Jeszcze tylko 4 dni pozostały właścicielom lub zarządcom budynków i lokali na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nawet 5 tys. złotych kary grozi za niewysłanie deklaracji. Moim zdaniem, władze lokalne jeszcze nie wstały z zimowego snu. Postanowiłem wesprzeć władzę i rozesłać wici. Czas pokazać władzy, że potrafimy. Czas na pospolite ruszenie.
Cóż z tego, że na 24 czerwca br. do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożono ponad 5,36 mln deklaracji. Niestety, w dalszym ciągu są gminy, gdzie CEEB świeci pustkami. Najmniejsze wypełnienie bazy na poziomie 18 proc. mają gminy Prochowice (gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie), Moszczenica (gmina wiejska, woj. małopolskie) i Zwoleń (gmina miejsko-wiejska, woj. mazowieckie). Siennica Różana (gmina wiejska, woj. lubelskie) z 97 proc. poziomem wypełnienia jest liderem w Polsce.
Wstyd, ale wśród 10 gmin z największą liczbą złożonych deklaracji nie ma gmin z województwa śląskiego. Gaszowice i Opatów mają najwyższy poziom wypełnienia bazy CEEB na poziomie 77 proc. Katowice i Gliwic niewiele ponad 50 proc. Zachodzę w głowę, dlaczego władze lokalne w województwie śląskim zmarnowały prawie 12 miesięcy funkcjonowania bazy i nie zachęciły mieszkańców do składania deklaracji. Najwyraźniej, zdrowie i życie mieszkańców przestało być w cenie.
Od ponad roku, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego realizuje projekt „Zintegrowany system ograniczania niskiej emisji (ZONE)”, którego celem jest wspieranie procesu pozyskiwania środków publicznych na wymianę/likwidację źródeł ciepła i/lub termomodernizację budynków. Powstanie CEEB jak również pozostałych e-usług, które zostaną wytworzone w ramach projektu ZONE ma umożliwić obywatelom m.in. uzyskanie dokumentów wymaganych do ubiegania się o wsparcie finansowe przeznaczone na wymianę/likwidację źródła ciepła i/lub termomodernizację.
Do 30 czerwca br. właściciele lub zarządcy budynków i lokali, mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła, muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek dotyczy więc nie tylko domów, ale także innych obiektów, jak np. altany z odrębnym źródłem ciepła.
Co ważne, obowiązek spoczywa na właścicielu lub zarządcy, niezależnie od tego, czy sam korzysta z budynku, czy wynajmuje go komuś innemu. Fakt wynajęcia lokalu nie prowadzi do przeniesienia obowiązku złożenia deklaracji na najemcę. Samą deklarację można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to forma elektroniczna. Aplikacja, w której można złożyć odpowiednie oświadczenie przez internet jest dostępna na oficjalnej stronie CEEB.
Czytając Centralną Bazę Emisyjności Budynków można na przykład dojść do wniosku, że blisko połowa Polaków ogrzewa swoje domy i mieszkania węglem (2,23 mln), a 1,55 mln stosuje drewno kawałkowe. Prawie tyle samo wpisów do bazy pochodzi od posiadaczy kotłów gazowych (1,87 mln) i zasypowych kotłów węglowych (1,87 mln). Blisko 169 tys., właścicieli pomp ciepła złożyło już deklarację do bazy CEEB.
Ruch antysmogowy od lat apeluje do władz centralnych i lokalnych o przygotowanie odpowiednich narzędzi do postawienia diagnozy i zaaplikowania mieszkańcom kuracji antysmogowej. Dopóki administracja nie zrozumie, że lepiej dla finansów publicznych i w interesie mieszkańców jest poznać źródła zanieczyszczenia powietrza w Polsce, dopóty wszystkie działania na rzecz poprawy jakości powietrza będą przypadkowe. Siedzenie z założonymi rękami i wieczne powtarzanie, że :nie da się” powodują, że błękit nad Śląskiem zaciąga się chmurami. Została ostatnia prosta. Zegar tyka.
Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 27.06.2026 18:05 |
| Cyna | 50075 $ | tona | 1,11% | 27.06.2026 18:05 |
| Cynk | 3431 $ | tona | -0,16% | 27.06.2026 18:05 |
| Aluminium | 3131 $ | tona | -0,57% | 27.06.2026 18:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 27.06.2026 18:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 27.06.2026 18:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 27.06.2026 18:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 27.06.2026 18:05 |