Wynik wyszukiwania - "PSE" - Wiadomości

PSE: 8 maja padł rekord produkcji energii z fotowoltaiki

Rekord produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych odnotowano 8 maja br. - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Instalacje PV o godz. 12.30 pracowały z mocą 11 tys. 57 MW, a w godz. 12-13 wyprodukowały 10 tys. 874 MWh energii - dodały PSE.
09.05.2024

Prezes PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań

Blackouty nam nie grożą, ale jeśli chodzi o ograniczenia dostaw, to odpowiedź nie jest jednoznaczna – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
02.05.2024

Informacje o inwestycjach PSE teraz jeszcze łatwiej dostępne. Ruszyła nowa platforma informacyjna

Nowa platforma inwestycje.pse.pl zawiera najważniejsze informacje o aktualnie realizowanych projektach inwestycyjnych PSE. Dzięki wyszukiwarce i mapie interaktywnej można szybko odszukać każde przedsięwzięcie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego realizacja, a także jak wygląda cały proces inwestycyjny. Narzędzie jest zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób, aby umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie osób.
08.04.2024

MKiŚ: PSE rozważą budowę własnego źródła wytwórczego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu Maciej Bando.
29.03.2024

PSE: w 2023 r. więcej energii elektrycznej z OZE niż z węgla brunatnego

W 2023 r. polskie źródła odnawialne - bez hydroenergetyki - wyprodukowały więcej energii elektrycznej, niż elektrownie na węgiel brunatny - wynika z raportu nt. działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za ubiegły rok, opublikowanego przez PSE.
14.03.2024

PSE wydało warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
04.01.2024

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

PSE: przetarg na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego Polska-Ukraina od 15 maja

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował we wtorek w komunikacie o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów-Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r.
02.05.2023

PSE ograniczyło w niedzielę moc z fotowoltaiki o ok. 2,2 GW

Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej PSE ograniczył w niedzielę moc polskich źródeł fotowoltaicznych o ok. 2,2 GW w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Produkcja OZE była zbyt wysoka w stosunku do potrzeb systemu i możliwości eksportu.
23.04.2023

PSE będzie ograniczać w niedzielę produkcję OZE, po raz pierwszy także PV

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE poinformował, że w niedzielę będzie przymusowo redukował produkcję źródeł odnawialnych: wiatrowych i po raz pierwszy fotowoltaicznych. To efekt prognozowanej wysokiej produkcji i niskiego zapotrzebowania.
23.04.2023

PSE udostępniły mobilną aplikację, pokazującą godziny szczytu systemu energetycznego

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE udostępnił mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której można sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ewentualnie ograniczyć zużycie prądu.
23.03.2023

PSE podpisały umowę na realizację Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii

Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych zaprojektuje i wdroży międzynarodowy koncern CGI. 27 stycznia została podpisana umowa w tej sprawie.
07.02.2023

PSE w grudniu i styczniu pięciokrotnie polecało ograniczać produkcję wiatraków

W grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. operator systemu przesyłowego PSE pięciokrotnie polecał polskim farmom wiatrowym ograniczenie produkcji z powodów bilansowych. Jak podkreślają PSE, taki krok to ostateczność, gdy nie wystarczą działania, które operator podejmuje wcześniej.
03.02.2023

PSE: 1 lutego padł rekord wytwarzania prądu w farmach wiatrowych

1 lutego rano polskie farmy wiatrowe pracowały z mocą niemal 7,7 GW, to nowy rekord chwilowej mocy - poinformował w środę operator przesyłowy systemu energii elektrycznej PSE. Padł również rekord godzinowej produkcji turbin wiatrowych.
02.02.2023

PSE zawarły umowy ramowe z wykonawcami wyłonionymi w dwóch postępowaniach na roboty budowlano-montażowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podpisały umowy ramowe z firmami, którym w najbliższych latach powierzać będą prace budowlano-montażowe. PSE będą mogły zlecać prace w ciągu pięciu lat od podpisania umów, których łączna wartość wynosi 565 mln zł.
19.01.2023

Energetyka wiatrowa wspierana przez NFOŚiGW. W 2023 ruszy ogólnopolska kampania PSEW „Płyniemy z wiatrem”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej otrzymało dotację w wysokości 2 mln zł na ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki wiatrowej. To odpowiedź na plany dynamicznego rozwoju tego sektora energii w Polsce – zarówno jeśli chodzi o inwestycje wiatrowe na lądzie, jak i na morzu. Rekordowo wysokie poparcie społeczne dla energii z wiatru pokazuje, jak ważne są dziś odnawialne źródła energii. Perspektywy rozwoju nowych inwestycji w farmy wiatrowe wymagają poszerzania wiedzy o tej technologii i jej wpływie
19.01.2023

Tomasz Sikorski prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Dotychczasowy wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Tomasz Sikorski został powołany na prezesa spółki - podały w środę PSE. Dotychczasowy prezes Eryk Kłossowski zakończy swoją misję w czwartek.
11.01.2023

PSE do niedzieli może ograniczać produkcję farm wiatrowych

Z powodu przewidywanego do niedzieli niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i jednocześnie prognozowanej wysokiej produkcji farm wiatrowych operator systemu przesyłowego PSE przewiduje możliwość ograniczania wytwarzania energii przez wiatraki.
30.12.2022

