Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości  - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2023 09:53
Strona główna Energetyka, OZE Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Partnerzy portalu

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Gaz-System

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.

Uczestnicy konferencji E23: PL for UA zgodzili się, że wybuch wojny w Ukrainie zmienił architekturę energetyczną Europy. Dla większości europejskich krajów stało się jasne, że uzależnienie od rosyjskich surowców jest dla nich poważnym zagrożeniem. Przedstawiciele rządu, biznesmeni, eksperci od energetyki – z Polski i Ukrainy – wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jak na nowo budować europejski energetyczny ład w regionie.

„Żeby mówić o przyszłości, trzeba pokazać pewną perspektywę: rok 2006 – szantaż gazowy Putina wobec Polski, w 2008 roku agresja militarna Rosji na Gruzję, w 2009 roku Moskwa wypowiedziała wojnę gazową Ukrainie. Dla każdego trzeźwo myślącego polityka było więc jasne, że uzależnienie energetyczne od Rosji musi się źle skończyć” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa polskiego rządu, wywołana przez Rosję wojna znacznie przyspieszyła energetyczną integrację Ukrainy z Zachodem.

„Z radością przyjąłem informację, że Ukraina zsynchronizowała swój system energetyczny z systemem unijnym. Wiemy, jak wielkim to było wyzwaniem. Teraz ten wysiłek zwraca się stukrotnie. Państwo nie może funkcjonować bez elektryczności. Dlatego Rosja bombarduje ukraińską infrastrukturę energetyczną” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Na konieczność uniezależnienia się od Rosji zwróciła także uwagę Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

„Na początku wiele państw mówiło, że wojna się szybko skończy, ale gdy poszczególne systemy gospodarcze coraz bardziej były dotknięte kryzysem gazowym, wtedy te opinie zaczęły ewoluować i Europa Zachodnia zaczęła mówić polskim głosem” – wskazała Anna Moskwa.

Wyraziła nadzieję, że wojna zmieni myślenie europejskich społeczeństw na temat współpracy energetycznej z Rosją.

„W 2014 roku Europa nie odrobiła lekcji i szybko wróciła do tego, co było. Ale tym razem wojna dotknęła europejskie portfele. Jestem pewna, że te relacje z Rosją na trwale będą zerwane. A i ze strony Federacji Rosyjskiej chęć współpracy będzie mniejsza” – mówiła minister Anna Moskwa.

Istotnym tematem konferencji było wsparcie, jakiego Polska może udzielić innym krajom naszego regionu. Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM, zwrócił uwagę, że aby wspierać innych i być dla nich partnerem, trzeba samemu być silnym i niezależnym.

„Odrobiliśmy tę lekcję w Polsce. Inwestycje energetyczne, wewnętrzne bezpieczeństwo i dywersyfikację mamy już zapewnioną. Polska jest niezależna i to trzeba sobie jasno powiedzieć. Jednak, żeby tak się stało, potrzebna była długa praca, wymagająca dużej determinacji” – podkreślił prezes GAZ-SYSTEM.

W jego opinii inne kraje też mogą być niezależne, ale do tego trzeba zbudować odpowiednią infrastrukturę, co zajmuje dużo czasu.

„Jeśli będą odpowiednie decyzje, GAZ-SYSTEM wie, jak zbudować infrastrukturę, wiemy, jak pomóc. Jest to absolutnie możliwe” – mówił Marcin Chludziński.

Zwrócił też uwagę na wodór, który – jego zdaniem – jest tematem przyszłości, ale będzie coraz bardziej liczącym się paliwem.

„Trzydzieści lat temu panele fotowoltaiczne też wydawały się czymś nieosiągalnym. Wodór w perspektywie czasu będzie paliwem dla przemysłu. Wojna to olbrzymi wysiłek, ale nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości” – tłumaczył Marcin Chludziński.

O chęci dalszego pogłębiania integracji energetycznej między Ukrainą i Zachodem mówiła także Julia Pitkomorna, wiceminister energii Ukrainy. Zwróciła uwagę na to, że rosyjskie rakiety i artyleria uderzyły w niemal 50 proc. infrastruktury energetycznej kraju.

„Nawet najbardziej wydajny system energetyczny może tego nie wytrzymać. Nie patrząc jednak na wojnę, staramy się realizować przyjęte wcześniej zobowiązania, jeśli chodzi o europejskie standardy energetyczne. Staramy się je wdrożyć. Nie zaprzestajemy naszych dążeń do Europy” – tłumaczyła Julia Pitkomorna.

Celem konferencji E23: PL for UA było zainicjowanie i skoordynowanie działań wiodących operatorów energetycznych Polski i Ukrainy. W kontekście sektora gazu ziemnego dyskutowano o działaniach mających na celu dalszy rozwój zintegrowanego rynku tego surowca oraz m.in. o dekarbonizacji infrastruktury przesyłowej zarządzanej przez GAZ-SYSTEM i GTSOU.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.