Wynik wyszukiwania - "prąd" - Wiadomości

Jest pozwolenie na budowę linii energetycznej, którą prąd z morskich farm wiatrowych popłynie w głąb kraju

Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę 98-kilometrowego odcinka linii najwyższych napięć Dunowo – Żydowo Kierzkowo – Piła Krzewina, przebiegającego przez województwo zachodniopomorskie. PSE uzyskały tym samym wszystkie decyzje i zgody niezbędne dla budowy tej części inwestycji.
19.07.2024

Wiceszef MKiŚ: jeśli prognoza cen za energię jest zawyżona można zwrócić się o jej korektę

Jeśli ktoś otrzymał zawyżoną prognozę dotyczącą rachunków za prąd, może zwrócić się do sprzedawcy o jej korektę - przypomniał w poniedziałek wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta. Od 1 lipca zmienił się system ochrony dla odbiorców energii.
01.07.2024

Od 1 lipca nowe ceny energii dla gospodarstw domowych

1 lipca zmienia się system ochrony dla odbiorców energii. Rachunki za gaz dla odbiorców taryfowanych wzrosną o ok. 20 proc. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd miesięcznie około 30 zł więcej. Od sierpnia będzie można wnioskować o bon energetyczny.
01.07.2024

Produkcja prądu z odnawialnych źródeł coraz częściej ograniczana. W ten sposób marnujemy rekordowe ilości taniej zielonej energii

Ograniczenia w produkcji energii ze źródeł odnawialnych powtarzają się coraz częściej. Jak podaje Forum Energii, łącznie w kwietniu br. ograniczono generację 149,6 GWh energii elektrycznej, z czego 25,8 GWh z farm wiatrowych i 123,8 GWh z dużych instalacji fotowoltaicznych. – Wszystko wskazuje, że magazyny energii to dziś najbardziej komplementarne źródło, które pozwoli rozwiązać dużą część tych problemów – mówi Łukasz Witkowski, dyrektor zarządzający Better Energy Polska. Eksperci dodają, że pomogłoby także zwiększanie elastyczn
06.06.2024

Warto inwestować w farmy wiatrowe – przekonują naukowcy

Elektrownie wiatrowe produkują prąd nawet dwukrotnie taniej niż jądrowe. Mogą przy tym wspierać elektrownie jądrowe, zwiększając ich bezpieczeństwo - przekonują naukowcy z University of Surrey, autorzy opracowania opublikowanego na łamach „National Institute Economic Review”.
30.05.2024

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?
02.04.2024

Minister klimatu: za kwartał rozwiązania ws. ochrony odbiorców prądu w II poł. 2024 r.

W ciągu kwartału mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania ws. ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny.
30.01.2024

Zielone certyfikaty – czym są i czy mogą obniżyć rachunek za prąd w firmie?

Zarządzanie rachunkami za energię to na pierwszy rzut oka skomplikowany proces. Przedsiębiorcy są jednak świadomi, jak duży koszt w strukturze wydatków firmy stanowi energia i coraz częściej szukają rozwiązań pozwalających na oszczędności. Mimo że to koszt energii jest największą składową rachunku, warto przyjrzeć się także innym czynnikom wpływającym na jego wysokość – zielonym certyfikatom. Na nich także można oszczędzać.
17.01.2024

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV, Gutki i Gutki 2, o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
25.09.2023

5,5 mld zł na pomoc dla przemysłu energochłonnego w latach 2023-2024

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o pomocy dla przemysłu energochłonnego. Na złagodzenie wysokich cen gazu i prądu w latach 2023-2024 rząd przeznaczy 5,5 mld zł.
09.08.2023

MKiŚ: minister Anna Moskwa - wyższe limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz niższe ceny za prąd dla MŚP, JST i podmiotów wrażliwych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wprowadzeniu wyższych limitów zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Pełen komunikat poniżej.
10.07.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku

Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich, przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów, sposobem może być udział w programie DSR (Demand Side Response).
12.05.2023

MF: do ulgi termomodernizacyjnej wlicza się tę część dotacji NFOŚiGW, którą wypłacono w danym roku

