Wynik wyszukiwania - "lasy" - Wiadomości

Mikrolasy Miyawaki - japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezeskę firmy deweloperskiej do swojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta na lepszy klimat” pisze: „Gdy miesiące przygotowań później nadszedł ten dzień, (...) pojawiły się tłumy. W ciągu dwóch dni w akcji sadzenia około 1,5 tysiąca drzew i krzewów wzięło udział ponad tysiąc osób. Dzięki ich pracy (...) powstał pierwszy las Miyawakiego w polskim mieście”. Dr Jakubowski obiecał, że ten pierwszy las nie będzie ostatnim. Słowa dotrzymał. Dziś, pod sz
24.04.2024

Mieszkańcy Amazonii ruszyli na ratunek swoim lasom

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii uczestniczą w wielkiej akcji ponownego zalesiania przetrzebionych przez rabunkową i nielegalną wycinkę dziewiczych lasów deszczowych, które pokrywają 60 proc. tego terytorium - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
23.04.2024

Mikołaj Dorożała: objęcie 20 proc. lasów ochroną to kwestia miesięcy, a nie lat

Objęcie ochroną 20 proc. powierzchni leśnej w kraju to proces, który chcemy przeprowadzić w ciągu miesięcy, a nie lat - wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. "Liczę, że uda się ten proces zakończyć w 2025 r." - dodał.
22.04.2024

Dorożała: tereny objęte styczniowym moratorium leśnym miałyby być nadal chronione

Będziemy pracować nad modelem, który pozwoli chronić lasy w 10 lokalizacjach objętych w styczniu półrocznym moratorium ws. ograniczenia cięć drzew; na tych terenach uwzględnione mają być aspekty gospodarcze – wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra klimatu Mikołaja Dorożały.
05.04.2024

Grupa PGE po raz 24. posadzi lasy pełne energii

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna 24. edycję programu środowiskowego „Lasy Pełne Energii”, w ramach której pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami i społecznością lokalną sadzą drzewa. Łącznie, od początku projektu, w akcję „Lasy Pełne Energii” zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
15.03.2024

Masowe zalesianie niekoniecznie takie dobre

Prowadzone na szeroką skalę zalesianie gruntów przynosi dużo mniejsze korzyści niż dotychczas sądzono. Jego efekty uboczne mogą nawet o jedną trzecią niwelować pozytywy związane z usuwaniem dwutlenku węgla - informuje pismo „Science”.
27.02.2024

Ogłoszono stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów w Kolumbii

Władze Kolumbii ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów, które rozprzestrzeniają się w dziewięciu departamentach. Żywioł w czwartek po południu czasu miejscowego dotarł do Bogoty, stolicy kraju.
26.01.2024

MKiŚ: decyzja o wstrzymaniu wycinek w niektórych lasach jest legalna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych skutków decyzji.
26.01.2024

Szefowa resortu klimatu: dyrektor Lasów Państwowych odwołany

We wtorek został odwołany dotychczasowy Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica - poinformowała na platformie X Minister Klimatu i środowiska Paulina Henning - Kloska.
10.01.2024

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek wyda decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Lasy Państwowe zwiększyły możliwości retencji wody

O ok. 2,5 mln metrów sześc. wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
18.10.2023

Lasy Państwowe kupią pałac w Brynku na potrzeby centrum edukacji leśnej

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej.
12.10.2023

Prezydent: wszyscy wiemy, jak potrzebne są lasy, trzeba popularyzować ich sadzenie

Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (Świętokrzyskie).
03.10.2023

Badania pokazują jak lasy i zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi

Wciąż dla wielu badaczy "kąpiele leśne” są pewną "nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW; tymczasem na świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka.
22.09.2023

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.
20.09.2023

Jak gospodarka leśna chroni lasy przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych? [WIDEO]

Bez zrównoważonej gospodarki leśnej polskie lasy będą umierać na skutek negatywnych zmian klimatycznych. Te zmiany możemy już zaobserwować w wielu miejscach na świecie, gdzie masowo dochodzi do pożarów drzewostanu - padło w czasie dyskusji zorganizowanej przez Lasy Państwowe w czasie Krynica Forum.
18.09.2023

Grecja utraciła w br. w pożarach 161 tys. hektarów lasów, najwięcej ze wszystkich krajów południa Europy

