Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów

25.05.2021 08:59 Źródło: Własne
Strona główna Klimat, Edukacja Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów

Partnerzy portalu

Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Według wyliczeń amerykańskiej organizacji ochrony środowiska Natural Resources Defense Council (NRDC), zanieczyszczenia powietrza emitowane w wyniku konsumpcji paliw kopalnych kosztują statystycznego Amerykanina 2,5 tys. dolarów każdego roku. Koszty te objawiają się w postaci wyższych rachunków za usługi medyczne.

Eksperci już od wielu lat nie mają wątpliwości co do tego, że zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie człowieka. Przekłada się to bezpośrednio także na ich portfele. Statystyczny mieszkaniec USA dopłaca co roku 2,5 tys. dolarów do podstawowych rachunków za usługi medyczne. Koszty mają związek z skutkami w postaci przedwczesnych zgonów, hospitalizacji, poważnych urazów, dolegliwości psychicznych, utraconych zarobków, opuszczonych dni pracy i innych problemów zdrowotnych.

W skali krajowej emisje zanieczyszczeń generują 820 mld dolarów kosztów w ciągu roku tylko w obszarze opieki zdrowotnej, oraz prowadzą do 107 tys. przedwczesnych zgonów. NRDC podkreśla, że bardzo dokładne oszacowanie krajowych kosztów zdrowotnych związanych ze zmianami klimatu jest trudne ze względu na ograniczoną dostępność danych na temat urazów i chorób wynikających z ekstremalnych warunków pogodowych, w związku z czym szacunki kosztów są ostrożne. Przykładowo cieplejsze temperatury wywołane zmianami klimatu zwiększają zasięg kleszczy i komarów, które przenoszą boreliozę i wirusa Zachodniego Nilu, co prowadzi do przedwczesnych zgonów, setek tysięcy nowych przypadków zachorowań rocznie i dziesiątki tysięcy wizyt w klinikach i szpitalach. Całkowite roczne koszty zdrowotne szacowane są na poziomie 860 mln - 2,7 mld dolarów. Z kolei Huragan Sandy w 2012 roku spowodował 273 przedwczesne zgony i ponad 12 tys. przyjęć do szpitali, wizyt na izbach przyjęć oraz badań ambulatoryjnych. Całkowite koszty zdrowotne oszacowano na 3,3 mld dolarów.

– Stoimy przed wyborem: kontynuować tę ślepą uliczkę bezczynności i rosnących rachunków za opiekę zdrowotną, albo dokonać inteligentnych inwestycji już teraz w opłacalne rozwiązania, które uchronią miliony ludzi w naszym kraju – zwłaszcza tych najbardziej narażonych – przed obrażeniami, chorobami i przedwczesną śmiercią. Nadszedł czas na działanie – komentuje dr Vijay Limaye.

Straty finansowe poniesiony w wyniku zmian klimatycznych będą rosły z roku na rok. O tym aspekcie alarmują w szczególności instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, które do oceny ryzyk inwestycyjnych uwzględniają także aspekt zmian klimatycznych. Ma to związek z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, niebezpiecznymi falami upałów czy smogiem. Eksperci zalecają decydentom krajowym i regionalnym, aby uwzględniali w budżetach rocznych wydatki na skutki związanymi ze zmianami klimatu.

Krytycy wskazują, że działania na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych są bardzo kosztowne. NRDC przekonuje, że bezczynność okazuje się jeszcze bardziej droższa. Niezbędne są inwestycje, które będą niwelować straty ponoszone w wyniku zmian klimatycznych, ale muszą być realizowane jeszcze dziś.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.