Jeśli dotacja od NFOŚiGW, wypłacana np. w ramach programu „Twój Prąd”, została podzielona na dwie części, to w ramach ulgi termomodernizacyjnej uwzględnia się tylko tę kwotę, która została wypłacona w danym roku podatkowym – wynika z odpowiedzi MF na pytania PAP.
19.02.2023

Kosiniak-Kamysz: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska - to nasz priorytet

Tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska, to nasz priorytet - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jeśli rządzący nie cofną złych przepisów o OZE, to my to zrobimy, przywrócimy to, co zostało zabrane i postawimy na zieloną energię" - zadeklarował.
14.02.2023

Od dziś na rachunkach za prąd wyższa opłata kogeneracyjna

Od dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra klimatu, zgodnie z którym rośnie jedna z pozycji na rachunku za energię elektryczną gospodarstw domowych. Z 4,06 do 4,96 zł za MWh wzrasta stawki opłaty kogeneracyjnej.
01.01.2023

Niektórzy klienci indywidualni E.ON Polska zapłacą więcej za prąd

Klienci jednego z dużych sprzedawców energii elektrycznej, firmy E.ON Polska, którzy korzystają z taryfy dla gospodarstw domowych G i jednocześnie pod swoimi adresami mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2023 r. zapłacą więcej za prąd.
30.12.2022

Minister Moskwa: nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu

Nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu. Mamy mechanizm zapasowy, który zabezpiecza pierwsze płatności - mówiła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa pytana o ewentualną nowelizację ustawy o limitach cen prądu.
29.12.2022

Suwałki bez dostawcy prądu na 2023 rok

Żaden z dostawców prądu nie zgłosił się do trzech przetargów ogłoszonych przez Urząd Miasta Suwałki (Podlaskie) na obsługę miejskich instytucji w 2023 roku. Miasto tworzy grupę zakupową, która liczy 50 członków.
25.12.2022

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny!

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.
01.12.2022

Ile prądu zużywają urządzenia dogrzewające i jak z nich racjonalnie korzystać?

Wraz z pierwszymi mrozami rośnie zainteresowanie Polaków urządzeniami dogrzewającymi. Jeśli nie mamy kominka i ze względów bezpieczeństwa nie chcemy korzystać np. z przenośnego grzejnika gazowego, pozostają nam urządzenia pobierające energię elektryczną. Które z nich wybrać, by dodatkowe ciepło nie odbiło się negatywnie na wysokości rachunków za energię elektryczną?
25.11.2022

RPO interweniuje w Bojanowie w sprawie lamp ulicznych. Burmistrz: szukamy oszczędności

Zastępca rzecznika praw obywatelskich poprosił burmistrza Bojanowa o wyjaśnienia w związku ze skargą mieszkanki gminy w sprawie szybciej wyłączanych lamp ulicznych. Burmistrz Maciej Dubiel powiedział PAP, że gmina szuka oszczędności. Zapowiedział też, że niebawem oświetlenie ulic będzie skromniejsze.
18.11.2022

MKiŚ przypomina o terminie składania oświadczeń uprawniających do tańszego prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 30 listopada mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej.
15.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z jej zapisami w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów rocznego zużycia.
17.10.2022

Senat podniósł limity zużycia w ustawie o zamrożeniu cen energii w 2023 r.

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy przewidującej zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Podnoszą one limity zużycia, do których cena pozostaje zamrożona na poziomie z 2022 r. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
07.10.2022

URE: poradnik co robić, aby uniknąć odcięcia prądu lub gazu

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na swojej stronie internetowej poradnik, co robić, aby mając problemy z opłaceniem rachunków za prąd lub gaz uniknąć wstrzymania dostaw energii.
06.10.2022

W tym tygodniu regulacje dotyczące cen prądu dla samorządów

W tym tygodniu powinny zostać przedstawione regulacje dotyczące cen energii elektrycznej dla samorządów - poinformował w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
05.10.2022

Szwed: szacujemy, że ze stałej ceny energii skorzysta 17 mln gospodarstw domowych

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed ocenił, że z programów i pomocy związanej m.in. ze stałą ceną energii elektrycznej skorzysta w Polsce 17 mln gospodarstw domowych. Rząd podjął walkę z inflacją i chce zabezpieczyć rodaków w opał – dodał.
29.09.2022

