Pomorscy samorządowcy o rosnących cenach energii elektrycznej

zg

24.10.2021 17:44 Źródło: Inf. prasowa / Urzad Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Strona główna Energetyka, OZE Pomorscy samorządowcy o rosnących cenach energii elektrycznej

Partnerzy portalu

Pomorscy samorządowcy o rosnących cenach energii elektrycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. mat. prasowe

Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć? Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na prąd w 2022 roku wzrosną nawet o 45 proc. „Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna” – oburzają się samorządowcy. I twierdzą, że to efekt złych decyzji i działań rządu.

Konferencja poświęcona cenom energii elektrycznej została zorganizowania 22 października 2021 r. przed siedzibą spółki Energa w Gdańsku. Oprócz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wzięli w niej udział: eurodeputowany Janusz Lewandowski, senator RP Ryszard Świlski, wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski a także starosta malborski Mirosław Czapla i wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt.

Marszałek Struk mówił o rosnących wydatkach budżetowych związanych z drożejącym prądem. – W obecnym przetargu na zakup energii elektrycznej na 2022 rok dla naszych jednostek otrzymaliśmy ofertę od Energi Obrót S.A. Za 1 MWh mocy mamy zapłacić 501 zł. Podczas gdy w tym roku płaciliśmy niecałe 297 zł. To wzrost o ponad 68 proc. – wyliczał marszałek.

W przyszłym roku koszt zakupu prądu dla grupy zakupowej 43 jednostek samorządu pomorskiego wyniesie ponad 9.1 mln zł, a więc o 41 proc. więcej niż w bieżącym roku.

Jak to wygląda w szczegółach? – Koszty związane z codziennym funkcjonowaniem szpitali zarządzanych przez samorząd województwa wzrosną o 45 proc. –informował marszałek Struk. Z kolei koszty energii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wzrosną o ok. 39 proc. Zaś działalność jednostek kultury będzie wiązać się z większymi o ponad 33 proc. kosztami. – Stracą na tym wszyscy mieszkańcy Pomorza. Efektem rosnących cen prądu może być konieczność podwyżek cen biletów kolejowych czy wstępów do teatrów i muzeów – stwierdził Mieczysław Struk. Ale rosnące koszty energii elektrycznej nie dotyczą tylko budżetu województwa. – Sopot straci na tym co najmniej 3 mln zł. Za taką kwotę moglibyśmy wybudować w pełni wyposażony żłobek albo kilkanaście mieszkań komunalnych – uzupełnił wyliczenia wiceprezydent Sopotu.

W pracach nad swoimi budżetami samorządy uwzględniają wiele czynników. Ale tak wysokiego skoku cen nie dało się przewidzieć.

– Powiedzmy jasno. Podwyżki i przerzucanie kosztów na nas to nic innego jak niszczenie samorządu. To niestety się dzieje, i to jest taki „Polski Ład” – mówił rozgoryczony Mirosław Czapla, starosta malborski.

Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. W tle, za mówcami widać było siedzibę Energii, czyli głównego dostawcy prądu w Polsce Północnej oraz w naszym regionie. Na złą sytuację w spółce zwrócił uwagę europoseł Janusz Lewandowski. – Od 2015 roku spółka miała jedenastu prezesów. Taka karuzela personalna nie wpływa dobrze na postrzeganie firmy – zaznaczył. – Warto też wspomnieć o tym, że Energa jest jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej. A jak pamiętamy, w kwietniu 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przez zarząd fundacji przestępstwa – dodał europoseł. Warto dodać, że Energa uczestniczy w finansowaniu polskiego górnictwa. – Zainwestowała znaczne kwoty w Polską Grupę Górniczą, co jak przyznały władze spółki spowodowało stratę prawie 400 mln zł – powiedział również obecny na konferencji senator RP Ryszard Świlski. Trzeba także pamiętać o rozpoczętej przez rząd PIS, a następnie porzuconej, budowie bloku C w elektrowni Ostrołęka. – O tej inwestycji wielu ekspertów od początku mówiło, że jest ona nieuzasadniona ekologicznie oraz nieopłacalna finansowo. Niestety Energa stała się instrumentem działań partyjnych – dodał senator.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25352,00 $ tona -0,76% 28 wrz
 Cynk 2559,00 $ tona 3,90% 28 wrz
 Aluminium 2231,00 $ tona 1,64% 28 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.