Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

zg

11.10.2023 12:19 Źródło: Euros Energy
Strona główna Energetyka, OZE Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Partnerzy portalu

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię - ZielonaGospodarka.pl
Euros Energy

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).

Jak można wykorzystać taki potencjał energetyczny? Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w weekend stworzyły się sprzyjające warunki dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.  W sobotę 7 października od północy do około godz. 7 rano wiatraki pracowały z mocą przekraczającą 8 GW. Szczyt obrotów osiągnęły o godz. 3 w nocy, gdy moc sięgnęła ponad 8,2 GW. Pomimo tego, że w ciągu dnia oraz w niedzielę ich siła nieco spadła, w dalszym ciągu utrzymywała się na wysokim poziomie co w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami dla fotowoltaiki spowodowało, że odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za pokrycie ponad połowy zapotrzebowania kraju na energię! Przykładowo 7 października o około godz. 11 łączna moc z OZE przekroczyła 10 GW, a 8 października o godz. 12 ponad 13 GW. 

– Polska posiada duży potencjał do rozwoju oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii. Niestety ambicje pod kątem projektowanych mocy nie rosną w takim tempie, aby móc sobie z tym poradzić. Coraz częściej mamy sytuację, gdy sprzyjające warunki atmosferyczne prowadzą do wytwarzania energii elektrycznej z OZE, której nie mamy jak zagospodarować. Inaczej mówiąc instalacje produkują zbyt dużo prądu w stosunku do zapotrzebowania, co prowadzi do przeciążenia sieci elektroenergetycznej. Musimy więc w trybie pilnym zacząć zwiększać elastyczność sieci elektroenergetycznej – wskazuje Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy. .

Wielkość produkcji energii odnawialnej dla farm fotowoltaicznych i turbin wiatrowych zależy od pory dnia, pogody oraz regionu. Czynniki te powodują dużą (choć dającą się prognozować) zmienność w jej generacji. Magazyny energii elektrycznej są bezpośrednią odpowiedzią na ten problem. Przechowają one energię powstałą w czasie szczytowej produkcji (np. w słoneczny, wietrzny dzień) i uwolnią ją, gdy produkcja zmaleje (np. nocą lub w bezwietrzne dni) lub w przypadku przerwy w dostawie prądu. Umożliwiają też zbilansowanie popytu i podaży energii, co jest kluczowe dla utrzymania stabilności sieci. Nie możemy jednak zapomnieć o magazynach ciepła i chłodu. Mogą być one ładowane z wykorzystaniem energii elektrycznej w czasie dużej nadprodukcji OZE i rozładowane w momencie braku produkcji OZE. W ten sposób zwiększają elastyczność i stabilność sieci elektroenergetycznej.

– Transformacja energetyczna to mnogość rozwiązań, wśród których kluczową rolę odgrywać będą źródła odnawialne, wspierane przez dynamicznie rozwijające się technologie magazynowania energii. Bez nich ciężko będzie osiągnąć wyznaczony przez Parlament Europejski cel dla Polski.  Warto również wiedzieć, że pod koniec września zagłosował on za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU. Aktualizacja dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych (uzgodniona już między posłami do Parlamentu Europejskiego a Radą), zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w Unii do 2030 roku do 42,5%. Państwa członkowskie powinny dążyć do osiągnięcia poziomu 45%. Mamy więc ambitny plan do wykonania – dodaje Kamil Kwiatkowski.

Euros Energy to polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. Jest producentem ekologicznych urządzeń m.in. pomp ciepła. Produkty marki są skierowane do klientów indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych. Dzięki zespołowi ekspertów, 12 latom doświadczenia dla budownictwa wielorodzinnego, czterem specjalistycznym laboratoriom z sukcesem realizuje swoje projekty, które stanowią element transformacji energetycznej Polski. Euros Energy produkuje nie tylko urządzenia, lecz całe ekologiczne systemy.
Kontakt dla mediów:

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.