Ekspert: Ślepej kurze ziarnko

06.06.2022 08:17 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Ekspert: Ślepej kurze ziarnko

Partnerzy portalu

 Ekspert: Ślepej kurze ziarnko  - ZielonaGospodarka.pl

42,7 proc. wszystkich środków, czyli 15,1 mld euro zamierza Polska przeznaczyć na reformy i inwestycje przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych – tak wynika z ogłoszonej w ubiegłym tygodniu oceny Komisji Europejskiej polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Mam wielką nadzieję, że dekarbonizacja polskiej gospodarki poprzez zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym Polski, poprawa efektywności energetycznej gospodarki oraz niezależność dostaw energii w Polsce przyspieszą.

5 mld euro zamierza przeznaczyć Polska na rozwój odnawialnych źródeł energii. Polski rząd chce finansować budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i infrastrukturę terminalową. Jak grzyby po deszczu będą powstawać również instalacje energii odnawialnej i magazyny energii. Zaproponowane w polskim KPO kamienie milowe i reformy mają umożliwić inwestycje w lądowe farmy wiatrowe. Polski rząd zadeklarował, że zaplanował kwotę przekraczającą 3,7 mld euro na finansowanie morskich elektrowni wiatrowych i infrastruktury terminali, jak również kluczowe zmiany w prawie, ułatwiające budowę morskich i lądowych elektrowni wiatrowych.

Ponad 3,5 mld euro zobowiązał się przeznaczyć rząd w Warszawie na poprawę jakości powietrza. Będzie to z pewnością wielki impuls dla ogromnej fali renowacji zmierzającej do zwiększenia efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i publicznych, wraz ze stopniowym wycofywaniem wsparcia publicznego na urządzenia grzewcze opalane węglem, przyjęcia standardów dla paliw stałych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Do 30 czerwca 2022 roku, Polska zobowiązała się również zliberalizować ustawę odległościową. Jak wynika z polskiego KPO, inwestycje w energetykę wiatrową na lądzie w gminach chcących takiej instalacji, mają być łatwiejsze. Władze gminne mają otrzymać uprawnienia do określenia lokalizacji inwestycji indywidualnych oraz umożliwić lokalizację wiatraków bliżej zabudowy mieszkaniowej niż aktualna minimalna odległość równa 10-krotności wysokości instalacji.

Do 30 marca 2023 roku ma zostać znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii („Ustawa OZE”). Polski rząd zadeklarował, że poprawi warunki funkcjonowania klastrów energii. Wdroży przepisy o prosumencie zbiorowym i wspólnotach energetycznych działających w oparciu o odnawialne źródła energii. Mają wejść w życie również zasady prowadzenia biznesu dla sektora biometanu. Okres wsparcia OZE zostanie przedłużony do 31 grudnia 2027 r.

Kiedy debata publiczna wokół Krajowego Planu Odbudowy w Polsce jest zdominowana sprawami praworządności, Komisja Europejska z nadzieją spogląda na polski plan kluczowych inwestycji i reform w transformacji energetycznej. Zamiast szukać dziury w całym, zacznijmy składać propozycje wejścia na ścieżkę ekologicznych i cyfrowych zmian. Krajowy Plan Odbudowy trafił się opozycji, jak ślepej kurze ziarnko.


Patryk Białas

Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.