Holenderski rząd zamierza przejmować długi osób, które nie mogą płacić rachunków za energię

Gabinet premiera Marka Ruttego chce przejąć długi Holendrów, którzy nie mogą zapłacić rachunków za energię, informuje w poniedziałek portal NOS. Źródła portalu w Hadze potwierdzają, iż środek ma wejść w życie jeszcze tej zimy.
13.09.2022

Olsztyńska grupa zakupowa chce kupować prąd kontraktowo

Olsztyńska grupa zakupowa zdecydowała o powtórzeniu przetargu na zakup energii elektrycznej - poinformował olsztyński ratusz. Wyjaśniono, że w nowym przetargu grupa wybierze dostawcę, który "doliczy stałą marżę do cen giełdowych", a grupa ma kupować energię na zasadzie zakupów kontraktowych.
13.09.2022

Kowalczyk gdyby trzeba było wyłączać prąd, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił w czwartek po południu w Białymstoku podczas 19.MIędzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, że w razie konieczności przerw w dostawach prądu, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo.
08.09.2022

"Dziennik Gazeta Prawna": Nawet 30 mld zł więcej na rachunki za prąd

Kilkaset procent więcej za energię elektryczną – takie propozycje właśnie trafiają do gmin i powiatów. Włodarze alarmują, że przy takich stawkach zagrożona jest realizacja usług publicznych – czytamy w środowym wydaniu "DGP".
07.09.2022

Kalifornia ostrzega przed przerwami w dostawach prądu, szczególnie gdy są rekordowo wysokie temperatury

W Kalifornii we wtorek pojawiły się ostrzeżenia, że przerwy w dostawach prądu "mogą być nieuchronne". Rośnie bowiem zapotrzebowanie na energię elektryczną, a prognozy zapowiadają rekordowo wysokie temperatury.
07.09.2022

Mechanizmy kształtowania cen energii

Ceny energii elektrycznej na polskim i europejskim rynku są kształtowane zgodnie z mechanizmami rynkowymi, ściśle określonymi w przepisach obowiązującego prawa. Wysokość hurtowych cen energii, po których kupują ją sprzedawcy, pozostaje pod presją wysokich cen gazu i węgla oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W konsekwencji firmy sprzedające prąd gospodarstwom domowym i gospodarce mają bardzo ograniczony wpływ na kształtowanie cen końcowych dla odbiorców.
01.09.2022

Prąd DIY - czyli jak przygotować firmę na kryzys energetyczny?

Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej szykują się na zimowe ograniczenia w dostawach prądu. Zmniejszony import gazu przez Nord Stream 1 i wstrzymanie jego przesyłu przez gazociąg Jamalski oraz ropy przez rurociąg Przyjaźń niepokoją biznes. Dodatkowo, od kwietnia br. Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Jeśli z powodu wojny w Ukrainie dojdzie do ograniczenia dostaw prądu, pierwsi odczują to przedsiębiorcy. Na szczęście zima jeszcze nie nadeszła, a to daje firmom szansę na przygotowanie się na kryzys.
29.08.2022

"Rzeczpospolita": Prądu na masową skalę nie wyłączą

Nie grożą nam masowe wyłączenia energii związane z problemami w dostawach węgla czy wysokimi cenami, uspokaja operator systemu - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
22.08.2022

Włochy. Radykalne zmiany w małej fabryce, by zmniejszyć rachunki za prąd

Praca od świtu, gdy nie trzeba włączać światła i w porze, w której prąd jest najtańszy - w taki sposób w fabryce ceramiki we włoskim regionie Umbria postanowiono ograniczyć skutki drastycznych podwyżek cen energii. Załoga przyzwyczajona jest do wyrzeczeń, bo ratuje swoje miejsca pracy już po raz drugi.
21.08.2022

Sasin dla "Sieci": prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie

Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
15.08.2022

Polacy i oszczędzanie energii? Niekoniecznie

60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF, opublikowanego w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
03.08.2022

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu – poinformował PAP prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Według niego ograniczanie produkcji to ostatnia rzecz, na którą przedsiębiorstwa będą się decydować. Sytuacja jest jednak dynamiczna – dodał.
15.07.2022

