Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego - ZielonaGospodarka.pl
20.09.2023 08:47
Strona główna Klimat, Edukacja Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

Partnerzy portalu

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego - ZielonaGospodarka.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wprowadził zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego. Z zakazu wyłączone są m.in. szlaki turystyczne, rowerowych, obiekty turystyczne oraz parkingi leśne.

"Zgodnie z rozporządzeniem udostępnione są drogi, szlaki turystyczne i rowerowe, tam można przebywać, przejeżdżać i przechodzić, ale do odwołania lub zmiany rozporządzenia grzybobrania nie będzie" – powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Kulesza z Nadleśnictwa Trzebież.

Wcześniej zakaz prowadzony został też w innych częściach województwa m.in. na terenie powiatu gryfińskiego.

"Co do zasady dziki raczej nie chodzą po drogach leśnych, one zaszywają się w młodnikach, zadrzewieniach itp. Z lasu korzystać możemy, ale róbmy to odpowiedzialnie" – przekazał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Jak podkreślił "jest to choroba, gdzie śmiertelność dzików jest w stu proc. Mało tego, jeśli posiadamy w swojej okolicy gospodarzy, którzy mają hodowlę świń, to wnosząc wirusy również i one zdychają w stu proc. Pozostaje nam tylko dobijać się do sumienia ludzi i prosić o odpowiedzialność" – dodał Pogorzelec.

"Grzybobranie zgodnie prawem w tym roku nie może się odbyć. Jest to w miarę nowy zakaz, będziemy strać się ludzi informować i edukować" – podkreślił.

Aktualny zasięg obszaru objętego zakazem widoczny jest na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zakaz obowiązuje do dnia zmiany zarządzenia lub jego odwołania.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

misz/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.