Wynik wyszukiwania - "paliwa kopalne" - Wiadomości

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych

Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad taktycznych”, które stoją na drodze do międzynarodowego porozumienia w sprawie przyszłości paliw kopalnych.
11.12.2023

COP28. Francuska minister wściekła na OPEC za deklaracje w sprawie paliw kopalnych

Jestem oszołomiona i wściekła na OPEC za deklaracje podczas konferencji COP28 w Dubaju o braku zgody na porozumienie w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych – powiedziała w sobotę francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
09.12.2023

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

COP28. Szef OPEC wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy skierowanej przeciw paliwom kopalnym

Sekretarz generalny OPEC Haitham al.-Ghais wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy szczytu klimatycznego COP28, która skierowana byłaby przeciw paliwom kopalnym zamiast emisji – wynika z listu z 6 grudnia, który agencja Reutera ujawniła w piątek.
09.12.2023

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w szczycie klimatycznym

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
07.12.2023

Portugalia. Policja zatrzymała liderów grupy klimatycznej, która próbowała wedrzeć się do parlamentu

Lizbońska policja zatrzymała przywódców organizacji aktywistów klimatycznych, którzy próbowali wedrzeć się do budynku Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Portugalii - podały w poniedziałek służby policyjne tego kraju.
21.11.2023

W Londynie policja aresztowała 61 aktywistów grupy Just Stop Oil

61 aktywistów grupy Just Stop Oil, której celem jest walka ze zmianami klimatu, zostało aresztowanych w poniedziałek w Londynie po proteście koło brytyjskiego parlamentu.
31.10.2023

MAE: szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Holandia. Kolejny dzień protestów aktywistów klimatycznych, są zatrzymania

Holenderska policja zatrzymała w niedzielę około 400 aktywistów klimatycznych, blokujących dziewiąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - poinformowała komenda policji w tym mieście. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych.
18.09.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

MAE: przemysł paliw kopalnych robi za mało, by ograniczyć emisję metanu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oskarżyła we wtorek przemysł paliw kopalnych, że robi zbyt mało dla zmniejszenia emisji metanu i osłabia tym samym światowe wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.
22.02.2023

[WIDEO] Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040: cena i dostępność energii są kluczowe

Eksperci sektora energetycznego – uczestnicy konferencji „Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze 3 czerwca w Warszawie, mówią o obecnych i przyszłych problemach polskiej energetyki, dotkniętej sankcjami na rosyjskie paliwa kopalne.
10.06.2022

Niemcy pozostają przeciwne wstrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".
10.03.2022

Dania chce wycofać paliwa kopalne z sektora lotnictwa do 2030 rok. Wyzwaniem są technologie

Rząd Danii ogłosił, że do 2030 roku loty krajowe nie będą napędzane już paliwami kopalnymi. W przemówieniu noworocznym premier Mette Frederiksen powiedziała, że chce ,,uczynić latanie ekologicznym" zaznaczając, że nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych rozwiązań, które pozwoliłyby osiągnąć ten cel, ale naukowcy i firmy już działają w tym zakresie.
10.01.2022

Niemcy: znaczny wzrost emisji dwutlenku węgla w 2021 roku; "cios dla ochrony klimatu"

Emisja dwutlenku węgla w Niemczech w ubiegłym roku wyniosła 772 mln ton. Odpowiada to wzrostowi o 33 mln ton w porównaniu z rokiem 2020. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Agora Energiewende, którym dysponuje portal RND. "To cios dla ochrony klimatu" - pisze portal.
07.01.2022

'Mały krok w walce z paliwami kopalnymi': Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Szwajcarski rząd odrzucił apel o zakaz wykorzystywania paliw kopalnych po 2050 roku

Rząd Szwajcarii poinformował w środe o odrzuceniu społecznej inicjatywy, postulującej wprowadzenie w tym kraju całkowitego zakazu wykorzystywania paliw kopalnych po roku 2050. Zdaniem rządu, stosowanie paliw kopalnych po 2050 roku powinno być dozwolone m.in. w armii, policji i służbach ratowniczych.
12.08.2021

Kryzys klimatyczny może doprowadzić do kryzysu finansowego, ale banków

Czerwcowy raport trzech organizacji - Reclaim Finance, Friends of the Earth France i Rousseau Institute – wskazuje, że 11 największych europejskich banków zgromadziło 532 miliardy euro w aktywach związanych z węglem, ropą naftową i gazem. Nagła i chaotyczna transformacja doprowadziłaby sektor bankowy do krawędzi przepaści finansowej.
22.07.2021

Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów

Według wyliczeń amerykańskiej organizacji ochrony środowiska Natural Resources Defense Council (NRDC), zanieczyszczenia powietrza emitowane w wyniku konsumpcji paliw kopalnych kosztują statystycznego Amerykanina 2,5 tys. dolarów każdego roku. Koszty te objawiają się w postaci wyższych rachunków za usługi medyczne.
25.05.2021

MAE: Dla neutralności węglowej trzeba natychmiast porzucić projekty związane z paliwami kopalnymi

Według opublikowanych we wtorek szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby osiągnąć neutralność węglową do połowy tego stulecia i ograniczyć globalne ocieplenie o 1,5 st. C., należy natychmiast porzucić projekty dot. paliw kopalnych i gazu ziemnego i do 2035 r. przestać sprzedawać pojazdy o napędzie spalinowym.
18.05.2021

Polscy konsumenci w czołówce UE pod względem wydatków na nośniki energii

Wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz i ciepło to łącznie ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, co daje nam 5. miejsce w UE - wskazali analitycy PIE. Dodali, że najwięcej pochłaniają wydatki na energię elektryczną i ciepło.
01.05.2021

60-proc. wzrost popytu na gaz - prognozuje Gaz-System

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce.
18.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.