Wynik wyszukiwania - "geotermia" - Wiadomości

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

W Gnieźnie powstanie próbny odwiert geotermalny

Trzy oferty złożone zostały w przetargu na próbny odwiert geotermalny w Gnieźnie; dwie mieszczą się w naszych możliwościach finansowych – podały w środę władze miasta. Wybór wykonawcy inwestycji i podpisanie umowy mają nastąpić w marcu br.
22.02.2023

Firmy złożyły dodatkowe propozycje na odwiert geotermalny w Grodźcu; oferują niższe ceny

Dodatkowe propozycje złożyli dwaj dotychczasowi oferenci startujący w przetargu, w którym gmina Jasienica koło Bielska-Białej, chce wyłonić wykonawcę odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Zaproponowano niższe ceny – dowiedziała się PAP w jasienickim urzędzie gminy.
02.02.2023

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Prezydent Duda: ambitny projekt geotermalny w Toruniu to odpowiedź na wyzwania niespokojnych czasów

Ambitny projekt geotermalny w Toruniu to znakomita odpowiedź na wyzwania naszych niespokojnych czasów - ocenił prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu skierowanym do uczestników otwarcia ciepłowni geotermalnej nazwał inwestycję "wspaniałym przesłaniem dumnego patriotyzmu".
12.10.2022

Minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu

„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska” – podkreśliła minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.
12.10.2022

PGE dostarczy mieszkańcom Torunia ciepło z Geotermii Toruń

Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.
12.10.2022

Polska Geotermia Plus - w Krynicy i Rabce badania wód geotermalnych w celach grzewczych

6 mln zł dotacji trafi do dwóch małopolskich uzdrowisk: Krynicy-Zdroju i Rabki–Zdroju, na badania w kierunku wykorzystywania ciepła Ziemi w celach grzewczych – poinformował w poniedziałek NFOŚiGW.
26.07.2022

II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”

„Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych W Polsce” oraz program „Udostępnianie wód termalnych” to główne tematy wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, które miało miejsce 25 maja 2022 r. podczas II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Geoenergetyki AGH, Urząd Miasta w Uniejowie oraz Geotermię Uniejów.
26.05.2022

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych. W poniedziałek wójt Janusz Pierzyna podpisał umowę z firmą, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na jego wykonanie.
24.05.2022

MKiŚ szacuje na 49 mld nakłady na realizację mapy drogowej geotermii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o opracowaniu „Wieloletniego Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. Według resortu to mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. przy szacowanych nakładach 49 mld zł.
12.05.2022

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
11.05.2022

Metale do produkcji baterii z geotermalnej solanki? Rewolucyjny projekt Politechniki Wrocławskiej i KGHM

Naukowcy z kilku ośrodków naukowych i instytucji badawczych połączyli siły z partnerami przemysłowymi, by sprawdzić możliwości opłacalnego pozyskiwania cennych metali – takich jak lit – z wybranych wód podziemnych. Dziewięciu europejskich partnerów rozpoczyna analizy i badania solanek na terenie Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Portugalii. Wspólnymi działaniami kieruje Politechnika Wrocławska.
28.04.2022

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

Ciepło geotermalne roztapia lodowiec Thwaites na Antarktydzie

Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo “Nature Communications Earth & Environment”.
22.08.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.