Według Krajowego Obserwatorium w Atenach obszar spalonych od początku roku lasów wzrósł o 270 proc - poinformował portal ekathimerini. Spłonęło ponad 161 tys. hektarów, co oznacza, że Grecja odniosła w tym roku większe straty niż którykolwiek śródziemnomorski kraj.
03.09.2023

Bez lasów będziemy w lesie! – Fundacja WWF Polska apeluje do Lasów Państwowych

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal 1/4 obszaru Polski.
28.08.2023

Portugalia. Ponad 30 pożarów w kraju; upał utrudnia walkę z żywiołem

Ponad 30 pożarów trawi w środę lasy i łąki Portugalii ogarniętej falą ponad 40-stopniowych upałów. Wysokie temperatury, przekraczające w środkowej części kraju 45 stopni C, utrudniają walkę z żywiołem.
24.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

Osiem państw Ameryki Łacińskiej podejmuje wspólną próbę ratowania lasów Amazonii

Osiem latynoamerykańskch państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA) postanowiło po raz pierwszy wypracować wspólną politykę ratowania dewastowanych lasów tropikalnych Amazonii, zwanych „płucami świata”.
07.08.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia

Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie są zagrożone – potwierdza nowy globalny raport Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO).
26.03.2023

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych i parkowych, powodem tego jest instalacja systemów obrony przeciwlotniczej. Powoduje to ogromne szkody dla środowiska - poinformował portal The Insider.
15.03.2023

Moskwa: lasy to sprawa naszej suwerenności

Lasy to nasze suwerenne terytorium i zasób. Gospodarka leśna i zarządzanie zasobami to nasza kompetencja i nie sądzę, by ktoś lepiej potrafił tym zarządzać niż nasi leśnicy - mówi "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
08.02.2023

RAPORT: 77 proc. badanych za tym, by Polska sprawowała kontrolę nad lasami państwowymi

W opinii 77 proc. badanych to Polska powinna sprawować kontrolę nad lasami państwowymi w naszym kraju; 10 proc. uważa, że Unia Europejska - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
05.02.2023

Naukowcy z SGGW pomogą zadbać o zniszczone wojną lasy w Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnych zniszczeń przyrody. Dlatego naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie chcą przywrócić potencjał rekreacyjny lasów dla poprawy dobrobytu w powojennej Ukrainie.
30.01.2023

W Nadleśnictwie Babki uruchomiono Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna uruchomili leśnicy w podpoznańskim Nadleśnictwie Babki. Dzięki niemu chętni będą mogli poznać przynajmniej niektóre z ok. 30 tys. zastosowań tego surowca.
04.10.2022

Efekty długotrwałej suszy w obszarach leśnych mogą być widoczne dopiero po kilku latach

Efekty długotrwałej suszy w ekosystemach leśnych to m.in. pogarszająca się różnorodność biologiczna, usychanie młodych drzew i obniżenie ich odporności na choroby i szkodniki - wskazuje prof. Wojciech Pusz z UPWr. Niektóre skutki mogą być widoczne dopiero po kilku latach – dodaje.
22.07.2022

W prowincji Zamora spłonęło ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

Ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych spłonęło w położonej na północnym zachodzie Hiszpanii prowincji Zamora - poinformowały w poniedziałek władze. Pożar szaleje od piątku.
21.06.2022

Naukowcy: system ochrony przyrody 30x30 przyniesie ogromne korzyści

Eksperci z USA i Singapuru ocenili wpływ założonej przez ponad 50 państw ochrony 30 proc. lądów do 2030 roku. Orzekli, że inicjatywa będzie wymagała wysiłku, ale będzie oznaczać specjalne prawa dla 3 mln hektarów ziemi, ochroni wiele zagrożonych gatunków i znacznie zredukuje emisję CO2.
17.06.2022

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem środowiska, wód i lasów Rumunii

„Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. Tym razem Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.
05.04.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

Europosłowie w liście do Timmermansa: strategia KE ws. lasów uderzy w bioróżnorodność

Europosłowie Bogdan Rzońca (PiS, EKR) i Alexander Bernhuber (Austriacka Partia Ludowa, EPL) we wspólnym liście do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa argumentują, że unijna strategia dotycząca lasów spowoduje znaczny spadek produkcji drewna, podwyżkę jego cen oraz wzrost bezrobocia w UE.
20.03.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Kolejne wycinki polskich lasów

Na Podkarpaciu leśnicy w tym roku planują pozyskać 2,1 mln m sześc. drewna. Jak powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej.
06.01.2022

