Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce.
„Należy się liczyć z tym, że w perspektywie 10-13 lat popyt na gaz w Polsce wzrośnie o około 60 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do stanu dzisiejszego” - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę sezonowe wahania zużycia to w zimie ten wzrost może okresowo sięgać nawet 100 proc. porównując doby szczytowe.
Jak wyjaśnił Stępień, operator jest „w przededniu” wysłania do Prezesa URE projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego (KDPR). Kolejnym etapem będą konsultacje tego dokumentu z uczestnikami rynku i spodziewamy się, że na jesieni ten plan zostanie przyjęty - dodał. Elementem tego planu są prognozy związane z rozwojem rynku gazu ziemnego w Polsce.
W ocenie Gaz-Systemu największy wzrost zapotrzebowania na gaz wynikać będzie z procesu transformacji w sektorze elektroenergetycznym. W planie rozwoju zawarte zostały m.in. informacje na temat przyłączenia do sieci przesyłowej nowych elektrowni gazowych, które są planowane lub w budowie.
Prezes Stępień zapewnił, że Gaz-System będzie gotowy na zaspokojenie zwiększonego zużycia gazu w obszarach gospodarki, które wymagają dużych ilości tego paliwa. „Realizowane przez nas projekty inwestycyjne umożliwią bezpieczne dostawy gazu do wszystkich obecnych i przyszłych klientów bez ryzyka zależności systemowej od dostaw ze wschodu. Warunek dywersyfikacji źródeł i bezpieczeństwa dostaw jest dla nas nadrzędny przy planowaniu rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce” - podkreślił.
W planie znajdują się takie projekty, jak Baltic Pipe, rozbudowa o ponad połowę mocy regazyfikacyjnych gazoportu w Świnoujściu, budowa nowego terminalu LNG w Gdańsku oraz interkonektorów z Litwą i ze Słowacją, zdolnych przesyłać gaz w obydwu kierunkach.
Jak dodał prezes Stępień, z analiz, które operator przeprowadził w ramach nowego KDPR, wynika, że na rynku istnieje konieczność rozbudowywania zarówno pojemności magazynowych gazu w Polsce, jak i infrastruktury poprawiającej zdolności zatłaczania i wytłaczania gazu z tych magazynów. „W zależności od szybkości wzrostu rynku, powinniśmy zwiększyć w Polsce pojemności magazynów minimum od 700 mln m sześc. do 2,5 mld m sześc. w perspektywie ponad 10-letniej. Przeprowadzone analizy wskazują, że najbardziej optymalne będą magazyny typu kawernowego” - powiedział.
Podkreślił, że przy takiej skali wzrostu rynku oraz pojawienia się kluczowych odbiorców gazu w obszarze wytwarzania energii i ciepła, Gaz-System będzie rekomendował podjęcie pilnych działań w zakresie rozbudowy pojemności magazynowej gazu w Polsce. „Chcę podkreślić, że nasza rekomendacja nie określa ani lokalizacji, ani typu magazynu, ani podmiotu, który będzie realizował budowę. Wskazujemy jednak, że powinniśmy mieć w Polsce strategię rozbudowy magazynów gazu, wdrażaną równolegle z inwestycjami liniowymi Gaz-Systemu” - zaznaczył prezes.
Obecnie Gaz-System realizuje ponad 30 strategicznych projektów w zasadzie w każdym województwie w Polsce. W budowie znajduje się około 1300 km gazociągów przesyłowych, a na etapie dokumentacji projektowej i uzyskiwania pozwoleń - kolejne 860 km. Dodatkowo trwa budowa lub rozbudowa pięciu tłoczni gazu w Polsce, która przełoży się na 50 proc. wzrost łącznej mocy sprężania w krajowym systemie przesyłowym.
„Nasze inwestycje są finansowane z trzech źródeł – dofinansowania unijnego, środków własnych oraz kredytów bankowych. Jeśli chodzi o pozyskiwanie i użycie środków unijnych to jesteśmy jednym z liderów wśród polskich spółek. W latach 2014-2019 pozyskaliśmy ok. 4,5 mld zł dotacji unijnych na inwestycje związane z systemem przesyłowym w Polsce” - wyjaśnił prezes Stępień.
Obecnie w Unii Europejskiej trwają dyskusje na temat ewentualnego ograniczenia finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym, jako paliwem kopalnym. Jaj zaznaczył prezes Gaz-Systemu, te rozważania nie mają jednak żadnego wpływu na inwestycje, obecnie realizowane przez operatora. Finansowanie dla tych projektów, przyznane już przez UE, nie jest zagrożone - podkreślił.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 22:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 22:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 22:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 22:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 22:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 22:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 22:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 22:05 |