Liczy się energia – 34 % badanych zauważyło kampanię edukacyjną PKEE

Od stycznia do marca Polski Komitet Energii Elektrycznej realizował kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem było zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego po jej zakończeniu, Kampania została zauważona przez 34% Polaków.
22.06.2022

Drogi prąd hamuje zeroemisyjną komunikację miejską

Szybko rosnące koszty energii elektrycznej mogą spowolnić przestawienie miejskiego transportu w Polsce na bezemisyjne napędy; ich udział w zakupach spółek przewozowych maleje - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
21.06.2022

Oszczędność energii to nie tylko pieniądze [GALERIA]

Ceny prądu to efekt splotu nakładających się na siebie niekorzystnych czynników ekonomicznych i politycznych. Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej twierdzą, że w dającej się przewidzieć przyszłości trudno się spodziewać powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej, nie mówiąc już o ich spadku. Racjonalnym rozwiązaniem jest więc oszczędne gospodarowanie energią tak, by obniżyć jej zużycie.
31.03.2022

Tauron ma 40 proc. linii średniego napięcia pod ziemią; do 2040 chce mieć 75 proc.

Sieć dystrybucyjna średniego napięcia spółki Tauron Dystrybucja już w 39 proc. przebiega pod ziemią – wynika z piątkowej informacji koncernu. Do 2040 r. firma chciałaby zwiększyć ten udział do 75 proc.
28.02.2022

wPolityce.pl: według 63 proc. respondentów EPL powinna działać na rzecz obniżenia cen za energię

63 proc. Polaków uważa, że Europejska Partia Ludowa (EPL) kierowana przez Donalda Tuska powinna podjąć działania zmierzające do obniżenia cen za energię elektryczną - wynika z badania na zlecenie portalu wPolityce.pl.
23.02.2022

Prezes URE zatwierdził taryfy na prąd z zerową akcyzą

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wszystkim czterem tzw. sprzedawcom z urzędu energii elektrycznej taryfy dla gospodarstw domowych, zawierające zerową akcyzę.
22.02.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

Dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty, które wskazało 84% ankietowanych. Aż 80% motywuje również troska o środowisko naturalne.
14.02.2022

Anna Moskwa: Polska za energię musi płacić więcej

Polska jest na etapie transformacji energetycznej i jest zmuszona płacić więcej, co wynika z opłaty emisyjnej - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odpowiadając na pytanie "Super Expressu" o obawy Polaków związane z podwyżkami cen energii.
08.02.2022

Belgijski rząd dopłaci do rachunków za energię eklektyczną i tymczasowo obniży podatek VAT za prąd

Rząd w Brukseli osiągnął porozumienie w sprawie rekompensat wysokich cen energii. Tymczasowo obniżony zostanie podatek VAT na prąd z 21 do 6 proc. oraz pojawi się dopłata 100 euro rocznie do rachunku za energię. Partie koalicyjne przez wiele tygodni spierały się o to, jak pomóc gospodarstwom domowym zamortyzować wysokie ceny energii.
02.02.2022

Inteligentne oszczędzanie energii w przedsiębiorstwach

Firma baramundi software AG bezpłatnie udostępniła wszystkim swoim klientom korzystającym z systemu do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi baramundi Management Suite moduł do zarządzania energią elektryczną.
31.01.2022

Estończycy do 2030 r. planują zakończyć produkcję prądu z łupków roponośnych

Państwowy estoński koncern Eesti Energia, działający na rynkach pod marką Enefit, do 2030 r. zamierza zakończyć produkcję energii elektrycznej z wysokoemisyjnych łupków roponośnych i przejść wyłącznie na produkcję z ze źródeł odnawialnych.
31.01.2022

Analitycy: 26-proc. wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.
30.01.2022

Goldman Sachs: najlepsza droga do Fit for 55 to masowa elektryfikacja

Najbardziej efektywna droga osiągnięcia celów Fit for 55, czyli m.in. 55 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. to elektryfikacja w skali prowadzącej do wzrostu popytu na energię elektryczną o połowę - pisze w analizie bank inwestycyjny Goldman Sachs.
28.01.2022

