Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

rk

22.04.2024 13:00
Strona główna Energetyka, OZE Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Partnerzy portalu

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu - ZielonaGospodarka.pl

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów.

Firma Torqeedo, niemiecki producent elektrycznych układów napędowych do łodzi, utworzyła nowy zespół ds. zaawansowanej inżynierii, który, oprócz innych zadań, bada alternatywne materiały w celu dalszego zminimalizowania wpływu na środowisko swoich rekreacyjnych i komercyjnych produktów morskich. Zespół testuje pochodzące z recyklingu granulki tworzyw sztucznych PET i PP, które mają zmniejszać wpływ CO2 o ponad 80% i są bardzo zbliżone jakością do pierwotnego plastiku dzięki rygorystycznym procesom i zaawansowanemu sprzętowi do recyklingu.

- Typowym sposobem integracji nowych materiałów jest rozpoczęcie od niewielkiego odsetka. Może to być zaledwie 10 lub 20% materiałów pochodzących z recyklingu. My jednak zdecydowaliśmy się celować wyżej. Wykonaliśmy nasze prototypowe śruby w 100% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oceanów i z radością informujemy, że przekroczyły one wszystkie standardy w pierwszej rundzie testów środowiskowych i wytrzymałościowych. Po kilku drobnych poprawkach wyprodukujemy kolejne prototypy w kolorze pomarańczowym Torqeedo. Będą one bardzo podobne do śrub, które są obecnie w użyciu. Dobrze jest trzymać jeden z prototypów w rękach i wiedzieć, że utrzymujemy plastikowe butelki i zanieczyszczenia z dala od wód, które wszyscy uwielbiamy odkrywać na naszych łodziach - powiedział Florian Deger, który kieruje projektem w zespole ds. zaawansowanej inżynierii Torqeedo.

- Integracja oceanicznych tworzyw sztucznych w naszych produktach jest tylko jednym z wielu kroków na drodze ku dekarbonizacji, ponieważ Torqeedo pomaga budować bardziej zrównoważony przemysł morsk. Jest to również o wiele bardziej znaczące niż tylko recykling przy tworzeniu plastikowych butelek. Pomagamy rozwijać gospodarkę o obiegu zamkniętym i przekształcamy zużyte tworzywa sztuczne ze śmieci w skarb. Zbieranie zużytego plastiku do recyklingu staje się ekonomicznie opłacalne tylko wtedy, gdy istnieje rynek na materiał pochodzące z niego, a my jesteśmy dumni, że możemy być liderem w zamykaniu tej pętli. Wielu producentów waha się przed wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu w oparciu o przestarzałe postrzeganie ich jako gorszej jakości materiałów. Torqeedo wierzy, że gospodarka o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych może zostać ustanowiona już dziś bez negatywnego wpływu na wydajność i trwałość produktu. Jeśli kolejne rundy testów zakończą się sukcesem, pierwsze produkty Torqeedo zawierające tworzywa sztuczne pochodzące z oceanów trafią na rynek w ciągu najbliższego roku - powiedział Fabian Bez, dyrektor generalny Torqeedo.

Przedsiębiorstwo szacuje że każdego roku 14 milionów ton zużytych tworzyw sztucznych trafia do oceanów, stanowiąc zagrożenie dla morskich fauny i flory, rozkładając się na trudne do usunięcia mikrodrobiny plastiku i stanowiąc trudny do wyeliminowania odpad. Dlatego Torqeedo, w ramach dążenia do stworzenia zrównoważonego przemysłu morskiego, dąży do przekierowania i integracji tworzyw sztucznych, pochodzących z oceanów w ramach swoich bezemisyjnych produktów.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.