[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

bk

29.06.2022 13:25
Strona główna Odpady, Recykling [WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Partnerzy portalu

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. LanzaTech

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.

Firmy znalazły nową drogę do uzyskania glikolu monoetylenowego (MEG), który jest kluczowym budulcem politereftalanu etylenu (PET), żywicy, włókien i butelek.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla wykorzystuje zmodyfikowaną bakterię do przekształcania emisji dwutlenku węgla z hut lub zgazowanej biomasy odpadowej bezpośrednio w MEG w procesie fermentacji, z pominięciem pośredniej produkcji etanolu.

Bezpośrednia produkcja MEG, która pomaga zmniejszyć wpływ procesu na środowisko, została udowodniona w skali laboratoryjnej, a obecność MEG została potwierdzona przez dwa akredytowane laboratoria zewnętrzne.

– Dokonaliśmy przełomu w produkcji zrównoważonego PET, który ma ogromny potencjał do zmniejszenia ogólnego wpływu procesu na środowisko – powiedziała dr Jennifer Holmgren, dyrektor generalny LanzaTech.

– Jest to przełom technologiczny, który może mieć duże znaczenie i znaleźć zastosowanie w wielu sektorach, w tym w produkcji opakowań i tekstyliów! – dodała dyrektor.

LanzaTech twierdzi, że zanim opakowania PET, takie jak plastikowe butelki, zostaną wyprodukowane i wprowadzone na rynek, konieczne będzie zakończenie wieloletniej fazy rozwojowej, aby wykorzystać ten sukces proof-of-concept.

– Współpracujemy z LanzaTech od lat i mocno wierzymy w długofalową zdolność tej technologii do zmiany sposobu zarządzania zrównoważoną produkcją materiałów opakowaniowych. Ta współpraca technologiczna jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym przyspieszenie rozwoju tej obiecującej technologii – podsumował Pascal Chapon, dyrektor ds. zaawansowanych technologii materiałowych w Danone R&I.


Źródło: LanzaTech.com

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.