Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

zg

09.10.2023 09:47 Źródło: Standard Power
Strona główna Energetyka, OZE Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Partnerzy portalu

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych - ZielonaGospodarka.pl

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.

Firma Standard Power, dostawca infrastruktury jako usługi dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie zaawansowanego przetwarzania danych, zakomunikowała swoje plany dotyczące budowy dwóch zakładów zasilanych z małych reaktorów modułowych (ang. SMR), które łącznie będą wytwarzały niemal 2 GW czystej, bezemisyjnej energii. W celu wsparcia realizacji obu projektów firma zdecydowała się nawiązać współpracę z dostawcą rozwiązań technologicznych, NuScale Power Corporation (NuScale) (NYSE: SMR), jedynym dostawcą technologii i producentem SMR, który uzyskał oficjalne zezwolenie od organów regulacyjnych USA, a także z firmą ENTRA1 Energy (ENTRA1), niezależnym przedsiębiorstwem zajmującym się rozwojem i wytwarzaniem energii na skalę globalną.

Obiekty powstaną w Ohio oraz w Pensylwanii. Standard Power dąży do wykorzystywania bezemisyjnej energii do zasilania pobliskich centrów danych. Na potrzeby planowanych projektów NuScale – jako dostawca rozwiązań technologicznych – zapewni zatwierdzoną technologię NuScale SMR, jedyną technologię małych reaktorów modułowych, której projekt został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych – światowej klasy organ regulacyjny odpowiedzialny za bezpieczeństwo jądrowe.

Budowa komercyjnego zakładu energetycznego w oparciu o SMR stanowi kluczowy krok w ramach transformacji w kierunku przyszłości opartej na zrównoważonej energii i nie tylko przyczyni się do osiągnięcia celów związanych z ograniczeniem emisji przez centra danych, ale również wspomoże rozwój nowego źródła czystej energii w celu zaspokojenia rozmaitych potrzeb w zakresie transformacji energetycznej. Elektrownie wykorzystujące certyfikowaną technologię SMR opracowaną przez NuScale są w stanie zapewnić niezrównaną elastyczność dostawcom mediów, przedsiębiorstwom przemysłowym oraz rządom pragnącym ograniczyć emisje dwutlenku węgla przy jednoczesnym zachowaniu efektywnego poziomu energii na potrzeby obciążenia podstawowego.

– Obserwujemy wycofywanie z eksploatacji wielu starszych zakładów wytwórczych w sieci, a jednocześnie brak nowych, zrównoważonych możliwości wytwarzania energii na potrzeby obciążenia podstawowego na rynku, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na ośrodki obliczeniowe wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) oraz centra danych. Z niecierpliwością oczekujemy na rozpoczęcie współpracy z ENTRA1 i NuScale w celu wdrożenia sprawdzonej technologii SMR opracowanej przez NuScale i zapewnienia bezemisyjnej energii na potrzeby obciążenia podstawowego w celu wyeliminowania tej istotnej luki na rynku wytwarzania energii. – Dzięki połączeniu zaawansowanych możliwości ENTRA1 w zakresie rozwoju projektów i inwestycji ze sprawdzoną technologią SMR opracowaną przez NuScale konsumenci zyskają możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego i przyczynienia się do realizacji celów w zakresie obniżenia emisyjności, ciesząc się przy tym stabilnymi dostawami energii przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia  – powiedział Maxim Serezhin, założyciel i dyrektor generalny Standard Power.

W 2022 r. firma NuScale nawiązała wyłączne globalne partnerstwo z ENTRA1 Energy w celu wprowadzenia na rynek swojej autorskiej technologii SMR. Na mocy nawiązanego partnerstwa ENTRA1 Energy posiada prawa własności zakładów energetycznych zasilanych zatwierdzoną technologią SMR NuScale, a także prawa do ich rozwoju, obsługi oraz zarządzania nimi.

– ENTRA1 Energy może się poszczycić solidną globalną listą projektów z zakresu produkcji energii na wielką skalę z zastosowaniem sprawdzonej technologii NuScale. – Razem jesteśmy w stanie jeszcze efektywniej sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu na odnawialne, bezemisyjne rozwiązania energetyczne. Mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie w sektorach produkcji półprzewodników, sztucznej inteligencji, przetwarzania danych oraz w innych branżach technologicznych, ENTRA1 i NuScale mają wyjątkowy potencjał umożliwiający dostarczanie stabilnej energii na potrzeby obciążenia podstawowego – powiedział Clayton Scott, dyrektor handlowy NuScale.

Innowacyjny, a zarazem prosty schemat technologii SMR opracowanej przez NuScale zapewnia opłacalne, bezpieczne i skalowalne rozwiązanie w celu zaspokojenia szerokiej gamy potrzeb w zakresie energii, w tym wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru na skalę komercyjną oraz innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Moduły NuScale Power Modules™ są w całości wytwarzane w zakładzie produkcyjnym bez konieczności budowy w terenie oraz są zasilane konwencjonalnym paliwem jądrowym, które jest powszechnie dostępne i podlega ugruntowanym ramom regulacyjnym. Umożliwia to utrzymanie kosztów na niskim, stałym i przewidywalnym poziomie, a dzięki temu elektrownie wykorzystujące technologię NuScale są tańsze w budowie, obsłudze i konserwacji.