TotalEnergies chce przejąć Polską Grupą Biogazową

Francuska spółka TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS zamierza przejąć Polską Grupą Biogazową. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wydanie zgody na koncentrację wpłynął 20 grudnia br. - poinformował UOKiK w środę. Jak dodano, sprawa jest w toku.
28.12.2022

PSE ograniczało w poniedziałek i wtorek produkcję energii z farm wiatrowych

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE w poniedziałek i wtorek polecał ograniczenie produkcji farm wiatrowych. Powodem było niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną przy wysokiej generacji z wiatru.
28.12.2022

PSE przekazały 4,6 mln zł na rozwój projektów społecznych

Kolejna edycja programu grantowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie” pozwoliła na wsparcie ponad 230 lokalnych inicjatyw. Z programu skorzystały m.in. samorządy, organizacje pozarządowe oraz lokalne ośrodki kultury i sportu.
21.12.2022

PSE: System elektroenergetyczny pracuje stabilnie

System elektroenergetyczny pracuje stabilnie. Opady śniegu nie spowodowały uszkodzeń infrastruktury przesyłowej, nie ma, więc problemów sieciowych wynikających z warunków pogodowych - poinformowały w poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
12.12.2022

Prezes URE odmówił Tauronowi, Enei i Enerdze zatwierdzenia zmiany taryf na 2022 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił spółkom Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót zatwierdzenia zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. Jak wynika z opublikowanych decyzji regulatora, Prezes URE uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
08.12.2022

PSE pokaże szczytowe godziny

Pompy ciepła rozciągnęły poranny i wieczorny szczyt zapotrzebowania na prąd na cały dzień. Operator będzie teraz na bieżąco wskazywał najtrudniejsze godziny i apelował o oszczędzanie energii - informuje w czwartek "Puls Biznesu".
01.12.2022

PSE: Ponad 50% OZE w systemie w najbliższej dekadzie

Potencjał OZE wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030, co istotnie przekroczy 50% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Tylko z farm wiatrowych na lądzie i na morzu może powstać niemal 25 GW mocy. Największy, realny potencjał mają elektrownie wiatrowe na lądzie oraz instalacje PV na co wskazują aukcje OZE i wynikające z nich wolumeny – wynika z „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032”
27.11.2022

PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.
26.11.2022

W latach 2023-2032 PSE planują przeznaczyć na inwestycje ok. 36 mld zł

W latach 2023-2032 PSE planuje przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne ok. 36 mld zł - poinformowała spółka w piętek. W plamach PSE jest m.in. budowa linii HVDC, która umożliwi przesył energii z północy kraju, wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych, na południe.
21.11.2022

PSE szukają biur projektów do umowy ramowej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły przetarg, w ramach którego poszukują firm zajmujących się wykonywaniem projektów budowalnych dla infrastruktury przesyłowej, opracowaniem studiów wykonalności oraz pozyskiwaniem pozwoleń na budowę. Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 14 mln zł.
11.10.2022

Kabel energetyczny Polska-Szwecja już działa

W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.
11.10.2022

PSE: dwie oferty w przetargu na budowę systemu informacji o rynku energii

W przetargu na wykonanie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE) złożone zostały dwie oferty, obie opiewają na kwoty rzędu 315 mln zł - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), które będą operatorem systemu.
01.09.2022

PSE: 2,7 mld zł na aparaturę i urządzenia do rozwoju sieci przesyłowej najwyższych napięć

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. rozwijają program dostaw inwestorskich, w ramach którego zakupiona zostanie aparatura i urządzenia niezbędne do rozbudowy i eksploatacji sieci przesyłowej najwyższych napięć. Spółka prowadzi lub przygotowuje w tym celu aż 25 postępowań przetargowych, w ramach których planuje wydać około 2,7 mld zł.
22.07.2022

PSE zawarły umowę na wykonanie usługi migracji danych do CSIRE

PSE, pełniące funkcję Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), podpisały umowę na wykonanie usługi migracji danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Wykonawca - Asseco Poland S.A. - przygotuje dane niezbędne do uruchomienia CSIRE.
08.07.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
22.06.2022

PSE: w kwietniu postępowania na 370 mln zł w ramach dostaw inwestorskich

W ramach programu dostaw inwestorskich operator przesyłowy energii elektrycznej PSE uruchomił w kwietniu dziewięć postępowań o wartości 370 mln zł. Jak poinformowały w poniedziałek PSE, chodzi m.in. o zakup autotransformatorów.
10.05.2022

PSE: w środę wieczorem padł drugi w tym roku rekord produkcji energii z wiatru

W środę wieczorem wiatraki pobiły nowy rekord - prawie 6,72 GWh produkcji energii wiatrowej. Poprzedni, styczniowy, to ponad 6,64 GWh - wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektorenergetyczne.
17.02.2022

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

Energa: Grupa Orlen dąży do tego, by inwestycje w bloki gazowe stały się częścią dalszej dekarbonizacji

Grupa Orlen dąży do tego, aby inwestycje w bloki gazowe, również ten w Ostrołęce, w przyszłości stały się elementem planu dalszej dekarbonizacji - poinformowało we wtorek biuro prasowe Energi, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Orlen.
27.10.2021

PSE: blisko miliard złotych na budowę elektroenergetycznych autostrad na Dolnym Śląsku

Już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.
19.08.2021

PSEW Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

psew,offshore wind,oze,energetyka wiatrowa

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.