc. rocznie ma osiągnąć z końcem listopada.
We wtorek zakończyły się nielegalne "głosowania" w części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, mające sankcjonować przyłączenie tych terenów do Rosji. W czwartek Kreml zapowiedział, że prezydent Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych ziem już w najbliższy piątek.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Żabka w tym roku zebrała ponad 100 mln opakowań kaucyjnych
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 11:05 |
| Cyna | 52702.5 $ | tona | -2,22% | 16.07.2026 11:05 |
| Cynk | 3553.25 $ | tona | -1,00% | 16.07.2026 11:05 |
| Aluminium | 3153.25 $ | tona | -0,53% | 16.07.2026 11:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 11:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 11:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 11:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 11:05 |