Wynik wyszukiwania - " CEEB" - Wiadomości

Krakowski Alarm Smogowy: w metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS) przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
29.02.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

NFOŚiGW pracuje nad wyższym prefinansowaniem inwestycji termomodernizacyjnych dla najuboższych

Międzyresortowy zespół roboczy w NFOŚiGW ma w 2023 roku stworzyć mechanizm, by najubożsi uczestnicy programu "Czyste Powietrza" otrzymali 100% dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji termomodernizacyjnej.
06.01.2023

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny!

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.
01.12.2022

Od dziś można składać wnioski o dodatek elektryczny

Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.
01.12.2022

Ulga termomodernizacyjna. Polacy odliczyli już ponad 10,4 mld zł!

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wciąż cieszy się większym powodzeniem niż dopłata do termomodernizacji w programie Czyste Powietrze – wynika z danych do których dotarł portal GetHome.pl.
26.10.2022

Opublikowano projekt zmienionego wzoru wniosku o dopłaty do źródeł ciepła

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano zmieniony wzór wniosku o wypłatę dopłaty do źródeł ciepła wykorzystujących takie paliwo jak: pellet drzewny, drewno kawałkowe, inny rodzaj biomasy, gaz LPG czy olej opałowy.
11.10.2022

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła opublikowana; wejdzie w życie we wtorek

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wchodzi ona w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia.
20.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

W środę w Senacie m.in. ustawa o wsparciu odbiorców ciepła i powołanie członka RPP

Ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, która przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego i powołaniem członka RPP - zajmie się Senat na środowym posiedzeniu.
07.09.2022

Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm opowiedział się w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek złożyła Konfederacja. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji. Kluby zapowiedziały złożenie w ich trakcie poprawek.
02.09.2022

Moskwa: wnioskujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy

Występujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy, jeśli mają ich kilka - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje jednorazowe dodatki o różnej wysokości dla ogrzewających się drewnem, LPG, olejem opałowym.
30.08.2022

MRIT: Wyróżniliśmy gminy ze 100 proc. deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

30 czerwca br. upłynął ustawowy termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do 20 lipca 2022 r. złożono prawie 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Dziś minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wręczył przedstawicielom trzech gmin, w których najszybciej złożono wszystkie deklaracje, statuetki Lidera CEEB.
22.07.2022

7,3 mln złożonych deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Właściciele domów i zarządcy budynków złożyli 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zebrano dane z ponad 60 proc. podmiotów zobowiązanych do tego - dodał.
21.07.2022

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
30.06.2022

Ekspert: Zegar tyka

Jeszcze tylko 4 dni pozostały właścicielom lub zarządcom budynków i lokali na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nawet 5 tys. złotych kary grozi za niewysłanie deklaracji. Moim zdaniem, władze lokalne jeszcze nie wstały z zimowego snu. Postanowiłem wesprzeć władzę i rozesłać wici. Czas pokazać władzy, że potrafimy. Czas na pospolite ruszenie.
27.06.2022

Zegar tyka. Deklaracje CEEB tylko do końca czerwca

To już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody, którą właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin upływa wraz z końcem czerwca, a brak takiej informacji może nas kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Obowiązek dotyczy budynków oddanych do użytku przed 1 lipca 2021 roku.
21.06.2022

Z końcem czerwca upływa termin składania deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania budynków

Do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw - przypomina serwis Prawo.pl. Zobowiązanie to dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych czy pawilonów handlowo-usługowych.
21.06.2022

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłasza Wielki Wyścig Gmin o tytuł Lidera CEEB

Minęło już prawie trzy miesiące od uruchomienia rankingu gmin, a cały czas możemy obserwować, jak wielkie wzbudza on emocje. I bardzo dobrze! Chcemy, aby tych pozytywnych emocji było jak najwięcej.
12.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Resort klimatu: wyższy dodatek osłonowy przy złożonym wniosku do CEEB

Mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem mogą starać się o wyższy dodatek osłonowy; niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) - informuje PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
26.01.2022

Nadzór budowlany: właściciele domów i budynków złożyli ponad milion deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji - informuje PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
24.01.2022

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.
09.11.2021

Transformacja cyfrowa w budownictwie: oszczędność czasu, kosztów i droga do czystszego powietrza

Jedna procedura budowlana generuje aż 22,5 ton papieru – mówi Dorota Cabańska z GUNB. Serwis e-Budownictwo, którego nowa wersja została uruchomiona 1 października 2021 r., umożliwi inwestorom m.in. wypełnienie i złożenie w formie elektronicznej 23 wniosków związanych z procesem budowlanym, przesłanie projektu budowlanego w formie cyfrowej, prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, a nawet zamówienie wizyty kominiarza.
08.10.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

Właścicielu, zarządco - od 1 lipca br. rusza obowiązek składania deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed dniem 1 lipca, w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
28.06.2021

Od 1 lipca będzie można złożyć deklarację źródła ciepła w budynku

Od 1 lipca br. rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce.
16.03.2021

Od 1 lipca będzie można złożyć deklarację źródła ciepła w budynku

Od 1 lipca br. będzie można składać deklaracje dot. źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach - poinformowała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dzięki temu narzędziu ma powstać "mapa" emisyjności budynków.
02.03.2021

Od dziś wchodzą przepisy mające usprawnić programy antysmogowe

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie większość przepisów noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej celem jest usprawnienie działania dwóch antysmogowych programów - "Czyste powietrze" i "Stop smog".
01.01.2021

Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r.

Właściciele domów od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają - poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.
01.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.