Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

zk

26.05.2021 09:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo , Polityka, Ekonomia Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca
Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.

Kurtyka na konferencji po zakończeniu dwudniowego szczytu UE w Brukseli pytany był o to, czy w czerwcu uda się dojść do porozumienia w sprawie szczegółowych założeń Zielonego Ładu.

– Będziemy przygotowywać jako resort klimatu i środowiska spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca. Będziemy bardzo mocno argumentowali, że te rozwiązania, które chcemy, żeby powstały, nie mogą przerzucać ciężarów tych redukcji na najuboższych, czy też na regiony, które są gorzej sytuowane – powiedział Kurtyka.

Zwrócił uwagę, że w dyskusji na temat klimatu słychać głośne argumenty z krajów południa Europy.

–W tym kontekście argumentujemy, że nie możemy przystawiać tej samej miary, nie możemy mieć wspólnego mianownika dla działań redukcyjnych dla budynku, który jest zlokalizowany w Sofii i w Amsterdamie – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że poszczególne regiony mają swoją specyfikę, m.in. różne budynki i możliwości populacji.

–Chcemy, żeby te rozwiązania odzwierciedlały nie tylko potencjał redukcyjny, ale również potencjał bogactwa. To jest przedmiot naszych obecnych bardzo intensywnych rozmów z Komisją Europejską – zaznaczył.

Kurtyka podkreślał wagę znalezienia rozwiązań, które będą uczciwie, które będą sprawiedliwe, i w których nie będziemy w sposób nieproporcjonalny obarczać grup społecznych i państw o mniejszym poziomie zamożności. Podkreślił, że tocząca się dyskusja dotyczy pryncypiów.

– Rozmawiamy bardzo mocno już nie o tym sektorze ETS, ale rozmawiamy sektorach non-ETS-owych, czyli rozmawiamy o samochodach, o budynkach. I tutaj bardzo ważne jest, żeby te standardy, te rozwiązania, które będziemy budować na poziomie europejskim, uwzględniały ten poziom. Wydaje się, że dzisiejsza dyskusja pokazała rosnące znaczenie tych kwestii i będziemy kontynuowali nasze prace, będziemy kontynuowali bardzo intensywne działania z Komisją Europejską – mówił.

Dodał, że już – od czterech miesięcy na ten temat bardzo dużo się dzieje.

Europejski Zielony Ład przewiduje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w 2030 roku w stosunku do roku 1990, a do 2050 roku osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej, czyli zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.