Wynik wyszukiwania - " Ukraina" - Wiadomości

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Ukraina. Ministerstwo energii wyłączyło główną linię elektryczną do czarnobylskiej elektrowni

Ukraińskie ministerstwo energetyki wyłączyło główną linię elektryczną zaopatrującą Czarnobylską Elektrownię Atomową z powodu jej uszkodzenia - podał resort we wtorkowym raporcie dziennym na Telegramie.
15.08.2023

MKiŚ: nie są prowadzone w żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił w poniedziałek rzecznik resortu klimatu. Podkreślono natomiast, że dzięki programom uruchomionym przez rząd: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi, dostęp do energii ze słońca ma prawie 1,3 mln prosumentów.
15.08.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
14.06.2023

Masowy pomór ryb obwodzie dniepropietrowskim na skutek zniszczenia tamy na Dnieprze

Do masowego pomoru ryb doszło w miejscowości Marjańske w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, padło tam 850 kg ryb - poinformowały w czwartek władze regionu. Marjańske leży nad Zbiornikiem Kachowskim, w którym spada poziom wody po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.
09.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
05.06.2023

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały porozumienie o współpracy

Gaz -System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
17.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
13.03.2023

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Zełenski: zaporoska elektrownia ponownie o krok od katastrofy

"Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okrok od katastrofy radiacyjnej" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.
06.09.2022

ENTSO-E: sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zsynchronizowane z europejskimi

Sieci elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są od środy próbnie zsynchronizowane z europejskim systemem - poinformowała w środę organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.
16.03.2022

Rosjanie zniszczyli 165 obiektów infrastruktury energetycznej

Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie - poinformował we wtorek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.
16.03.2022

PAA: brak uszkodzeń infrastruktury jądrowej po wybuchach w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraiński dozór jądrowy (SNRIU) potwierdził, iż w pobliżu Elektrowni Jądrowej Zaporoże wojska Federacji Rosyjskiej zdetonowały ładunki wybuchowe. Według SNRIU zdarzenie nie ma wpływu na stan reaktorów jądrowych - podała we wtorekPaństwowa Agencja Atomistyki (PAA).
15.03.2022

Portugalska polityk nawołuje do wywarcia presji na Berlin ws. embarga na paliwa z Rosji

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.
15.03.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.
15.03.2022

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

Niemcy pozostają przeciwne wstrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".
10.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

Ukraina. Spółka DTEK zapewnia darmową energię służbom publicznym

Największa, prywatna spółka energetyczna na Ukrainie, Grupa DTEK, zaczęła dostarczać darmową energię elektryczną instytucjom medycznym, służbom wojskowym i organom ścigania oraz producentom chleba w Kijowie, a także w obwodach dniepropietrowskim i donieckim.
07.03.2022

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji: elektrownie jądrowe działają bezpiecznie i stabilnie

Ukraińskie elektrownie atomowe działają bezpiecznie i stabilnie - podało w czwartek na Telegramie ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Jest to instytucja działająca przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU).
03.03.2022

PIE: wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych

Wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych: ropy naftowej, węgla i gazu. Wpłynie to m.in. na wzrost cen żywności - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.
01.03.2022

Biometan, klastry, PPA, peer-to-peer w projekcie noweli ustawy o OZE

Regulacje dotyczące biometanu, klastrów energii, umów typu PPA czy tzw. handlu partnerskiego (peer-to-peer) zawiera projekt zmiany ustawy o OZE, które ministerstwo klimatu skierowało do konsultacji publicznych.
28.02.2022

Premier Ukrainy: bezpieczeństwo energetyczne tematem rozmów z Mateuszem Morawieckim

Bezpieczeństwo energetyczne i współpraca przy projektach infrastrukturalnych należały do tematów rozmowy z polskim premierem Mateuszem Morawieckiem – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
02.02.2022

Kongresmen Demokratów: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
26.01.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Ukraina: Państwowy operator wnioskuje o udział w certyfikacji operatora NS2

Państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy poinformowała, że zwróciła się do niemieckiego regulatora z wnioskiem o udział w procesie certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.
21.10.2021

PGNiG kupiło większość w ukraińskiej spółce z koncesją gazową przy granicy z Polską

PGNiG podpisało w poniedziałek umowę zakupu 85 proc. udziałów w spółce Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska, leżącej na Ukrainie przy granicy z Polską. Wydobycie gazu planowane jest od 2023 r.
30.08.2021

Minister energetyki Niemiec: chcemy wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy

Niemcy chcą wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier.
23.08.2021

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2021

Gazprom gotów jest kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku

Gazprom jest gotów utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku w oparciu o zasadność ekonomiczną i stan techniczny ukraińskiego systemu gazociągów - poinformował w czwartek szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller.
23.07.2021

Reforma energetyczna Ukrainy zależy od stanu relacji z Federacją Rosyjską

Dla Ukrainy kwestie energetyczne są szczególnie istotną determinantą funkcjonowania gospodarki, która w zasadniczy sposób wyznacza poziom życia społeczeństwa oraz jej pozycję polityczną. Kraj ten pozostaje bowiem nie tylko jednym z największych w Europie producentów węglowodorów i energii, ale także strategicznym podmiotem w zakresie jej tranzytu. Atuty te tracą jednak dużą część swojej wartości wobec gospodarczych i politycznych następstw długoletniej przynależności państwowej Ukrainy do ZSRR.
04.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.