Enea planuje emisję akcji, by zdobyć środki m.in. na rozwój sieci dystrybucyjnej

Zarząd Enei zdecydował w środę o emisji akcji w celu podwyższeniu kapitału zakładowego i zdobycia środków na rozwój sektora dystrybucji energii elektrycznej - podała spółka. Emisję musi jeszcze zatwierdzić NWZA spółki.
20.01.2022

Czy rachunek za prąd może być niższy? – rusza www.LiczySieEnergia.pl

Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię edukacyjną „Liczy się energia”. Przez najbliższe miesiące wyjaśniać będzie przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu. Celem kampanii jest edukacja o rynku energii oraz sposobach łagodzenia wpływu rosnących cen prądu na domowe budżety Polaków.
18.01.2022

Minister Moskwa: Od tygodnia można już składać wnioski o dodatek osłonowy

„Już od tygodnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to zniweluje obecne wzrosty cen” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 11 stycznia 2022 r., podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
12.01.2022

Koszt zakupu energii elektrycznej dla miejskich jednostek jest o 70 proc. wyższy niż rok temu

Samorząd Poznania wyda o 70 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem na zakup energii elektrycznej dla swoich jednostek i trzykrotnie więcej za dostawy gazu – podał poznański magistrat. Podwyżki najbardziej wpłyną na wzrost kosztów komunikacji miejskiej.
07.01.2022

PSL: VAT na energię elektryczną powinien zostać obniżony do 5 proc. na przynajmniej trzy lata

Obniżenie VAT-u na energię elektryczną do 5 proc. na przynajmniej trzy lata i obniżenie VAT-u na gaz ziemny do 8 proc. też na co najmniej trzy lata - to niektóre postulaty przedstawione w poniedziałek przez PSL. Ludowcy chcą też przeznaczenia 12 mld zł na rozwój OZE.
04.01.2022

Ustawa o dodatku osłonowym wchodzi w życie

We wtorek wchodzi w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.
04.01.2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.
03.01.2022

Tusk: nasz projekt ustawy rekompensującej wzrost cen gazu jest gotowy

Projekt ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu jest gotowy i w poniedziałek trafi do Sejmu - zapowiedział w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
03.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. na "Mój prąd" przeznaczymy 1 mld zł

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - mówi w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.01.2022

W Holandii dzięki podatkowi VAT rząd zarabia na wyższych cenach energii

Holenderski budżet korzysta na wysokich cenach energii, wynika z badań portalu Gaslicht. Dzieje się tak ze względu na 21 proc. podatek VAT. Z tego tytułu, wg portalu, niderlandzki fiskus uzyska w 2020 r. dodatkowo co najmniej 2 mld euro więcej niż w bieżącym roku.
31.12.2021

W Austrii ceny energii w listopadzie o ponad jedną czwartą wyższe niż przed rokiem

Ceny energii dla gospodarstw domowych w Austrii były w listopadzie o 26,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównym motorem inflacji były rosnące ceny paliw i oleju opałowego – informuje w poniedziałek dziennik „Kronen Zeitung”, powołując się na dane Austriackiej Agencji Energii (AEA).
28.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Senacka komisja bez poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i prąd

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych podczas poniedziałkowego posiedzenia nie zgłosiła poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię elektryczną. Ustawa ta jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
14.12.2021

PSE: trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych, w poniedziałek 6 grudnia wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
07.12.2021

Tauron przeznaczy 18 mln zł na modernizację elektrowni wodnej

Ponad 18 mln zł zamierza przeznaczyć Tauron na modernizację hydroelektrowni we Wrocławiu. Po unowocześnieniu siłowni zwiększona zostanie tam produkcja energii – podała w czwartek w komunikacie spółka energetyczna.
26.11.2021

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów, jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej.
10.11.2021

MKiŚ proponuje na 2022 r. opłatę kogeneracyjną na poziomie 4,06 zł/MWh

Ministerstwo klimatu zaproponowało ustalenie stawki opłaty kogeneracyjnej na 2022 r. na poziomie 4,06 zł za MWh. W 2021 r. stawka ta jest zerowa. Opłata, wnoszona przez wszystkich odbiorców służy wsparciu wytwarzania prądu w wysokosprawnej kogeneracji.
09.11.2021

Tauron i PGE chcą utworzyć firmę produkującą energię elektryczną

PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia planują utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie produkować i wprowadzać do obrotu energię elektryczną - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
08.11.2021

