Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] - ZielonaGospodarka.pl
20.08.2023 15:41
Strona główna Klimat, Edukacja Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Partnerzy portalu

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Mike Newbry / Unsplash

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji  na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.

Najnowsze informacje pojawiają się na końcu artykułu. Odśwież stronę, by wyświetlić nowe.

[AKTUALIZACJA 19 sierpnia, 20:56]

Grecja. Pożar lasu wymusił ewakuację ośmiu wiosek


Pożar lasu wymusił w sobotę ewakuację ośmiu wiosek na wschód od greckiego miasta Aleksandropolis w pobliżu granicy z Turcją - powiadomiła agencja Associated Press. Silny wiatr rozprzestrzenia ogień i utrudnia gaszenie pożaru.

Pożar wybuchł wczesnym rankiem w pobliżu wioski Melia. Lokalne władze zamknęły ruch na autostradzie z powodu silnego zadymienia. Z pożarem walczy 130 strażaków wyposażonych m.in. w dziewięć samolotów gaśniczych.

Nie ma ofiar w ludziach, choć pożar wdarł się do dwóch z ewakuowanych wiosek.

"Mamy przed sobą trudną noc z wiatrem o sile 7-8 w skali Beauforta" - powiedział rzecznik lokalnej straży pożarnej w rozmowie z telewizją Skai.

Trwa również walka z mniejszym pożarem lasów, który wybuchł w rejonie Salonik.

os/ ap/

[AKTUALIZACJA 20 sierpnia, 02:02]

Kanada. Kolumbia Brytyjska wprowadziła z powodu pożarów ograniczenia w podróżach


Rząd Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, gdzie z powodu pożarów lasów musiało się ewakuować 35 tys. osób, wprowadził ograniczenia w podróżach na części obszaru prowincji.

W południowej części Kolumbii Brytyjskiej decyzją rządu ograniczono możliwości podróży w "celach niebędących podstawowymi" - poinformował premier David Eby podczas konferencji prasowej w sobotę po południu. W miastach Kelowna, Kamloops, Oliver, Osoyoos i Vernon hotele, mieszkania, domy i pokoje na wynajem dostępne są wyłącznie dla osób, które musiały się ewakuować oraz dla strażaków i wspierającego ich personelu.

Zachodnia Kelowna jest jednym z najbardziej zagrożonych miast, znajduje się blisko pożaru określanego jako McDougal Creek. W ciągu zaledwie 24 godzin powierzchnia lasu, objęta pożarami, zwiększyła się z 64 hektarów do 6800 hektarów, a w piątek wieczorem paliło się już 105 km kw lasu – podały media powołując się na rządową agencję monitorującą pożary, B.C. Wildfire Service. Zachodnia Kelowna, gdzie w czwartek ogłoszono lokalny stan wyjątkowy, ma ok. 36 tys. mieszkańców, a miasto Kelowna, leżące po wschodniej stronie jeziora Okanagan, gdzie stan wyjątkowy ogłoszono w piątek rano – 150 tys.

Rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy na terenie całej prowincji. Minister ds. sytuacji kryzysowych Bowinn Ma apelowała wówczas do turystów planujących wyjazdy do Kolumbii Brytyjskiej, by zrezygnowali z tych planów.

Jak poinformował w sobotę Eby, z powodu pożarów w Kolumbii Brytyjskiej ewakuować musiało się już 35 tys. osób, 30 tys. osób musi być gotowych do opuszczenia domów w każdej chwili.

Kanadyjskie media donoszą o zniszczonych pożarami domach. W sobotę B.C. Wildfire Service potwierdziło, że spłonęły domy w regionie Shuswap, gdzie w piątek i w sobotę musieli się ewakuować mieszkańcy ok. 3500 domów. Nie jest jeszcze znana skala zniszczeń.

Tymczasem w Yellowknife, stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich, gdzie również trwają pożary lasów, zakończyła się ewakuacja. Jak podawały media w sobotę, ewakuowało się ok. 95 proc. liczącego 20 tys. mieszkańców miasta.

Anna Lach (PAP)

lach/ zm/

[AKTUALIZACJA 3:02]

Hiszpania. Pożar na Teneryfie pochłonął blisko 8,5 tys. ha lasów


Pożar, który od wtorku trawi lasy w środkowej i północnej części Teneryfy, pochłonął już prawie 8,5 tys. hektarów drzewostanów - oszacował w sobotę wieczorem rząd Wysp Kanaryjskich.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef autonomicznego rządu Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo, ogień pochłonął ponad jedną trzecią lasów na Teneryfie.

"Siła tego żywiołu jest ogromna. Tylko dzięki ogromnej pracy wykonanej przez osoby walczące z pożarem skala zniszczeń nie jest większa" - powiedział Clavijo.

Dodał, że walka z ogniem jest bardzo ciężka, a z powodu trudnych warunków meteorologicznych, m.in. silnego wiatru, kanaryjskie służby nie są w stanie uporać się z pożarem.

