Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

zk

26.05.2021 09:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Partnerzy portalu

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.

Kurtyka na konferencji po zakończeniu dwudniowego szczytu UE w Brukseli pytany był o to, czy w czerwcu uda się dojść do porozumienia w sprawie szczegółowych założeń Zielonego Ładu.

– Będziemy przygotowywać jako resort klimatu i środowiska spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca. Będziemy bardzo mocno argumentowali, że te rozwiązania, które chcemy, żeby powstały, nie mogą przerzucać ciężarów tych redukcji na najuboższych, czy też na regiony, które są gorzej sytuowane – powiedział Kurtyka.

Zwrócił uwagę, że w dyskusji na temat klimatu słychać głośne argumenty z krajów południa Europy.

–W tym kontekście argumentujemy, że nie możemy przystawiać tej samej miary, nie możemy mieć wspólnego mianownika dla działań redukcyjnych dla budynku, który jest zlokalizowany w Sofii i w Amsterdamie – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że poszczególne regiony mają swoją specyfikę, m.in. różne budynki i możliwości populacji.

–Chcemy, żeby te rozwiązania odzwierciedlały nie tylko potencjał redukcyjny, ale również potencjał bogactwa. To jest przedmiot naszych obecnych bardzo intensywnych rozmów z Komisją Europejską – zaznaczył.

Kurtyka podkreślał wagę znalezienia rozwiązań, które będą uczciwie, które będą sprawiedliwe, i w których nie będziemy w sposób nieproporcjonalny obarczać grup społecznych i państw o mniejszym poziomie zamożności. Podkreślił, że tocząca się dyskusja dotyczy pryncypiów.

– Rozmawiamy bardzo mocno już nie o tym sektorze ETS, ale rozmawiamy sektorach non-ETS-owych, czyli rozmawiamy o samochodach, o budynkach. I tutaj bardzo ważne jest, żeby te standardy, te rozwiązania, które będziemy budować na poziomie europejskim, uwzględniały ten poziom. Wydaje się, że dzisiejsza dyskusja pokazała rosnące znaczenie tych kwestii i będziemy kontynuowali nasze prace, będziemy kontynuowali bardzo intensywne działania z Komisją Europejską – mówił.

Dodał, że już – od czterech miesięcy na ten temat bardzo dużo się dzieje.

Europejski Zielony Ład przewiduje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w 2030 roku w stosunku do roku 1990, a do 2050 roku osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej, czyli zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.