Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Strona główna Energetyka, OZE Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Partnerzy portalu

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję - ZielonaGospodarka.pl

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.

  • Polskie ambicje offshore wind, doświadczenie pracowników oraz zaangażowanie przynoszą oczekiwane efekty, a łacińska maksyma per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd zaczyna się ziszczać
  • Rozpoczęcie budowy Baltic Power, pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce, planowane jest w tym roku
  • WindEurope wskazuje, że ubiegłym roku w oddano do użytku 4,2 GW nowych morskich farm wiatrowych, co stanowi wzrost o 40 proc. r/r (wzrost mocy o 1,7 GW)
  • Europejska strategia energetyczna REPowerEU zakłada osiągnięcie 420 GW mocy energii wiatrowej do 2030 roku

Jak zauważa WindEurope w pełnym optymizmu komunikacie prasowym „Lots of good news – and good numbers – again in offshore wind”, sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. 

Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku 4,2 GW nowych morskich farm wiatrowych, co stanowi wzrost o 40 proc. r/r (przy wzroście mocy o 1,7 GW). Jakby tego było mało, potwierdzono nowe projekty o wartości 30 mld euro, których moc obejmujące 9 GW. 

Nowe zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, również w Polsce – to właśnie naszemu krajowi WindEurope poświęcił cały akapit przedstawiający wybrane krajowe projekty inwestycyjne offshore wind.

Wind of change. Europa łapie wiatr w turbiny


Jak podaje WindEurope w przywoływanym komunikacie, najwięcej nowych mocy morskiej energetyki wiatrowej zainstalowano w Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii, zaś można oczekiwać, że to dopiero początek zmian, które ma zamiar wesprzeć Bruksela.

Komisja Europejska przedstawia 24 października ub.r. unijny plan działania w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej – Wind Power Action Plan. Celem planu jest realizacja celów rozwój energetyki wiatrowej zgodnie ze wzrostem konkurencyjności unijnej produkcji energii wiatrowej.  

Co więcej, europejska strategia energetyczna REPowerEU zakłada osiągnięcie 420 GW mocy energii wiatrowej do 2030 roku. Aby to osiągnąć, UE musi wzmocnić i rozszerzyć swój łańcuch dostaw energii wiatrowej. Osiągnięcie ambitnego, celu w zakresie wykorzystania co najmniej 42,5 proc. energii odnawialnej do 2030 roku będzie wymagało wzrostu mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych.

Baltic Power kamieniem milowym polskiego offshore wind

 
Pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce, a mianowicie wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, czyli Baltic Power o mocy 1,2 GW, osiągnęła ostateczną decyzję inwestycyjną w ubiegłym roku, stanowiąc kamień milowy polskiego offshore wind. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczęcie budowy Baltic Power planowane jest w tym roku, zaś oddanie inwestycji do użytku w 2026 roku. Baltic Power ma liczyć 76 turbin wiatrowych, każda o mocy wytwórczej 15 MW. 

„Transformacja energetyczna w Europie Środkowej nabiera tempa, a farma wiatrowa Baltic Power jest jej wizytówką. Po jej uruchomieniu w 2026 roku do polskiego systemu energetycznego zostanie włączone dodatkowe niemal 1,2 GW mocy, które zapewni pokrycie ok. 3 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną” – stwierdza Prezes Zarządu ORLEN, Daniel Obajtek.

Co godne odnotowania w kontekście Baltic Power, zrównoważona stal zostanie wykorzystana do wykonania górnych elementów 52 spośród 76 wież. Jak wskazuje Vestas, dostawca elementów konstrukcyjnych farmy, ekologiczny materiał będzie stanowił 15 proc. całej użytej stal. „Projekt Baltic Power jest doskonałym przykładem naszego postępu technologicznego, potwierdzającym, że jesteśmy w stanie zapewnić innowacyjne i niskoemisyjne produkty naszym klientom” – mówi Dieter Dehoorne, Wiceprezes i Dyrektor ds. Globalnych Zakupów w Vestas.

Od przybytku głowa nie boli. Inwestycja goni inwestycję


Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak możemy wskazać kolejne inwestycje, dzięki którym możemy obserwować znaczącą dynamikę krajowego sektora. Polskie ambicje offshore wind, doświadczenie pracowników oraz zaangażowanie przynoszą oczekiwane efekty, a łacińska maksyma per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd zaczyna się ziszczać. 

Vestas ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Uruchomienie działalności zakładu jest zaplanowane na 2026 rok, zaś inwestycja ma przyczynić się do otwarcia ponad 1000 nowych miejsc pracy. 

„Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy liderem rynku w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie” – komentuje inwestycję Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe.

Windar Renovables podpisało umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA dla planowanej fabryki wież oraz fundamentów turbin wiatrowych. Docelowo zakład usytuowany w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu ma zatrudniać ponad 400 osób, zaś wartość inwestycji jest szacowana na ok. 70 mln euro. 

Jakby tego było mało, istotną wiadomością z ostatnich dni dla krajowego sektora offshore wind jest podpisanie przez konsorcjum firm Polimex Mostostal i GE Vernova – reprezentowana w Polsce przez GE Power sp. z o.o. umowy z Grupa PGE i Ørsted na realizację projektu budowy lądowej infrastruktury do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. 

ZielonaGospodarka
Fot. PGE Baltica


„Morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju. Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.