[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

bk

29.06.2022 13:25
Strona główna Odpady, Recykling [WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Partnerzy portalu

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. LanzaTech

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.

Firmy znalazły nową drogę do uzyskania glikolu monoetylenowego (MEG), który jest kluczowym budulcem politereftalanu etylenu (PET), żywicy, włókien i butelek.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla wykorzystuje zmodyfikowaną bakterię do przekształcania emisji dwutlenku węgla z hut lub zgazowanej biomasy odpadowej bezpośrednio w MEG w procesie fermentacji, z pominięciem pośredniej produkcji etanolu.

Bezpośrednia produkcja MEG, która pomaga zmniejszyć wpływ procesu na środowisko, została udowodniona w skali laboratoryjnej, a obecność MEG została potwierdzona przez dwa akredytowane laboratoria zewnętrzne.

– Dokonaliśmy przełomu w produkcji zrównoważonego PET, który ma ogromny potencjał do zmniejszenia ogólnego wpływu procesu na środowisko – powiedziała dr Jennifer Holmgren, dyrektor generalny LanzaTech.

– Jest to przełom technologiczny, który może mieć duże znaczenie i znaleźć zastosowanie w wielu sektorach, w tym w produkcji opakowań i tekstyliów! – dodała dyrektor.

LanzaTech twierdzi, że zanim opakowania PET, takie jak plastikowe butelki, zostaną wyprodukowane i wprowadzone na rynek, konieczne będzie zakończenie wieloletniej fazy rozwojowej, aby wykorzystać ten sukces proof-of-concept.

– Współpracujemy z LanzaTech od lat i mocno wierzymy w długofalową zdolność tej technologii do zmiany sposobu zarządzania zrównoważoną produkcją materiałów opakowaniowych. Ta współpraca technologiczna jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym przyspieszenie rozwoju tej obiecującej technologii – podsumował Pascal Chapon, dyrektor ds. zaawansowanych technologii materiałowych w Danone R&I.


Źródło: LanzaTech.com

Partnerzy portalu

poleco_mtp

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 20875,00 $ tona 1,38% 27 wrz
 Cynk 2937,00 $ tona -0,20% 27 wrz
 Aluminium 2105,00 $ tona -0,94% 27 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.