Wynik wyszukiwania - "plastikowe butelki" - Wiadomości

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów.
22.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Wkrótce ruszają testy butelkomatu, który zwróci środki na konto po usłyszeniu hasła

Latem ruszyć mają testy butelkomatu tworzonego w Poznaniu przy współudziale Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. Recyklomat ma zwrócić pieniądze na konto nawet, gdy wrzucający butelkę nie ma przy sobie karty płatniczej; wystarczyć ma wypowiedzenie kilku słów.
05.03.2024

PE: nowe przepisy wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych danych o produktach

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformował, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach.
18.01.2024

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

W Gdańsku ruszyła ekologiczna kampania "Nie rób obciachu, nie śmieć"

"Nie rób obciachu, nie śmieć" - pod takim hasłem ruszyła w woj. pomorskim kampania społeczna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Ma ona zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior oraz lasów.
24.07.2023

Ozdoba: GIOŚ po przeanalizowaniu materiału o śmieciach w Gnojnie złoży zawiadomienie do prokuratury

Po przeanalizowaniu materiału przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w piątek zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o śmieciach z Gnojna (Mazowieckie) - zapowiedział na Twitterze wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska).
09.06.2023

Czechy. Minister: skup butelek PET i puszek po napojach powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku

Minister środowiska Czech Petr Hladik poinformował we wtorek, że w jego resorcie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy regulującej skup plastikowych butelek PET oraz puszek po napojach. Wstępnie wysokość kaucji określono na 4-5 koron, czyli mniej niż 1 zł. Skup powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku.
16.05.2023

Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego w sklepach w Bydgoszczy

Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów.
24.02.2023

Najtrudniejszy rok w historii. Stowarzyszenie „Polski Recykling” o perspektywach branży recyklingu na rok 2023

Branżę recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce czeka najtrudniejszy rok w jej historii. Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna wytworzyły sytuację, w której surowce wtórne są niedowartościowane. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego.
09.02.2023

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.
12.01.2023

Butelka za butelkę

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.
13.12.2022

 Polacy chcą zakazu pakowania owoców i warzyw w plastik!

65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzaniem w Polsce przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania. Ponad połowa ankietowanych wskazuje papier jako najbardziej ekologiczne opakowanie.
08.12.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii

Ponad tonę piasku odwieziono w tych dniach na plaże na Sardynii, z których ukradli go turyści z różnych krajów jako „pamiątkę” z wakacji. Zabieranie piasku, muszelek i kamyków jest na wyspie surowo zabronione i karane, ale wciąż są tacy, którzy próbują to przemycić w bagażu.
26.10.2022

System kaucyjny zagrożony. Bez zamrożenia cen prądu na poziomie 500 zł za MWh i zmian prawnych może upaść kluczowa dla projektu branża

Perspektywa wprowadzenia w Polsce powszechnego systemu kaucyjnego w 2025 roku nie ma szans realizacji, jeśli przez kryzys energetyczny i brak koniecznych regulacji zamkną się zakłady recyklingu – alarmują przedstawiciele branży.
16.10.2022

Warta posprzątana - 2 tony śmieci w 2 dni

Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
13.09.2022

Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów i powoduje zagrożenie dla żyjących w nich organizmów - alarmuje brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że trafiające do mórz tworzywa sztuczne to nie tylko śmieci, głównie jednorazowe opakowania, ale i porzucony sprzęt rybacki oraz ogromna ilość mikroplastiku.
27.07.2022

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

Wielki spór o kaucje za butelki i puszki

Projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich – informuje we wtorek "Rzeczpospolita” i zauważa, że pytań jest wiele – czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to kosztuje.
02.06.2022

System kaucyjny ma obejmować szklane i plastikowe butelki oraz puszki

System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
02.06.2022

Zero emisji: Air France i KLM stanęły w szranki w konkursie „Skyteam Sustainable Flight Challenge”

W ostatnich dniach linie Air France i KLM zrealizowały cztery specjalne loty, podczas których zastosowano wszystkie aktualnie dostępne środki i narzędzia w celu maksymalnej redukcji emisji CO2 i minimalizacji wpływu na środowisko. Dwa rejsowe loty Air France - do Montrealu i Lizbony oraz dwa połączenia KLM - do Edmonton i Porto odbyły się w ramach projektu „Skyteam Sustainable Flight Challenge”, w którym bierze udział szesnastu członków sojuszu SkyTeam.
10.05.2022

Czy zielony system kaucyjny oznacza podwyżki?

