Polska Geotermia Plus - w Krynicy i Rabce badania wód geotermalnych w celach grzewczych

zk

26.07.2022 07:04 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Polska Geotermia Plus - w Krynicy i Rabce badania wód geotermalnych w celach grzewczych

Partnerzy portalu

Polska Geotermia Plus - w Krynicy i Rabce badania wód geotermalnych w celach grzewczych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

6 mln zł dotacji trafi do dwóch małopolskich uzdrowisk: Krynicy-Zdroju i Rabki–Zdroju, na badania w kierunku wykorzystywania ciepła Ziemi w celach grzewczych – poinformował w poniedziałek NFOŚiGW.

Badania zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z drugiej, pilotażowej części programu priorytetowego „Polska Geotermia Plus”, którego uruchomienie 25 lipca br. ogłosił Główny Geolog Kraju.

Specjaliści będą mieli za zadanie zbadać, czy w Krynicy-Zdroju i Rabce-Zdroju będzie możliwe pozyskiwanie ciepła z wnętrza ziemi do ogrzewania domów i budynków użyteczności publicznej, bez przeszkód technicznych i zagrożeń dla środowiska.

Za kwotę 6 mln zł mają zostać wykonane otwory wiertnicze do głębokości 150 m i dwie innowacyjne instalacje pilotażowe oparte na otworowych wymiennikach ciepła umieszczonych w tych otworach, a ponadto sporządzone będą dwie dokumentacje geologiczne i dwa raporty z przeprowadzonych przedsięwzięć. Wypracowane rozwiązania docelowo mają służyć zwiększeniu wykorzystania energii geotermalnej z najpłytszej części Ziemi, redukcji emisji gazów i pyłów oraz wsparciu zrównoważonego rozwoju regionów uzdrowiskowych, cennych przyrodniczo i gospodarczo. Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji obejmie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

„Jesteśmy zainteresowani stałym rozwojem w różnych częściach naszego kraju geotermii, będącej czystym, ekologicznym i perspektywicznym źródłem energii odnawialnej” – podkreślił Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, Piotr Dziadzio. Dodał, że przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym.

„Przeprowadzenie pilotażu na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój pozwoli ukazać geotermię jako bezpieczne źródło pozyskiwania ciepła, odbywającego się bez szkody dla środowiska i bez zanieczyszczania podziemnych wód mineralnych w uzdrowiskach. Trzeba przy tym pamiętać, że zasoby geotermalne to nie tylko energia cieplna, lecz także wody mineralne, których wykorzystywanie w celach rekreacyjnych i zdrowotnych ma szczególne znaczenie właśnie w uzdrowiskach i miejscowościach turystycznych” – dodał Dziadzio.

Główny Geolog Kraju wyjaśnił, że geotermia niskotemperaturowa to nowoczesna technologia, która wykorzystuje ciepło zgromadzone w skałach w powierzchniowej części Ziemi na głębokości na ogół nie przekraczającej 300 m. Opiera się ona na działaniu gruntowych pomp ciepła, zapewniając energię cieplną dostępną bez przerwy.

„Od 2019 r. wdrażamy z sukcesem program „Polska Geotermia Plus”, którego celem jest zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w naszym kraju. Chcemy, aby jego nowa, pilotażowa część stała się dodatkowym impulsem w rozwoju i upowszechnianiu tego ekologicznie bezpiecznego, stabilnego i przyszłościowego źródła energii odnawialnej” – przekazał wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

„Musimy wykorzystać fakt, że potencjał związany z wykorzystaniem ciepła Ziemi, nie tylko wód termalnych jak to ma miejsce np. na Podhalu, powinno być wykorzystywane w celach energetycznych. Rozszerzenie geotermii, w tym przypadku niskotemperaturowej, na gminy uzdrowiskowe będzie nie tylko kolejnym krokiem na rzecz rozwoju OZE i poprawy jakości powietrza w Polsce, ale także metodą umocnienia naszej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego” – dodał wiceszef NFOŚiGW.

Program „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój” ma być realizowany w latach 2022-2027, przy czym podpisanie umów nastąpi do 31 grudnia 2024 r., a środki finansowe będą wydatkowane do 31 grudnia 2027 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.