Wynik wyszukiwania - "grzyby " - Wiadomości

Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego badają, czy mikroplastik zagrozi uprawom zbóż

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego badają, jaki wpływ ma mikroplastik na występujące w glebie grzyby, które pomagają rosnąć roślinom np. pszenicy. Dotychczasowe wyniki rzucają nowe światło na zagrożenie, jakie stanowią cząsteczki tworzyw sztucznych.
11.05.2024

Kolejny atak niedźwiedzia na ludzi – drugi w ciągu 48 godzin

Niedźwiedź zaatakował małżeństwo z psem w powiecie Liptowski Mikulasz na północy Słowacji. Mężczyzna doznał lekkich obrażeń nogi. Był to drugi taki incydent w ciągu 48 godzin - w sobotę niedźwiedź miał napaść na zbieracza wiosennych grzybów.
02.04.2024

Toruń. WIOŚ zawiadomił prokuraturę ws. nawiezienia ziemi i gruzu w obszarze Natura 2000

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy złożył w piątek do Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po nawiezieniu ziemi i gruzu w obszarze Natura 2000. Chodzi o teren toruńskiej Winnicy, gdzie ma powstać "drapacz chmur".
02.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - mówiła PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
26.08.2023

Podziemne grzyby pochłaniają jedną trzecią CO2 emitowanego z paliw kopalnych

Rośliny przekazują do współpracujących z nimi podziemnych grzybów około jednej trzeciej dwutlenku węgla, generowanego rocznie przez spalanie paliw kopalnych. Te ekosystemy są jednak zagrożone.
15.06.2023

Górskie i arktyczne mikroby mogą trawić plastik na zimno

Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach – informuje pismo „Frontiers in Microbiology”.
12.05.2023

W Ostródzie powstaje pierwszy drewniany szpital w Polsce

Rozbudowa szpitala w Ostródzie, mieszczącego się przy ulicy Jagiełły, jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej. Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko naturalne. Firmą, której powierzono rozbudowę szpitala, jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użytecznośc
07.04.2023

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
02.04.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową. Tak powstały pierwsze targi Edu Offshore Wind, któr
20.03.2023

Grzyby uratują lasy

Septoria krystynae to nowo odkryty gatunek grzyba mikroskopijnego, który może uratować polskie i europejskie lasy przed coraz bardziej rozprzestrzeniającą się jemiołą pospolitą. Badania nad nim prowadzą naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.
06.03.2023

Patogeny śmiertelnie niebezpieczne...przez globalne ocieplenie

Według różnych źródeł infekcje grzybicze mogą powodować 1,3–1,7 mln zgonów rocznie, a pośrednio przyczyniać się do kolejnych kilku milionów zgonów. Z 250 tys. znanych gatunków grzybów 200 jest patogennych. Niektóre są jednak tak groźne, że według WHO mogą spowodować problemy w systemach ochrony zdrowia.
22.02.2023

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.
12.01.2023

Badaczka: co tydzień zjadamy nawet 5 gramów mikroplastiku

Chociaż mikroplastik jest wszechobecny w żywności, a co tydzień zjadamy go nieświadomie nawet 5 g, to wciąż brak oszacowań, jaka dawka jest dla organizmu bezpieczna. A na horyzoncie pojawia się jeszcze trudniejszy do pokonania i badania wróg: nanoplastik - mówi dr hab. Małgorzata Grembecka.
21.11.2022

Kto ma warunki przyłączenia, ten ma moc. Sieci potrzebują regulacji i nowej filozofii (RELACJA)

Rozwój sieci elektroenergetycznej był jednym z głównych tematów 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER organizowanej pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Niedoinwestowane sieci są obecnie główną barierą transformacji energetycznej w Polsce. Inwestorzy muszą liczyć się z odmowami, z kolei sami operatorzy wskazują na bariery rozwoju sieci – „dwie trzecie to kwestie finansowe, pozostała część – organizacyjno-prawne”.
10.11.2022

Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami

Sprzedawane na polskim rynku jabłka i cytrusy są dziś zanieczyszczone pestycydami w znacznie mniejszym stopniu, niż dekadę temu - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przypisują to wprowadzeniu obostrzeń dot. maksymalnego limitu pozostałości pestycydów w owocach.
20.10.2022

Hydrobiolog: makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie

Nie tylko ryby, ale i makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie - mówi dr hab. Stanisław Czachorowski z UWM. Gdyby wskutek toksyn w Odrze zabrakło organizmów filtrujących: np. małży, to zdolność do samooczyszczania rzeki spadnie - dodaje.
20.08.2022

Włochy. Po długiej suszy przyszły opady deszczu; grzyby obrodziły w lasach

Grzyby obrodziły w lasach we Włoszech. Do koszyków zbieraczy trafiły już pierwsze borowiki. Uznano to za bardzo dobrą wiadomość po tygodniach dotkliwej suszy i pojawieniu się w ostatnich dniach długo oczekiwanych opadów deszczu.
20.08.2022

Nowe elektrobusy ruszają w trasę

Oficjalnie rozpoczynamy nowy rozdział w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej – na trasy wyjeżdżają nowe elektrobusy Mercedes-Benz eCitaro. Dzięki nowoczesnym, elektrycznym pojazdom zeroemisyjny transport publiczny dotrze tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe, w tym na Oksywie, Witomino czy do Muzeum Emigracji. Łącznie to 16 standardowych autobusów i 8 przegubowców.
09.06.2022

Ekspert: Ślepej kurze ziarnko

42,7 proc. wszystkich środków, czyli 15,1 mld euro zamierza Polska przeznaczyć na reformy i inwestycje przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych – tak wynika z ogłoszonej w ubiegłym tygodniu oceny Komisji Europejskiej polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
06.06.2022

Owady to doskonałe źródło pożywienia i doskonały nawóz do uprawy roślin

Owady są nie tylko doskonałym źródłem białka dla ludzi, ale także - w postaci nawozu - mają niezwykle pozytywny wpływ na rośliny. Wykorzystanie ich resztek do nawożenia pól stymuluje pożyteczne drobnoustroje glebowe i promuje zrównoważone uprawy.
12.03.2022

W jednym z wielkopolskich lasów znaleziono szatana

W wielkopolskim lesie po raz pierwszy odkryto szatana – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ponieważ krwistoborowik szatański od 2014 r. podlega ścisłej ochronie leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.
23.10.2021

Słoneczne huby

Wychodzisz na wieczorny spacer do parku leśnego, odetchnąć po całym dniu pracy. Już z daleka widzisz jasność wydobywającą las z mroku. Okazuje się, że to huby świecą na drzewach. Spokojnie, to nie halucynacje wywołane przemęczeniem. To organiczne lampy od Mozi zainstalowane w ramach rewitalizacji Oksywia.
23.10.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Morawiecki zadowolony ze wzrostu świadomości związanej z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną

W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami – pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu. Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
20.05.2021

Rząd przyjął projekt ustawy o gatunkach inwazyjnych

Rozwiązania prawne mające zapobiec niekorzystnemu wpływowi inwazyjnych gatunków obcych na naszą różnorodność biologiczną oraz ograniczające szkody przez nie wyrządzane - przewiduje projekt ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
13.05.2021

Golińska: rząd stworzy listę gatunków inwazyjnych, zagrażających rodzimej florze i faunie

Polski rząd stworzy listę gatunków inwazyjnych, które zagrażają rodzimej florze i faunie – poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
02.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.