– System kaucyjny to zła naleciałość z dawnych czasów, kiedy ciężkie opakowania szklane trzeba było zawieźć z powrotem do fabryki. W tej chwili lepszym rozwiązaniem byłoby dobrze gospodarować odpadami i energią, jaką zawierają – mówi Bartosz Szczytowski, założyciel i wiceprezes Tsunami Recycling.
18.03.2022

Plastikowe butelki wydzielają liczne chemikalia

W wodzie przetrzymywanej w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku duńscy naukowcy znaleźli setki różnych substancji chemicznych, w tym związek stosowany przeciw komarom. Nie wiadomo jeszcze, na ile obecność tych związków szkodzi ludziom.
15.02.2022

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

McDonald's otwiera pierwszy lokal zero netto

Lokal McDonald's w Shropshire jest nie tylko zasilany energią odnawialną, ale i został zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu.
16.12.2021

Olsztynianie chętnie korzystają z ekomatów, wspierających segregację odpadów

Olsztynie chętnie korzystają z automatów wspierających segregację odpadów. We wrześniu do urządzeń trafiło więcej opakowań niż przez dwa wakacyjne miesiące - podał w czwartek Urząd miasta w Olsztynie.
15.10.2021

Do 2030 roku mamy oddawać do recyklingu 90 proc. opakowań po napojach

Systemy kaucyjne działają już w kilkunastu krajach Europy, a nad wprowadzeniem takiego rozwiązania pracuje też Polska, która przed 2030 rokiem musi osiągnąć wymagany unijnymi przepisami 90-proc. poziom zbiórki recyklingu plastikowych opakowań po napojach.
13.10.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

Coca-Cola przechodzi na opakowania w 100 proc. z recyklingu

Coca-Cola będzie używać plastiku pochodzącego w 100 proc. z recyklingu we wszystkich butelkach on-the-go w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że to posunięcie pomoże zaoszczędzić ponad 29 000 ton nowo wyprodukowanego plastiku każdego roku.
08.07.2021

Recyklingowy przykład płynie z Niemiec

Dziesięć państw członkowskich UE planuje przejść na system kaucji za recykling pojemników na napoje, aby spełnić nowe wymogi Zielonego Ładu. Niemcy mają 20 lat doświadczenia w prowadzeniu największego tego typu programu na świecie.
16.06.2021

Nowe projekty opakowań pomogą zmniejszyć popyt na tworzywa sztuczne o 20 proc. do 2050 roku

Według wyliczeń analityków Wood Mackenzie, przeprojektowanie opakowań z tworzyw sztucznych może zmniejszyć globalny popyt na nie w 2050 roku - z 190mt do 150mt. Istotne jest wprowadzenie powszechnego modelu ponownego wykorzystywania opakowań w życiu codziennym.
15.06.2021

Polska ogranicza straty wody pitnej i poprawi jej jakość zgodnie z dyrektywą UE

Unijna dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia zobowiązuje Polskę do zaplanowania inwestycji wymaganych dla poprawy bezpieczeństwa wodnego. Prace nad stworzeniem takiego planu trwają. – Z jakością wody pitnej w Polsce nie jest najgorzej, ale wciąż istnieją obszary, w których straty wody pobieranej ze środowiska sięgają 50 proc. – mówi Jolanta Olbracht z firmy Arcadis, która odpowiada za te prace. Celem dyrektywy jest zapewnienie dostępu do wysokiej jakości wody wodociągowej także osobom w trudnej sytuacji, m.in
19.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
10.03.2021

"Puls Biznesu": Nowa propozycja walki z odpadami

Polska pozostaje w tyle za państwami unijnymi pod względem recyklingu odpadów. Odpowiedzią może być system kaucyjny - pisze czwartkowy "Puls Biznesu”.
10.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.