Słoneczne huby

zk

23.10.2021 10:30 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Słoneczne huby - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gdynia.pl/Lampy huby grupy Mozi w Parku Leśnym na Oksywiu. Fot. Morskie Szepty, Magdalena Kasperczyk

Wychodzisz na wieczorny spacer do parku leśnego, odetchnąć po całym dniu pracy. Już z daleka widzisz jasność wydobywającą las z mroku. Okazuje się, że to huby świecą na drzewach. Spokojnie, to nie halucynacje wywołane przemęczeniem. To organiczne lampy od Mozi zainstalowane w ramach rewitalizacji Oksywia.

Efekt jest czarujący. Wchodząc do położonego między górnym a dolnym Oksywiem, parku leśnego można poczuć się jak w baśniowej scenerii. Zawieszone na drzewach, na wysokości ok. 4 metrów lampy w kształcie huby, rozjaśniają spowity w mroku las, ułatwiając w nim nawigację i orientację w terenie oraz nadają niepowtarzalną atmosferę w objętej rewitalizacją dzielnicy.

Organiczne lampy zaprojektowane zostały przez kreatywną ekipę z Mozi – zespołu gdyńskich projektantów, architektów i konstruktorów, których połączyła, jak tłumaczą, twórcza pasja, otwartość i umiłowanie prostoty oraz naturalnych tworzyw. Projektowane przez nich przedmioty inspirowane są niejednokrotnie naturą.

„Pod szyldem Mozi projektujemy i wykonujemy meble, instalacje i rzeźby, zarówno według autorskich projektów jak i na zamówienie. Mieszkamy i pracujemy w Gdyni – mieście będącym symbolem nowoczesności, wolności i otwartości na świat. Chętnie czerpiemy z tego dziedzictwa, podejmując współpracę z lokalnymi twórcami. Nie obawiamy się eksperymentów, a nowe wyzwania motywują nas do działania.” - piszą na swojej stronie www.mozi.pl twórcy.

Specjalizacją dizajnerów z Mozi jest tworzenie w drewnie, ale nie stronią oni również od innych materiałów, jak w przypadku lamp przypominających do złudzenia rosnące na drzewach grzyby – huby. Ich kształt został zaprojektowany specjalnie pod konkretne miejsce – park leśny na Oksywiu. To przykład sztuki site-specific, tworzonej w celu zintegrowania z konkretną przestrzenią. Ale lampy te mogą być zawieszone w dowolnym miejscu, gdyż wyposażone są w baterie fotowoltaiczne i czerpią energię ze słońca, a zaprojektowano je tak, by reagowały na podczerwień i światło innej lampy, zapalając się w odpowiedzi na rozbłysk na sąsiednim drzewie.

Pracy artystów towarzyszyły warsztaty dla mieszkanek i mieszkańców Oksywia, podczas których mogli oni dowiedzieć się, jak powstają lampki solarne. Spotkania odbywały się w oksywskiej Przystani Śmidowicza 49. Ich uczestnicy przeszli cały proces tworzenia lamp: lepili z gliny kształt huby, odlali formę z alginatu i wykonali gipsowe odlewy, następnie termoformowali pleksi na odlewie gipsowym i wreszcie zamontowali w lampce obwód elektryczny.

Warsztaty były wstępem do prac nad oświetleniem parku leśnego między ulicami Żeglarzy oraz Bosmańską, gdzie w ramach rewitalizacji Oksywia powstanie wygodny trakt pieszy: to etap prototypowania docelowego oświetlenia parkowego.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.