Wynik wyszukiwania - " Tauron Wydobycie" - Wiadomości

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Grupa Tauron bez kopalni. Spółka Tauron Wydobycie sprzedana państwu

Grupa energetyczna Tauron weszła w nowy rok bez węglowych aktywów wydobywczych. W ostatnim dniu 2022 roku sfinalizowano zapowiadaną od kilku miesięcy transakcję sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa - poinformował w poniedziałek Tauron.
02.01.2023

Prezes Energetyki Cieszyńskiej: w sezonie 2023-2024 odejdziemy od węgla

Energetyka Cieszyńska, która dostarcza ciepło do 45 proc. odbiorców w Cieszynie, rezygnuje z węgla na rzecz gazu; firma inwestuje w trzy kotły gazowo-parowe. Jak powiedział prezes firmy Wojciech Frank, w sezonie 2023-2024 firma odejdzie od węgla i pozostanie przy gazie.
07.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie Skarbowi Państwa - na przełomie roku

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku - ocenił w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek. Zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona "w atmosferze porozumienia społecznego". Trwają w tej sprawie rozmowy ze związkowcami.
24.11.2022

Tauron sprzeda Skarbowi Państwa oddłużone kopalnie za symboliczną złotówkę

Grupa Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Przed transakcją spółka zostanie całkowicie oddłużona - poinformowała w środę Grupa Tauron.
13.10.2022

Analitycy Fitch: zbycie kopalń pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona

Zbycie kopalń węgla kamiennego pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - ocenili analitycy Agencji Fitch, których opinię przytoczył Tauron w środowym komunikacie.
12.10.2022

Tauron: nowy blok energetyczny w Jaworznie pracuje bez problemu

Oddany niedawno do użytku blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie pracuje bez problemu; obecnie działa na poziomie bliskim jego mocy nominalnej, to jest 870 megawatów - oświadczyli w czwartek przedstawiciele Grupy Tauron, do której należy blok.
21.07.2022

Prezes Taurona: wobec wojny w Ukrainie rośnie znaczenie projektu NABE

Wobec wojny w Ukrainie, która unaoczniła konieczność zapewnienia Polsce niezależności energetycznej, projekt stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nabiera jeszcze większego znaczenia – ocenia prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
24.05.2022

Tauron: Brzeszcze liderem efektywności wykorzystania metanu

Zakład Górniczy Brzeszcze, należący do spółki Tauron Wydobycie, znalazł się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r., opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, z wynikiem 57,11 proc. – podał Tauron w komunikacie.
05.04.2022

Tauron: na hałdzie w Libiążu testy nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd

Na hałdzie pogórniczych odpadów w małopolskim Libiążu trwają testy mieszanek glebowych stworzonych z wykorzystaniem odpadów z kopalń i elektrowni. Naukowcy posadzili tam na różnych mieszankach setki roślin, by sprawdzić, jak najskuteczniej zazieleniać zdegradowany teren.
08.03.2022

Kopalnia Brzeszcze wykorzystuje energetycznie całość ujętego metanu

Ponad 80 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 250 tys. gigadżuli ciepła mogą wyprodukować rocznie dwie zasilane metanem instalacje, działające od ub. roku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze. To jedyna polska kopalnia, wykorzystująca całość ujętego metanu.
15.02.2022

PGG otrzymała wsparcie, Tauron Wydobycie finalizuje wniosek, Weglokoks Kraj czeka

Polska Grupa Górnicza (PGG) jako pierwsza otrzymała z budżetu państwa dopłatę do redukcji zdolności produkcyjnych, przekazaną na mocy znowelizowanej ustawy górniczej. Tauron Wydobycie finalizuje wniosek o takie wsparcie, zaś spółka Węglokoks Kraj na razie nie zabiega o budżetowe środki.
14.02.2022

Tauron ws. blokady wysyłki węgla z kopalń: nasze elektrownie pracują bez przeszkód

Elektrownie Grupy Tauron pracują bez przeszkód, a minimalna wielkość zapasów węgla dla poszczególnych jednostek jest zachowana - poinformowali we wtorek przedstawiciele Taurona, odnosząc się do rozpoczętej przez związkowców blokady wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
05.01.2022

Projekt ustawy: ponad 28,8 mld zł pomocy publicznej dla kopalń do 2031 r.

Ponad 28,8 mld zł publicznego wsparcia miałyby otrzymać do końca 2031 r. kopalnie węgla kamiennego, redukujące swoje zdolności produkcyjne - zakłada złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej. Wdrożenie kluczowych proponowanych w noweli rozwiązań wymaga notyfikacji KE.
15.12.2021

W 2021 r. produkcja węgla w kopalniach Tauron Wydobycie będzie wyższa o ponad 0,5 mln ton rdr

Tegoroczna produkcja węgla kamiennego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie będzie o ponad pół miliona ton wyższa niż przed rokiem - podała w poniedziałek spółka, która w ostatnim czasie zwiększyła łączną liczbę frontów wydobywczych w swoich kopalniach do siedmiu.
23.11.2021

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
16.09.2021

Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj

Do końca tego roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa - na zasadach rynkowych - udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj - poinformował PAP wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
08.09.2021

Bartos, Ostrowski i Paździorko nowymi wiceprezesami Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Sebastian Bartos, Robert Ostrowski i Edward Paździorko będą wiceprezesami Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zdecydowała rada nadzorcza spółki, która w piątek przesłuchała kandydatów do nowego zarządu. Nie wybrano nowego prezesa JSW - jego obowiązki nadal pełni delegowany przez radę Stanisław Prusek.
02.08.2021

Kopalnia Janina Tauron Wydobycie zostanie zamknięta jako jedna z ostatnich polskich kopalń węgla energetycznego

W trzecim kwartale tego roku spółka Tauron Wydobycie zakończy realizowaną przez kilka ostatnich lat budowę poziomu 800 metrów w zakładzie górniczym Janina w Libiążu – wynika z wtorkowej informacji spółki, która szacuje obecne zaawansowanie inwestycji na blisko 90 proc.
11.05.2021

Tauron spodziewa się utrzymania poziomu zysku EBITDA i spadku wielkości inwestycji

Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski.
01.04.2021

Kopalnie Taurona zwiększyły wydobycie, zmniejszyły stratę i zatrudnienie

Kopalnie należące do grupy energetycznej Tauron zwiększyły w ub. roku wydobycie węgla rok do roku o ponad 20 proc., zmniejszając zatrudnienie o ponad 350 osób i redukując stratę o przeszło dwie trzecie – wynika z szacunkowych danych Grupy.
16.03.2021

Sierpień 80: rząd sprowadza na górnictwo i energetykę katastrofę, a na Śląsk zagładę

Rezygnacja rządu z budowy węglowej Elektrowni Ostrołęka C i Polityka Energetyczna Państwa do 2040, zakładająca szybszy spadek produkcji energii z węgla, niż wynikałoby to z ustaleń ze stroną społeczną, oznaczają katastrofę dla górnictwa i energetyki – ocenia Sierpień 80.
15.02.2021

Kolorz: PEP 2040 dokumentem otwartym; harmonogram zamykania kopalń – aktualny

Przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem otwartym, który może jeszcze podlegać zmianom, zaś wynegocjowany w ub. roku harmonogram zamykania kopalń do 2049 r. pozostaje aktualny – ocenił po rozmowach ze stroną rządową szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz.
10.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.