Puda: negocjujemy z KE 1,75 mld euro wsparcia dla miejskiego transportu

zk

25.02.2022 16:56 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Puda: negocjujemy z KE 1,75 mld euro wsparcia dla miejskiego transportu

Partnerzy portalu

Puda: negocjujemy z KE 1,75 mld euro wsparcia dla miejskiego transportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. CHUTTERSNAP/Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje wsparcie rozwoju zrównoważonego i zintegrowanego transportu w miastach w ramach negocjowanego z KE programu FEnIKS - poinformował w czwartek minister funduszy Grzegorz Puda. Jak dodał, chodzi o kwotę 1,75 mld euro.

Odpowiadając w czwartek na pytania posłów w Sejmie, szef MFiPR wskazał, że pandemia spowodowała straty w transporcie miejskim. "Mamy dane, że liczba kursów i pasażerów w transporcie miejskim spadła o 80 proc. Dokonaliśmy przeglądu osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zdecydowaliśmy wesprzeć ośrodki wojewódzkie, które są beneficjentami programu operacyjnego, kwotą 25 mln zł na każde z miast" - poinformował minister Puda.

Minister zaznaczył, że oprócz środków, które były dotychczas dostępne, udało się także uzgodnić z Komisją Europejską (KE) dodatkowe wsparcie transportu miejskiego także w ramach programu REACT-EU. "Są to środki kierowane przez KE, by zasilić programy obecnej perspektywy, by wprost służyły tym, którzy pomocy potrzebują. Te środki są ukierunkowane na wsparcie inwestycji ekologicznych i cyfrowych i wzmocnienie sektora transportu miejskiego w ramach programu infrastruktura i środowisko. Mówimy o wsparciu dodatkową kwotą w wysokości 70 mln euro" - podkreślił minister.

Puda dodał, że "przed nami rozmowy z KE na temat szczegółów tego wsparcia. Zmiany programu operacyjnego są przez nas w tej chwili opracowywane".

Zaznaczył również, że resort chce wzmocnić planowanie transportu miejskiego. "W perspektywie krótkookresowej, by przeciwdziałać skutkom pandemii, ale także chodzi nam o to, by rozwijały się plany zrównoważonej mobilności miejskiej. By dbać o najlepszą jakość usług transportowych w miastach i jak najlepszą jakość życia" - stwierdził Grzegorz Puda.

Zapewnił, że ministerstwo chce wzmocnić te działania dodatkowymi środkami finansowymi.

"Przeciwdziałanie zwiększonemu natężeniu ruchu i poprawa przepustowości infrastruktury, stawianie na zrównoważony transport są priorytetami w naszym resorcie. Ośrodki wojewódzkie już mają możliwość składania wniosków o nowe środki finansowe" - poinformował minister.

Minister zwrócił uwagę, że w kolejnej perspektywie wsparcie będzie kontynuowane w ramach programu FEnIKS 2021-2027 następcy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.

"Kwota, która jest zaproponowana na te wydatki w ramach FEnIKS, wynosi ponad 1,75 mld euro. W tej chwili trwają negocjacje z KE" - stwierdził szef MFiPR.

Wyjaśnił również, że z tych środków będą mogły korzystać obszary funkcjonalne miast, szczególnie wojewódzkich, a także miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków subregionalnych.

"Dla nas ważne jest, żeby wzmacnianie tych funkcjonalnych powiązań było kontynuowane, bo w żadnym mieście transport publiczny nie działa w oderwaniu od gmin sąsiednich. Chcemy, aby środki służyły nie tylko aglomeracjom, ale i mniejszym miejscowościom" zaznaczył Grzegorz Puda.

Zwrócił uwagę, że wsparcie będzie dedykowane też rozwojowi czystego transportu miejskiego (tabor i infrastruktura szynowa), by usprawnić miejskie systemy transportu. Chodzi np. o węzły przesiadkowe i parkingi poza centrami miast.

"W ramach wszystkich działań możliwe będzie finansowanie wydatków związanych z obsługą, z integracją systemu transportu publicznego, rozwój systemu sprzedaży biletów, informacji pasażerskiej, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych" - zaznaczył minister.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.