Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

zk

06.10.2022 07:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Partnerzy portalu

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna - ZielonaGospodarka.pl
Olaf Scholz (z lewej) i Pedro Sanchez podczas spotkania, 17.01.2022. Fot. https://www.flickr.com/lamoncloa_gob_es, Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.

Pirenejski gazociąg MidCat (Midi-Catalunya), prowadzący z hiszpańskiej Katalonii do le Midi, jak nazywana jest południowa Francja, został po raz pierwszy uruchomiony w 2013 r., ale w 2019 r. zawieszono go ze względów ekologicznych i ekonomicznych.

Rządy Niemiec i Hiszpanii naciskają w tej sprawie na Francję, jednak według Macrona projekt ten jest nieopłacalny i trudny do przeforsowania ze względów środowiskowych.

"Nie potrzebujemy żadnych nowych połączeń gazowych" – powiedział Macron po rozmowach z Scholzem we wrześniu.

Dwa mniejsze rurociągi, które istnieją już między Hiszpanią a Francją, są jego zdaniem niewykorzystane nawet kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Według oficjalnych źródeł w Paryżu MidCat kosztowałby ponad 3 mld euro, a jego wdrożenie zajęłoby lata - podaje portal Politico.

Zdaniem Macrona rurociąg nie rozwiązałby obecnego kryzysu energetycznego, a Unia Europejska i tak zamierza wycofać paliwa kopalne w dalszej perspektywie.

Według źródeł dziennika "Handelsblatt", MidCat był omawiany na kolacji Scholza i Macrona w poniedziałek wieczorem, ale również wówczas nie doszło do porozumienia.

Dla Niemiec MidCat byłby ważny nie tylko z powodu transportu gazu, ale także - w przyszłości - zielonego wodoru, który mógłby płynąć do niemieckich zakładów przemysłowych - pisze "Handelsblatt".

Obecnie istnieją dwa mniejsze gazociągi z Hiszpanii do Francji, a Midcat mógłby podwoić możliwości eksportowe z Półwyspu Iberyjskiego, który ma połączenie gazowe z Algierią, do reszty Europy.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy szukają alternatywy dla rosyjskiego gazu i stąd zainteresowanie rurociągiem pirenejskim, który może "wnieść ogromny wkład w złagodzenie sytuacji w zakresie dostaw" zdaniem Scholza.

Z kolei Hiszpania, której rząd mówi ostatnio o okazaniu solidarności w kryzysie i chęci udostępnienia swojej infrastruktury gazu płynnego innym krajom, posiada sześć zakładów regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), więcej niż jakikolwiek inny kraj UE.

Terminale LNG przetwarzają skroplony gaz ziemny pochodzący głównie z USA, Algierii i Nigerii.

W przypadku ostatecznego odrzucenia projektu przez rząd francuski, Madryt rozważa jako alternatywę podwodne połączenie z Włochami, ponieważ Hiszpania ma atuty, które mogą uczynić z niej jeden z kluczowych elementów europejskiej rekonfiguracji energetycznej - komentuje francuski dziennik "Sud Ouest".

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26097,00 $ tona 0,19% 29 mar
 Cynk 3034,00 $ tona 3,34% 29 mar
 Aluminium 2365,00 $ tona 2,20% 29 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.