PKEE: utrzymanie cen prądu w 2022 r. to dla sprzedawców kilka mld zł strat

Utrzymanie w 2022 r. cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przełoży się nawet na kilka mld złotych strat sprzedawców - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, oczekiwany wzrost cen prądu nie jest niczym zaskakującym na tle UE.
05.11.2021

PKEE: fakty i mity na temat wzrostu cen prądu

W kontekście doniesień medialnych dotyczących skali możliwych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych, kluczowe jest doprecyzowanie, jak nowe taryfy przełożą się w praktyce na wysokość rachunków za energię elektryczną. Istotne pozostaje również wyjaśnienie faktycznych czynników mających wpływ na obecnie obserwowany wzrost cen energii elektrycznej.
05.11.2021

Do URE wpłynęło dziewięć wniosków dot. opłat za energię w 2022 r.

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok od czterech sprzedawców z urzędu oraz wnioski dotyczące stawek opłat dystrybucyjnych od pięciu operatorów systemów - poinformował w środę Urząd na Twitterze.
04.11.2021

Niższe napięcie wokół cen prądu

Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek.
25.10.2021

Pomorscy samorządowcy o rosnących cenach energii elektrycznej

Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć? Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na prąd w 2022 roku wzrosną nawet o 45 proc. „Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna” – oburzają się samorządowcy. I twierdzą, że to efekt złych decyzji i działań rządu.
24.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.
22.10.2021

Polityczna gra o energię

Więcej inwestycji w odnawialne źródła, wsparcie i rekompensaty – to zdaniem Polaków odpowiedź m.in. na wysokie ceny prądu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż Ipsos dla think tanku More in Common.
19.10.2021

Kurtyka: wsparcie wz. z cenami prądu otrzyma co piąte gospodarstwo

Dofinansowaniem z puli 1,5 mld zł obejmiemy prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce, m.in. emerytów, rencistów i rodziny wielodzietne - zapowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w piątek o pomoc dla odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu.
15.10.2021

Wzrost cen energii elektrycznej obniży konkurencyjność polskich firm

Średnioważona cena energii elektrycznej we wrześniu była wyższa o ponad 20 proc. niż w sierpniu 2021 r. i o 91 proc. niż we wrześniu 2020 r. Wzrost cen energii uderzy w konkurencyjność polskich firm – wynika z opublikowanej w czwartek analizy PIE.
08.10.2021

Czas na unię energetyczną

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
07.10.2021

Minister biznesu: nie ma takiej możliwości, by zimą zabrakło prądu

Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng. Zapewnił też, że pomimo rosnących cen gazu chroniące konsumentów maksymalne limity cen zostaną utrzymane.
21.09.2021

Polacy chcą inteligentnych liczników

Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej dotyczącego poziomu akceptacji dla informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska większość respondentów deklaruje chęć instalacji takiego licznika w swoim gospodarstwie domowym oraz zdobycia szerszej wiedzy o nowych urządzeniach. Badanie ma związek z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem i jest odpowiedzią na społeczną potrzebę edukac
20.08.2021

URE: od początku roku sprzedawcę prądu zmieniło blisko 20 tys. odbiorców.

W maju 2021 roku sprzedawcę energii zmieniło 2,6 tys. odbiorców, a od początku roku blisko 20 tys. – poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Wyjaśnił, że ze zmiany sprzedawcy w zdecydowanej większości skorzystali klienci indywidualni.
02.07.2021

Fala upałów rozgrzała sieć energetyczną

W tym tygodniu z powodu wysokich temperatur i rozkręconej klimatyzacji zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce poszybowało do poziomów bliskich rekordowi sprzed dwóch lat – zauważa w czwartek "Rzeczpospolita”.
24.06.2021

Raport: Polska powinna utrzymywać niskie stawki akcyzy na paliwa i prąd

Polska powinna utrzymywać możliwie najniższe stawki akcyzy na paliwa i energię elektryczną, gdyż ich niska cena jest bodźcem stymulującym rozwój całej gospodarki – wynika z zaprezentowanego w piątek raportu opracowanego dla grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.06.2021

