W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła - ZielonaGospodarka.pl
06.02.2024 09:55
Strona główna Klimat, Edukacja W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Partnerzy portalu

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła - ZielonaGospodarka.pl

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

Urząd Miasta Poznania wskazał, że styczeń to pierwszy miesiąc funkcjonowania uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zakazującej używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania.

„Na mocy uchwały antysmogowej sejmiku województwa od 1 stycznia 2024 r., posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W związku z wejściem w życie nowych przepisów poznańscy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy” – podkreślił magistrat.

Wskazano, że „narzędziem pomocnym” przy kontrolach jest baza CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Jak przypomniano, do 30 czerwca 2022 roku każdy właściciel lub zarządca budynku musiał poinformować o zainstalowanym źródle ciepła.

„Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ma ułatwić likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych pieców” - podano.

W poniedziałek Urząd Miasta Poznania poinformował, że w styczniu funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili 226 kontroli, których celem było „egzekwowanie zapisów uchwały sejmiku województwa”. Podano, że kontrole te przeprowadzano na terenie tych nieruchomości mieszkalnych, w których do ogrzewania - według informacji zawartych w bazie CEEB - wykorzystywano obecnie zakazane kotły bezklasowe.

„O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę” – podkreślił cytowany w komunikacie rzecznik poznańskiej straży miejskiej Przemysław Piwecki.

Dodał, że jeżeli w trakcie interwencji strażnicy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Piwecki wskazał jednak, że nie zawsze interwencja musi zakończyć się mandatem.

„Jeżeli z przyczyn niezależnych właściciel nie był w stanie wymienić źródła ogrzewania lub wykaże, że podjął czynności zmierzające do wymiany, a sam kocioł bezklasowy będzie jego jedynym źródłem ogrzewania, to strażnik ma podstawę do pouczenia” – wskazał. W takich sytuacjach funkcjonariusze będą ustalali przewidywany termin dostosowania systemu grzewczego do wymagań wynikających z Uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Poznański magistrat poinformował, że tak właśnie zakończyło się 112 kontroli, podczas których ujawniono używanie zakazanych od stycznia kotłów bezklasowych. Właścicieli pouczano o konieczności wymiany systemu ogrzewania na zgodny z obowiązującymi od nowego roku przepisami. Zainteresowanym rozdawano także materiały informujące o zasadach miejskiego programu Kawka Bis - w ramach tej akcji poznaniacy mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych, niespełniających norm pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

„Należy pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami uchwały sejmiku piece kaflowe - najczęściej stosowane w kamienicach komunalnych - oraz tzw. kozy, uznane są za miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, a ich wymiana musi nastąpić do końca 2025 roku. Jeszcze dłużej, do końca 2028 roku, jest czas na wymianę kotłów 3 klasy” – przypomniał poznański magistrat.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że niezależnie od działań związanych z wejściem w życie nowych przepisów, strażnicy Referatu Ekopatrol przeprowadzili 230 kontroli nieruchomości dotyczących prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi. Jak wskazano, chodzi o sprawdzenie, czy mieszkańcy Poznania palą dozwolonym opałem.

„Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości mandatami karnymi, a 3 pouczono. Natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi - np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp. - ukarano kolejnych 18 osób” - poinformowano.

Wskazano również, że funkcjonariusze Referatu Ekopatrol na bieżąco informują mieszkańców o konieczności wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Działania te – jak podkreślono - prowadzone są szczególnie w tych rejonach Poznania, w których wcześniej mieszkańcy skarżyli się na problemy z powietrzem zanieczyszczonym spalinami z pieców bezklasowych.

Magistrat podał, że w ramach programu profilaktycznego „Nie dla smogu” strażnicy prowadzą kompleksowe działania profilaktyczne, których celem jest przekazywanie wiedzy w zakresie prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów.

autor: Anna Jowsa

ajw/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.