Z szacunków obrony cywilnej Wysp Kanaryjskich wynika, że walka z żywiołem prowadzona jest w nocy z soboty na niedzielę na obszarze przekraczającym ponad 6 tys. hektarów. W sumie spłonęło prawie 8,5 tys. hektarów lasu.

Clavijo potwierdził, że w nocy należy spodziewać się dalszych ewakuacji ludności. Dodał, że z obszaru zajętego lub zagrożonego przez żywioł przewieziono w bezpieczne miejsca ponad 26 tys. osób.

Pożar na Teneryfie pojawił się we wtorek wieczorem w parku przyrody w pobliżu wulkanu Teide. Wraz z wiatrem żywioł szybko rozprzestrzenił się po wyspie. W sobotę wieczorem zajmował drzewostany na terenie 11 gmin.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zm/


[AKTUALIZACJA 9:08]

Grecja. Pożary lasów na północnym wschodzie kraju nadal poza kontrolą


Szalejące na północnym wschodzie Grecji wielkie pożary lasów i zarośli nadal są poza kontrolą. Jak poinformowały w niedzielę lokalne władze, płomienie dotarły do wiosek w rejonie portu Aleksandropolis, niszcząc wiele domów, a także upraw.

"To była bardzo ciężka noc" - powiedział burmistrz Aleksandropolis Giannis Zamboukis. W nocy ewakuowano mieszkańców ośmiu wiosek położonych w pobliżu tego miasta. Cztery osoby przewieziono do szpitala z powodu trudności z oddychaniem.

Burmistrz zapewnił, że przebywający w Aleksandropolis i okolicy turyści są bezpieczni.

W niedzielę wczesnym rankiem do akcji gaszenia pożarów przystąpiły także strażackie samoloty i helikoptery.

Pożary wybuchły w sobotę i bardzo szybko rozprzestrzeniły się, głównie za sprawą silnego wiatru i suszy.

Grecka obrona cywilna opublikowała w niedzielę mapę, z której wynika, że w znacznej części kraju obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarowego. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach temperatura w Grecji kontynentalnej wzrośnie do 39 stopni Celsjusza. (PAP)

sp/

[AKTUALIZACJA 16:57]

Grecja. Kolejne wioski ewakuowane z powodu pożaru lasów przy granicy z Turcją


Władze ewakuowały w niedzielę z powodu pożaru lasów kolejnych pięć wiosek położonych w okolicy greckiego miasta portowego Aleksandropolis, przy granicy z Turcją. Grecki minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias powiedział, że służby i wolontariusze prowadzą "intensywną walkę" z ogniem - podała agencja AP.

W akcji gaśniczej uczestniczy już ponad 200 strażaków wyposażonych w 16 samolotów i helikopterów. Pożar, który wybuchł w sobotę nad ranem zniszczył kilkanaście domów i kościół w ewakuowanych wsiach.

Minister Kikilias zaapelował do obywateli o czujność i przypomniał, że zakazane są wszelkie prace na wolnym powietrzu, które mogłyby doprowadzić do rozniecenia pożarów. "Wszyscy musimy ochronić nasz kraj" - powiedział.

Pożary lasów w Grecji rozprzestrzeniają się głównie za sprawą silnego wiatru, upału i suszy, a meteorolodzy ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni temperatura nie spadnie. Obrona cywilna uprzedziła, że w poniedziałek ekstremalne zagrożenie pożarowe obejmie rejon Aten i obszary na południu Grecji.

os/ ap/

[AKTUALIZACJA 20:31]

Hiszpania. Szef władz Wysp Kanaryjskich: pożar na Teneryfie to skutek celowych działań


Szef władz Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo oświadczył w niedzielę, że policja potwierdziła, iż pożar na Teneryfie to skutek celowych działań. Nie ma jednak informacji, by ktoś został zatrzymany. Jak pisze agencja AP, dotychczas nie udało się ugasić ognia, trawiącego od wtorku popularną wśród turystów hiszpańską wyspę.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej gubernator Teneryfy Rosa Davila podkreśliła, że choć pożar nie został opanowany, to strażakom udało się zrobić duże postępy.

Według obrony cywilnej od początku pożaru na wyspie ewakuowano w bezpieczniejsze miejsca około 26 tys. ludzi. Spłonęło już 11,6 tys. hektarów porośniętych lasem sosnowym i krzewami. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, do akcji skierowano również 23 samoloty i helikoptery gaśnicze. Służby ratownicze poinformowały, że jakość powietrza w 19 miejscowościach jest niewystarczająca, mieszkańcy powinni pozostać w domach, a w razie konieczności wyjścia - zakładać maski.

Pożar, uznawany za najniebezpieczniejszy od dekad, wciąż zagraża miejscowościom w rejonach górskich, trudniej dostępnych dla straży pożarnej.

Z danych unijnych wynika, że w tym roku Hiszpania straciła najwięcej lasów w Europie. Spłonęło 75 tys. hektarów, więcej niż w Grecji i we Włoszech - przypomina Associated Press. Wyspy Kanaryjskie, podobnie jak kontynentalna Hiszpania, są od kilku lat trawione suszą spowodowaną zmianami klimatu.

os/ ap/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.