– NuScale z niecierpliwością oczekuje na podjęcie działań ze swoim partnerem strategicznym, firmą ENTRA1, aby przyczynić się do zapewnienia opłacalnej i bezpiecznej technologii SMR w celu zaspokojenia potrzeb Standard Power w zakresie bezemisyjnej energii. Dzięki dostarczeniu naszej innowacyjnej technologii NuScale SMR większej liczbie konsumentów na całym świecie podejmujemy istotny krok w kierunku zaspokojenia istotnych globalnych potrzeb w zakresie obniżenia poziomu emisji – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale.

Na podstawie planów obu zakładów Standard Power NuScale ma dostarczyć 24 sztuki modułów o mocy 77 MWe, które łącznie wytwarzać będą 1848 MWe czystej energii z obiektu w Ohio i Pensylwanii. Projekty stanowią istotny bodziec gospodarczy dla społeczności obu regionów. Standard Power szacuje, że każdy proponowany projekt centrum danych zasilanego za pomocą SMR zapewni zatrudnienie wielu wykwalifikowanym pracownikom w okresie realizacji, w szczególności pracownikom zrzeszonym w związkach zawodowych. Standard Power zamierza wykorzystać nawiązane partnerstwa w społeczności lokalnej w celu realizacji programów edukacyjnych i programów tworzenia miejsc pracy adresowanych zwłaszcza do miejscowej siły roboczej.

Standard Power

Standard Power to wiodący dostawca usług hostingowych dla wysoko wydajnych przedsiębiorstw informatycznych, świadczący usługi od początku 2019 r. Standard Power wykorzystuje swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie zarządzania infrastrukturą do opracowywania modułowych centrów danych. W ramach projektów centrów danych klasy Tier III+ Standard Power koncentruje się na technologiach wspomagających wysoko wydajne procesy obliczeniowe i jako jedna z pierwszych firm wdrożyła technologię chłodzenia cieczą. Standard Power opracowała solidne schematy i systemy dostarczania wysoko wydajnej infrastruktury obliczeniowej na dużą skalę na rzecz klientów instytucjonalnych.

NuScale Power

NuScale Power Corporation (NYSE: SMR) to wiodący w branży dostawca autorskiej, innowacyjnej zaawansowanej technologii małych reaktorów jądrowych (SMR), dążący do wsparcia globalnej transformacji energetycznej dzięki dostarczaniu bezpiecznej, skalowalnej i stabilnej energii, której wytwarzanie odbywa się w sposób bezemisyjny. Opracowana przez firmę rewolucyjna technologia SMR jest zasilana za pomocą NuScale Power Module™ – małego, bezpiecznego reaktora wodnego pod ciśnieniem zdolnego do wytwarzania 77 megawatów energii elektrycznej (MWe) lub 250 megawatów energii cieplnej (w ujęciu brutto), umożliwiającego rozbudowę w celu zaspokojenia potrzeb klienta dzięki szerokiej gamie elastycznych konfiguracji zapewniających nawet 924 MWe (12 modułów) mocy wyjściowej.

Jako pierwszy i jedyny producent technologii SMR, której projekt został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, NuScale jest w stanie zapewnić obsługę wielu różnych klientów z całego świata, dostarczając energię jądrową na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru na skalę komercyjną oraz innych zastosowań w zakresie ciepła procesowego.

Założona w 2007 r. firma NuScale ma swoją siedzibę w Portland (Oregon). Więcej informacji na stronie internetowej NuScale Power lub profilach firmy w mediach społecznościowych LinkedIn, Facebook, Instagram, X i YouTube.

ENTRA1 Energy

ENTRA1 Energy LLC to amerykański niezależny producent energii o zasięgu globalnym, który opracowuje, finansuje i posiada rozmaite zakłady służące do produkcji energii elektrycznej, wodoru, ciepła procesowego i wody odsalanej. ENTRA1 Energy jest wyłącznym globalnym partnerem strategicznym NuScale odpowiedzialnym za wprowadzenie na rynek technologii SMR opracowanej przez NuScale. W drodze nawiązanego partnerstwa ENTRA1 rozwija, finansuje, posiada i obsługuje zakłady energetyczne zasilane technologią SMR od NuScale. Mając na uwadze, że coraz więcej regionów świata poszukuje nowych sposobów radzenia sobie z transformacją energetyczną oraz wdraża zrównoważone rozwiązania infrastrukturalne, ENTRA1 Energy pragnie dostarczać niezbędne kompetencje na rzecz rozwoju, realizacji i obsługi wielkoskalowych zakładów oraz zarządzania ich pracą.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.