Nowe zasady rozliczania korzystne dla prosumentów

Możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną, rozwój przydomowych magazynów energii oraz otwarcie rynku prosumenckiego na nowe modele biznesowe – to tylko niektóre korzyści, wynikające ze zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych.
15.06.2021

Tauron podwoił ilość sprzedawanej energii ze źródeł odnawialnych

W ub. roku grupa energetyczna Tauron podwoiła ilość prądu sprzedawanego w ramach produktu opartego w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczyła przedsiębiorstwom jedną terawatogodzinę energii – podał we wtorek Tauron.
18.05.2021

PGE: wysokie ceny emisji CO2 grożą wzrostem importu prądu

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym wzrostem importu - ocenił wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Jak dodał, taki scenariusz grozi wygaszaniem krajowej generacji.
24.03.2021

Rosnące ceny prądu przekonują firmy do inwestowania w odnawialne źródła energii

Firmy szukają możliwości obniżenia rachunków za prąd. Pierwszym krokiem często jest zmiana sprzedawcy energii. Tylko na takim działaniu mogą zaoszczędzić ponad 30 proc. Coraz więcej przedsiębiorstw skłania się też ku inwestycjom w odnawialne źródła energii i produkcję prądu na własne potrzeby.
23.03.2021

Prezes URE: Przyjęcie nowej polityki energetycznej przyspieszy transformację i niezbędne inwestycje

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego silną podstawą będą źródła nisko- i zeroemisyjne – wskazuje rząd w niedawno przyjętej strategii dla polskiej energetyki na nadchodzące dwie dekady.
23.02.2021

USA: Astronomiczne ceny za prąd w zasypanym śniegiem i zmrożonym Teksasie

Siarczyste mrozy i niespotykane opady śniegu w Teksasie wywindowały tam na niebotyczny poziom ceny energii elektrycznej. W niektórych przypadkach wzrosły one więcej niż 70-krotnie. Potępił to republikański gubernator stanu Greg Abbott.
22.02.2021

Wiceminister Zyska: do połowy roku możliwy kolejny nabór w ramach programu "Mój prąd"

Rządowy program „Mój prąd”, zapewniający wspófinansowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, będzie kontynuowany - zapewnił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Ocenił, że kolejny nabór wniosków w ramach tego programu może rozpocząć się do połowy tego roku.
18.02.2021

Poweras Agata Szulc

Wyłączny dystrybutor silników marine firmy MAN Truck&Bus oraz Nanni Diesel
remonty i przeglądy morskich silników wysokoprężnych, remonty i przeglądy agregatów prądotwórczych, remonty pomp, przeglądy pomp, pompy, silniki wysokoprężne, agregaty prądotwórcze, remonty systemów automatyki, przeglądy i remonty energetyczne statków, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny silników morskich wysokoprężnych wysokoobrotowych firmy MAN Truck & Bus, dystrybucja silników morskich wysokoprężnych wysokoobrotowych firmy MAN Truck & Bus, serwis silników morskich, serwis silników morskich MAN, serwis pogwarancyjny silników morskich, serwis pogwarancyjny silników morskich MAN, serwis gwarancyjny silników morskich, serwis gwarancyjny silników morskich MAN, Poweras, Poweras Agata Szulc, MAN, MAN Bus & Truck, systemy napędowe, systemy hybrydowe, kompletne zespoły do napędu jednostek pływających, systemy sterowania napędów, integrator systemów napędowych jednostek pływających, Woodward, Selco, Aventics, elementy systemów sterowania napędów, kompletne systemy sterowania napędów, części za

NAVITEST Sp. z o.o.

badania inieniszczące,badania ndt,badania niszczące,nadzory spawalnicze,inspekcje spawalnicze,pomiary zawartości ferrytu,badania prądami wirowymi et,badania twardości ht,badania szczelności lt,badania penetracyjne pt,badania rentgenowskie rt,badania ultradźwiękowe ut,ultradźwiękowe pomiary grubości utt,badania magnetyczno - proszkowe mt,badania techniką phased array i tofd,badania wizualne vt,inżynieria spawalnicza,badania tofd,badania phased array,skaner do badań,pomiar grubości,laboratorium badań nieniszczących,badania wizualne

Dziękujemy za wysłane grafiki.