Wynik wyszukiwania - " KE" - Wiadomości

Minister klimatu: w kilka miesięcy ustawa uszczelniająca system odpadów

W ciągu kilku miesięcy powinna zostać przyjęta ustawa uszczelniająca system odpadów w Polsce - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski na antenie TVN24.
14.05.2024

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

Komisja Europejska przyjmuje nowe ambicje klimatyczne IMO na kolejne lata i wzywa do uruchomienia transformacji

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte 7 lipca na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) porozumienie w sprawie przeglądu jej strategii z 2018 r. dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze statków. Porozumienie to stanowi ważny krok w kierunku zmniejszenia śladu węglowego międzynarodowego transportu morskiego i zapewnienia sprawiedliwego wkładu sektora żeglugi w realizację celów porozumienia paryskiego, proporcjonalnie do jego udziału w globalnych emisjach wynoszącego 3%.
10.07.2023

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

Morawiecki w "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
08.09.2022

Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w sobotę, że Komisja Europejska nie powinna czekać do zaplanowanego na 14 września wystąpienia Ursuli von der Leyen w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego i ograniczenia ceny rosyjskiego gazu - pisze "Politico".
05.09.2022

Na wtorkowym posiedzeniu rządu projekt dot. zmian w finansowaniu termomdernizacji i remontów

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatruje projekt dot. zmian w finansowaniu termomodernizacji i remontów, który ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej w budownictwie wielorodzinnym. Inwestycje z tym związane przewidziano w Krajowym Planie Odbudowy.
12.07.2022

Komisarz UE Breton: do końca 2022 r. zmniejszymy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Do końca tego roku zmniejszymy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu, a do października zapełnimy w 90 proc. wszystkie magazyny gazu, które zostaną połączone dla całej Unii Europejskiej - oświadczył w piątek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla France Info.
11.03.2022

Puda: negocjujemy z KE 1,75 mld euro wsparcia dla miejskiego transportu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje wsparcie rozwoju zrównoważonego i zintegrowanego transportu w miastach w ramach negocjowanego z KE programu FEnIKS - poinformował w czwartek minister funduszy Grzegorz Puda. Jak dodał, chodzi o kwotę 1,75 mld euro.
25.02.2022

Komisja Europejska przyjęła projekt, który uwzględnia gaz i atom; jest korzystny dla Polski

Komisja Europejska w środę przyjęła projekt tak zwanej taksonomii, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej. "Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski. Jest dla nas korzystny" - powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
03.02.2022

Bętkowski: uruchamiamy fundusze unijne w ramach REACT EU

Woj. świętokrzyskie otrzyma blisko 16 mln euro w ramach pierwszej transzy mechanizmu REACT EU. Środki mają zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty termomodernizacyjne. O uruchomieniu funduszy unijnych poinformował w środę marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
06.01.2022

Naftohaz skarży do KE działania Gazpromu

Ukraiński koncern paliwowy Naftohaz poinformował w środę o skardze, jaką złożył do Komisji Europejskiej w sprawie działań rosyjskiego Gazpromu. Według ukraińskiego przedsiębiorstwa Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na europejskim rynku gazu.
22.12.2021

UE proponuje przepis ograniczający import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
18.11.2021

KE: trwają rozmowy z W. Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
07.10.2021

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego europejskiego interesu

Komisja Europejska zawsze jasno podkreślała, że gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego interesu europejskiego - powiedział wiceszef KE Valdis Dombrovskis portalowi RBK-Ukraina.
23.08.2021

KE:legislacyjna rewolucja klimatyczna

Komisja Europejska (KE) przedstawiła pakiet 12 propozycji legislacyjnych, które mają zmienić sposób, w jaki podróżujemy, mieszkamy, wytwarzamy dobra i handlujemy z resztą świata - napisano w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
15.07.2021

Komisarz Wojciechowski: rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), którą zaakceptowali w poniedziałek ministrowie rolnictwa państw UE, opiera się na podejściu, że rolnictwo – to nie przemysł, ziemia – to nie fabryka, a zwierzęta – to nie maszyny, komentuje w rozmowie z PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
29.06.2021

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.
26.05.2021

MKiŚ: KE zatwierdziła polski system wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Komisja Europejska zatwierdziła polski system wsparcia dla morskich farm wiatrowych, który pozwoli na wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o mocy do 11 GW odpowiadających za prawie 20 proc. generowanej energii w kraju - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.
21.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.