Wynik wyszukiwania - "centra danych" - Wiadomości

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

Hitachi Energy finalizuje przejęcie COET

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który dąży do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosił dziś, że sfinalizował przejęcie COET, wiodącego projektanta i producenta urządzeń zasilających dla elektromobilności, kolei i przemysłu. Transakcja wzmacnia globalną pozycję i ofertę Hitachi Energy w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, energoelektroniki i grid edge.
16.01.2024

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Świetlane perspektywy branży centrów przetwarzania danych. Kluczowe przy ich projektowaniu stają się kwestie ekologii i oszczędzania energii

– Ilość danych będzie gwałtownie rosła, wiec branża data center ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju – ocenia Ryszard Hordyński z Huawei Polska. W kolejnych latach będzie ją napędzać postępująca cyfryzacja w krajach rozwiniętych, rozwój 5G czy poprawa dostępu do sieci w krajach Azji czy Afryki. Jak wskazują eksperci, Polska, m.in. ze względu na błyskawicznie postępujący rozwój usług cyfrowych i rosnący popyt, przyciąga coraz więcej inwestycji w centra danych. Coraz większą rolę zaczynają w niej odgrywać zielone rozwiąz
22.05.2023

CAFEE - nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Firma HEUTHES opracowała nową technologię CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency), która jest wykorzystywana w analizie i poprawie efektywności energetycznej swoich systemów informatycznych. CAFEE wykorzystuje m.in. parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowany przez grupę non-profit The Green Grid. Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum.
12.04.2023

Ørsted podpisuje z Google PPA na 150 MW z wiatru

Google podpisał z Ørsted PPA na 150 MW na okres 15 lat, na zakup zielonej energii generowanej przez 268 MW Farmę Wiatrową Helena.
07.04.2023

Centra danych chcą redukować swój ślad węglowy. Inwestują nie tylko w zieloną energię, lecz także w odpowiednie materiały budowlane i systemy chłodzenia

Centra danych stają się coraz bardziej efektywne energetycznie. Na redukcję ich śladu węglowego składa się szereg czynników, takich jak wykorzystanie zielonej energii czy wydajne chłodzenie serwerów, ale i takich, które pojawiają się już na etapie budowy, w tym odpowiedni dobór cementu. To dlatego korzystanie z usług data center może być dla firm bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż utrzymywanie własnej infrastruktury. Tym bardziej że jest to także bardziej efektywne kosztowo.
30.03.2023

Ciepło odpadowe to największe na świecie niewykorzystane źródło energii

Centra danych, supermarkety, stacje metra, fabryki, oczyszczalnie ścieków, budynki – wszystkie te obiekty wytwarzają duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje. Tymczasem w samej tylko Warszawie ciepło odpadowe można by użyć do ogrzania 380 tys. domów. Odzysk ciepła to działanie, które nie może być pomijane w obecnym kryzysie energetycznym – czytamy w raporcie „Największe na świecie niewykorzystane źródło energii: Ciepło odpadowe”, przygotowanym przez ekspertów z Danfoss.
27.03.2023

Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem

Polski rynek centrów danych do 2027 roku urośnie do 235,6 tys. mkw powierzchni brutto – wynika z analiz PMG. W Polsce swoją pozycję umacnia Equinix, oferując usługi o globalnym zasięgu. Co przyniesie rozpoczynający się 2023 rok oraz jakie wyzwania i trendy czekają sektor data center? Pytamy Sylwię Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.
15.02.2023

Holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju w centrach danych

Rynek centrów danych staje się jednym z wiodących sektorów gospodarki cyfrowej, ale ma również znaczący wpływ na środowisko. Firmy z tej branży muszą zatem korzystać z narzędzi, które mogą zmniejszyć zużycie energii i zasoby potrzebne do konstrukcji budynków. Jest to tym bardziej istotne, że już niedługo, bo w styczniu 2024 r. ma zostać wprowadzona unijna dyrektywa dotycząca kwestii zrównoważonego rozwoju CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive).
05.12.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW. 
30.11.2022

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

Brak układów scalonych kosztuje europejski sektor motoryzacyjny 100 mld EUR

Przemysł motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu półprzewodników: Allianz Trade szacuje, że kryzys doprowadził do niedoboru około 18 mln pojazdów na całym świecie. Najbardziej ucierpiał europejski sektor motoryzacyjny, któremu nie pomógł słaby sektor półprzewodników. Szacujemy, że kryzys związany z półprzewodnikami będzie w okresie 2021-2022 kosztował Europę około 100 mld EUR.
28.09.2022

Blackout w IT. Czy firmy są na to przygotowane?

Podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenia w jej dostawach to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Firmy i organizacje, które posiadają swoje serwery w biurowcach, czekają nie tylko wyższe rachunki, ale i ryzyko unieruchomienia. Ratunkiem jest chmura i usługa DRaaS. Dowiedz się, w jaki sposób dostawcy chmury chronią firmy przed rosnącymi kosztami utrzymania własnej infrastruktury IT i przestojami.
27.09.2022

Amazon podpisuje jedną z największych umów na zakup energii odnawialnej w Polsce

Amazon podpisał umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach w powiecie legnickim. To jedna z największych dotychczasowych umów zakupu energii słonecznej w Polsce.
22.09.2022

PE za zwiększeniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii i oszczędności energii

Europosłowie komisji przemysłu, badań i energii PE poparli w głosowaniu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w UE do 45 proc. do 2030 r.
16.07.2022

Jak internet nasila skutki upałów? Centra danych a niedobory wody

Komputery działają na prąd, ale infrastruktura niezbędna do funkcjonowania Internetu, "po cichu" pochłania też inny surowiec - codziennie zużywa aż 3,8 mln litrów wody. Sektor centrów danych należy do branż zużywających najwięcej wody na świecie. Yann Lechelle (Scaleway) i Paul Benoit (Qarnot) dzielą się wiedzą na temat ukrytej ceny, jaką środowisko płaci za rozwój cyfrowych technologii.
27.06.2022

Ludzie + firmy + technologie: Dlaczego tylko taki sojusz uratuje przyszłość planety?

Ostatni raport IPCC stwierdza, że zostały nam tylko trzy lata na złagodzenie kryzysu klimatycznego. W celu zatrzymania wzrostu temperatury na Ziemi na poziomie 1,5°C emisja gazów cieplarnianych musi osiągnąć maksimum do 2025 r., a potem jak najszybciej spadać. Yann Lechelle, dyrektor generalny Scaleway dowodzi, że uda się to tylko wtedy, gdy zadziałamy na trzech poziomach: osobistym, biznesowym i systemowym - wybierając właściwe technologie.
07.05.2022

IT walczy z energochłonnością. Dostawcy szukają sposobów na „zazielenienie” chmury i centrów danych

Jedynie 5 proc. firm z branży technologicznej w Polsce mierzy swój ślad węglowy, ale połowa zamierza to robić w kolejnych latach – wynika z badania InCredibles i INSPIRED. Presja na ograniczanie zużycia energii i emisji CO2 w sektorze IT ciągle rośnie, do czego przyczyniają się m.in. wymogi klientów i regulacje prawne UE związane z transformacją energetyczną.
25.03.2022

Centra danych i usługi w chmurze napędza ekologia

Jeszcze w 2018 roku z usług chmurowych korzystało 11 proc. firm w Polsce, ten sam wskaźnik z 2020 roku sięga już 24,4 proc., a z 2021 roku – 28,7 proc. – wskazują dane GUS.
16.03.2022

Baterie informacyjne? – innowacyjny sposób magazynowania zielonej energii

Sektor energetyki odnawialnej od wielu lat boryka się z problemem nieciągłości produkcji. Większość źródeł odnawialnych jak słońce czy wiatr jest uwarunkowana parametrami meteorologicznymi – słońce nie dostarcza energii w nocy, a z kolei prędkość wiatru jest zmienna w czasie. Magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii przy korzystnych warunkach atmosferycznych stanowi nie lada wyzwanie dla producentów energii. Czy lepsze akumulatory są kluczem do rozwiązania problemu nieciągłości poprzez magazynowanie energii?
14.03.2022

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
03.12.2021

Zielony i zeroemisyjny internet od Microsoftu

AES Corporation podpisała 15-letnią umowę PPA z Microsoftem, na dostarczanie zielonej energii, aby wesprzeć firmę w osiągnięciu jej celu zero netto do 2030 roku.
11.11.2021

Google Maps pomoże wybrać bardziej ekologiczną trasę

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet, poinformował, że mając na uwadze potrzebę pilnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu, koncern będzie wprowadzał funkcje, które pomogą wybrać bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki aplikacji Google Maps poznamy, która trasa będzie korzystniejsza dla naszego otoczenia.
09.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.