Dorożała: od 2025 r. system sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe będzie promować lokalny przerób surowca

Dorożała: od 2025 r. system sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe będzie promować lokalny przerób surowca - ZielonaGospodarka.pl
23.07.2024 09:16
Strona główna Klimat, Edukacja Dorożała: od 2025 r. system sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe będzie promować lokalny przerób surowca

Partnerzy portalu

Dorożała: od 2025 r. system sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe będzie promować lokalny przerób surowca - ZielonaGospodarka.pl

Od nowego roku w systemie sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe pojawi się punktacja, która będzie promować lokalny przerób drewna - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.

W połowie marca kierownictwo resortu klimatu i środowiska przedstawiło dziewięć rekomendacji, których celem jest ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski.

Wiceminister Mikołaj Dorożała pytany przez PAP o realizację tych zapowiedzi zapewnił, że są one opracowywane i mają zacząć obowiązywać od 2025 roku. "Specjalny zespół w Lasach Państwowych pracuje nad ograniczeniem eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski. LP są odpowiedzialne za przygotowanie całej koncepcji, przeanalizowanie jej oraz stworzenie mechanizmów uszczelniających sprzedaż drewna" - powiedział.

Dorożała wyjaśnił, że od nowego roku w systemie sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe ma pojawić się kategoria, która ma promować lokalny przerób drewna. „Dyrekcja LP dała jasny sygnał, że od przyszłego roku będą nowe zasady sprzedaży drewna. Ważnym komponentem będzie element proklimatyczny. Lokalność przerobu będzie osobną kategorią w historii zakupowej i będzie punktowana" – powiedział.

Pod koniec czerwca Lasy Państwowe informowały, że powstanie międzyresortowy zespół ds. ograniczenia eksportu surowca drzewnego. Nad nowymi rozwiązaniami mają pracować przedstawiciele Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Komendy Głównej Policji, Najwyższej Izby Kontroli, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Wojewody Pomorskiego, urzędów transportowych oraz zarządców portów morskich.

Lasy Państwowe informowały niedawno PAP, że z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton. Powołując się na wyliczenia GUS LP podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec - 5,3 mln ton; wysyłka drewna do naszych zachodnich sąsiadów stanowiła 37 proc. eksportu w tym czasie. Na dalszym miejscu znalazły się "inne kraje", do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym - Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.

Większość pozyskiwanego przez LP drewna przeznaczana jest dla przedsiębiorców i kupowana za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (70 proc. oferowanej miąższości) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (30 proc.); stanowi to ok. 80 proc. oferty Lasów Państwowych. Natomiast pozostałe 20 proc. trafia do sprzedaży detalicznej, głównie do odbiorców indywidualnych.

Do zakupów w ramach Portalu Leśno-Drzewnego (PLD) mają dostęp przedsiębiorcy, którzy posiadają tzw. historię zakupów, czyli nabywali drewno od LP w poprzednich latach. Na aukcjach systemowych drewno mogą kupować wszyscy przedsiębiorcy, także podmioty nowe, które nie mają historii zakupów. Trafia na nie też drewno, którego nie udało się sprzedać w ramach Portalu Leśno-Drzewnego.

Przedsiębiorcy mogą też nabywać surowiec na aukcjach e-drewno, które odbywają się na bieżąco, jednak oferty nadleśnictw są tu incydentalne i często dotyczą niewielkich mas surowca. Sprzedaje się tu także tzw. pozostałości drzewne (przeznaczone do produkcji tzw. zrębki) oraz surowiec nieprzewidziany wcześniej w planach pozyskania, a pochodzący z cięć sanitarnych lub cięć prowadzonych w ramach usuwania skutków klęsk - np. silnych wiatrów czy nawałnic.

W październiku 2023 r. Lasy Państwowe opublikowały nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2024-2026. W 2024 r. procedury sprzedaży ofertowej będą odbywały się trzy razy do roku, a nie, jak wcześniej - dwa razy. Wprowadzono też nową punktację związaną z głębokością przerobu drewna. 

autor: Michał Boroń

mick/ drag/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.