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

„Ochrona przyrody jest naszym obowiązkiem i inwestycją w przyszłość. Stanowi kluczowy element wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, a rola polskich leśników nie tylko w utrzymaniu, ale też w odtwarzaniu polskiej bioróżnorodności, jest trudna do przecenienia” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji „Przyszłość modelu ochrony środowiska leśnego w kontekście komunikatu Komisji Europejskiej na temat Strategii bioróżnorodności 2030”. Wydarzenie odbyło się 8 października 2021 r. w Warsz
11.10.2021

Wiceminister Siarka: strategia leśna UE zagraża przyszłości polskich lasów i gospodarce

Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce - stwierdził w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Według niego należy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska.
23.09.2021

EurActiv: Finlandia uważa, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE

Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych warunkach i know-how w każdym państwie członkowskim – stwierdziła ministerialna komisja ds. UE fińskiego rządu pod przewodnictwem premier Sanny Marin. Jak pisze EurActiv podkreślono, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE.
21.09.2021

Ekolodzy: milionom hektarów dżungli w Indonezji grozi zagłada

21 mln hektarów dżungli może zostać zniszczonych, jeśli rząd nie powstrzyma zakładania kolejnych plantacji palm olejowych – ostrzegli w czwartek indonezyjscy ekolodzy.
17.09.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Około jedna trzecia gatunków drzew na świecie zagrożona wyginięciem

Według opublikowanego w środę w Paryżu raportu "Stan drzew na świecie", około jedna trzecia gatunków drzew - 58 497 na całym świecie - jest zagrożona wyginięciem, gdyż zmiany klimatyczne mogą uszkodzić całe ekosystemy leśne.
02.09.2021

Komputerowa symulacja przewiduje zachowanie pożaru lasu

Saudyjscy naukowcy opracowali nowy, komputerowy model płonących lasów, który lepiej niż poprzednie odwzorowuje drzewa, zachowanie ognia, pary wodnej, czy deszczu. Dzięki symulacji pożary mają stać się bardziej przewidywalne, a to pomoże z nimi walczyć.
14.08.2021

IBL: duże zagrożenie pożarami lasów w czterech województwach, średnie w większości Polski

W większości województwa zachodniopomorskiego, północno-zachodnim krańcu Wielkopolski oraz zachodniej i północnej cześć lubuskiego, a także w zachodnich powiatach woj. podlaskiego występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega IBL.
05.06.2021

Kanada: Trwa wycinka pierwotnego lasu; sąd dał zgodę na usuwanie protestujących

W Kolumbii Brytyjskiej nasilają się protesty przeciwko wycince starodrzewu należącego do Indian Pacheedaht. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie gigantycznego pnia starego drzewa wiezionego na przyczepie na autostradzie; to świerk, który trafił do tartaku przygotowującego drewno na instrumenty.
29.05.2021

ARiMR: od 1 czerwca nabór wniosków o dofinansowanie na posadzenie lasu

Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel dofinansowanie. Wnioski można składać od 1 czerwca – poinformowała w środę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
19.05.2021

Sadzimy tlen za surowce wtórne!

Sadzonki drzew i kwiatów przekażą bielszczanom ekolodzy z fundacji Arka w zamian za surowce wtórne. Akcja zostanie przeprowadzona 22 maja. Prezes Arki Wojciech Owczarz podał w czwartek, że dotychczas w ten sposób rozdano już blisko 100 tys. sadzonek drzew.
14.05.2021

W Łodzi powiększy się siatka miejskich lasów o 150 ha

Władze Łodzi wytypowały 150 ha terenów do zalesienia, co oznacza, że powierzchnia lasów w granicach miasta powiększy się o jedną dziesiątą. Według wyliczeń wiceprezydenta Łodzi Adam Pustelnika, na wyznaczonych działkach będzie można posadzić nawet 150 tys. drzew.
14.05.2021

Szwajcaria. WWF: w ostatnich 20 latach na świecie odrosły lasy wielkości Francji

W ciągu ostatnich 20 lat na świecie odrosły lasy, których powierzchnia jest równa Francji. To wciąż jednak za mało, by wyrównać straty - poinformowała we wtorek organizacja pozarządowa World Wide Fund for Nature (WWF) z siedzibą w Szwajcarii.
11.05.2021

Polscy leśnicy odradzają obszary leśne - posadzą 13 mln drzew i krzewów

Na finiszu jest wiosenna kampania odnowieniowa lasów w nadleśnictwach regionu świętokrzyskiego i radomskiego. Tej wiosny wysadzonych zostanie ok. 13 mln drzew i krzewów.
21.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.