Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych

zk

24.05.2022 08:06 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych

Partnerzy portalu

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Jasienica rozpoczyna poszukiwania złóż geotermalnych. W poniedziałek wójt Janusz Pierzyna podpisał umowę z firmą, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na jego wykonanie.

Artur Biliński, prezes firmy z Poznania, która będzie inżynierem kontraktu w rozmowie z PAP wyraził przekonanie, że przetarg na wykonanie odwiertu ogłoszony zostanie około września br. Prace przy nim powinny ruszyć w początkach przyszłego roku, a potrwają do czerwca 2024 r.

Firma z Poznania otrzyma za wywiązanie się z umowy 670 tys. zł. Do jej zadań będzie należało m.in. doradztwo przy wyborze wykonawcy odwiertu, nadzór i dozór geologiczny podczas prac, a także opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej.

Odwiert wykonany zostanie w Grodźcu na działce gminy. Wójt Jasienicy pozyskał na ten cel blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta kwota pokryje w całości wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” w Grodźcu.

Obecne działania gminy, to finał wieloletnich starań Pierzyny, który już w 1999 r. zlecił prof. Julianowi Sokołowskiemu przeprowadzenie analiz. „Z opracowania wynikało, że z dużym prawdopodobieństwem na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Temperatura może wynosić między 70 a 90 st. C” – powiedział.

Pierzyna powiedział, że odwiert w Grodźcu będzie miał głębokość prawie 2 km. Przewiercenie zostanie dokonane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej, odpowiedniej do rodzaju skał. Projekt obejmuje wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Dokumentacja będzie zawierała też opis budowy geologicznej oraz analizę warunków hydrogeologicznych. „Dopiero ten komplet będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych i do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację” – powiedział w rozmowie z PAP wójt Janusz Pierzyna.

Samorządowiec powiedział, że ciepłe źródła pozwoliłyby m.in. na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także na ogrzewanie domów. Jego marzeniem jest utworzenie kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w Grodźcu. Byłaby to inicjatywa prywatnych przedsiębiorców, ale gmina pozostałaby właścicielem ujęcia.

Projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy” powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który gruntownie odrestaurował już zabytek.

Na terenie ok. 50 ha wokół zamku powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody „Morzyk”.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.