Wynik wyszukiwania - "upał" - Wiadomości

Pożary łąk i lasów w Hiszpanii

Hiszpańscy strażacy walczą w całym kraju z kilkudziesięcioma pożarami lasów i łąk. Ich szybkiemu rozprzestrzenianiu się sprzyjają ponad 30-stopniowe upały oraz porywisty wiatr.
16.07.2024

Hiszpania. Pożary łąk i lasów wskutek fali 40-stopniowych upałów

Kilkanaście pożarów wybuchło we wtorek w Hiszpanii w efekcie fali wysokich, ponad 40-stopniowych temperatur powietrza. Największe upały występują na południu i zachodzie kraju.
03.07.2024

Do Włoch nadciąga antycyklon afrykański, któremu nadano imię Minos - z Piekła Dantego

Temperatury do 42-43 stopni Celsjusza ma przynieść nadciągający nad Włochy antycyklon afrykański, który nazwano Minos. Upał ma być według zapowiedzi meteorologów piekielny i dlatego zjawisku, które je przyniesie nadano imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom.
17.06.2024

Mokradła, parki i ogrody chłodzą miasta w upały

Naukowcy sprawdzili, jak bardzo, różne tereny zielone i zbiorniki wodne ochładzają miasta w czasie fali upału. Okazało się, że ogrody botaniczne mogą zmniejszyć temperaturę w okolicy nawet o 10 stopni.
01.03.2024

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Niemcy. Ponad 3000 ofiar tegorocznych upałów

Około 3100 osób zmarło tego lata w Niemczech z powodu upałów. Tak wynika ze wstępnych danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). Więcej niż co druga ofiara upałów miała co najmniej 85 lat.
30.09.2023

Tegoroczne lato było najgorętsze w historii pomiarów

Trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na Ziemi - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodano, że rekordowo wysoka jest też temperatura powierzchni oceanów, zasięg lodu arktycznego jest zaś rekordowo niski.
06.09.2023

Chorwacja: nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, potem ochłodzenie

Nad Chorwację nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, po której w poniedziałek w końcu nadejdzie ochłodzenie - poinformowała w piątek telewizja HRT.
25.08.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Portugalia-Hiszpania. Duże pożary lasów i łąk w pobliżu granicy; walkę z ogniem utrudnia upał

Kilkadziesiąt dużych pożarów występuje w czwartek w Portugalii i Hiszpanii, gdzie utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Największe trudności strażacy mają z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły w rejonie granicy obu państw.
25.08.2023

Pomimo upałów mer Bordeaux nie używa klimatyzacji

Pomimo fali upałów i temperatur dochodzących do 40 stopni Celsjusza, mer Bordeaux w południowo-zachodniej Francji Pierre Hurmic konsekwentnie nie korzysta z klimatyzacji, bo zobowiązał się do tego przed wyborcami – podał dziennik „Le Figaro”.
25.08.2023

We Francji szczyt fali upałów - do 43 stopni - przed gwałtownym spadkiem temperatur w weekend

W środę nad dużą częścią Francji obowiązywał najwyższy, czerwony alert z powodu największej fali upałów w tym roku. W czwartek temperatury będą dochodzić do 43 stopni Celsjusza, a w weekend spodziewane jest gwałtowne ochłodzenie, miejscami nawet o 15 stopni – wynika z prognoz francuskiej państwowej służby meteorologicznej Meteo-France.
24.08.2023

Portugalia. Ponad 30 pożarów w kraju; upał utrudnia walkę z żywiołem

Ponad 30 pożarów trawi w środę lasy i łąki Portugalii ogarniętej falą ponad 40-stopniowych upałów. Wysokie temperatury, przekraczające w środkowej części kraju 45 stopni C, utrudniają walkę z żywiołem.
24.08.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Chorwacja. Meteorolog: nadchodzi szczyt fali upałów; odczujemy go w drugiej połowie tygodnia

W Chorwacji szczyt fali upałów dopiero nadejdzie i nastąpi po nim nagłe ochłodzenie. Możliwe są też gwałtowne burze - powiedział we wtorek w rozmowie z portalem Dnevnik meteorolog Ivan Czaczić.
22.08.2023

Węgry czeka tydzień upałów

Przez cały tydzień na Węgrzech temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywać się powyżej 30 stopni Celsjusza, a miejscami będzie dochodzić nawet do 36 stopni – informuje portal Index, powołując się na dane węgierskiej Krajowej Służby Meteorologicznej (OMSZ).
21.08.2023

Francja. Największa w tym roku fala upałów rozszerza się na południową i wschodnią część kraju

Największa w tym roku fala upałów we Francji rozprzestrzenia się na południe i wschód, obejmując już 49 spośród 101 departamentów kraju – informuje portal dziennika „Le Figaro”, powołując się na państwową służbę meteorologiczną Meteo-France.
20.08.2023

Alarm z powodu upałów również we Włoszech; rekordowy skwar w górach

W ośmiu włoskich miastach, w tym w Rzymie, obowiązuje w sobotę i niedzielę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia. Falę gorąca przyniósł kolejny antycyklon z Afryki. Rekordowo ciepło jest też w górach.
19.08.2023

Upał najgroźniejszy w dużych miastach

Przed nami upalny weekend, dlatego ostrzegamy przed obciążeniem cieplnym organizmu. Najbardziej narażeni są na to mieszkańcy dużych miast. Podczas wysokich temperatur należy zmniejszyć aktywność fizyczną, pić dużo wody i korzystać z miejsc zacienionych, a najlepiej klimatyzowanych - podkreślił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
19.08.2023

Francja. Od soboty w 28 departamentach pomarańczowy alert pogodowy w związku z upałami

Ze względu na zbliżającą się kolejną falę upałów francuscy meteorolodzy ogłosili w piątek pomarańczowy alert pogodowy mający od soboty obowiązywać w 28 departamentach - podała AFP. Kilka najbliższych dni ma być najgorętszym okresem w tym roku we Francji.
19.08.2023

Nad Europę nadciąga Neron - nowy afrykański antycyklon

Nad Włochy nadciągnie w weekend kolejny antycyklon afrykański, któremu nadano imię Neron. Według meteorologów przyniesie on falę upałów, które potrwają co najmniej dziesięć dni.
11.08.2023

Hiszpania. Ponad 40-stopniowe upały w Walencji i Andaluzji

W masowo odwiedzanych przez turystów regionach Hiszpanii zanotowano w czwartek ponad 40-stopniowe temperatury powietrza. Największy upał panuje we wspólnocie autonomicznej Walencji i Andaluzji, gdzie słupek rtęci przekroczył 44 st. Celsjusza.
10.08.2023

Hiszpania. Ekstremalne upały wpływają na turystykę w Europie

Coraz częstsze fale ekstremalnych upałów wpływają na turystykę krajową oraz zagraniczną w Hiszpanii i innych krajach Europy Południowej, a zwłaszcza we Francji, Grecji i we Włoszech - poinformował w niedzielę portal Infobae.
07.08.2023

Portugalia. Fala upałów doprowadziła do dużych pożarów lasów i nieużytków rolnych

W ciągu ostatniej doby na terenie Portugalii wybuchło kilkanaście pożarów lasów i nieużytków rolnych. Największe z nich szaleją w sobotę w pięciu dystryktach środkowej i północnej części kraju.
08.10.2022

Fala upałów rozgrzała sieć energetyczną

W tym tygodniu z powodu wysokich temperatur i rozkręconej klimatyzacji zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce poszybowało do poziomów bliskich rekordowi sprzed dwóch lat – zauważa w czwartek "Rzeczpospolita”.
24.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.