Rekordowa fala upałów w Europie, która miała miejsce między 23 czerwca a 2 lipca 2025 roku, spowodowała około 2300 zgonów w 12 miastach, z czego 1500 przypisuje się zmianom klimatycznym – wynika z analizy World Weather Attribution oraz naukowców z Imperial College London i London School of Hygiene & Tropical Medicine.
Zmiany klimatyczne zwiększyły temperaturę podczas fali upałów nawet o 4°C, co trzykrotnie zwiększyło liczbę zgonów związanych z upałami oceniają badacze. Czerwiec 2025 był piątym najgorętszym czerwcem w historii Europy, a w Europie Zachodniej odnotowano rekordową średnią temperaturę 20,49°C, o 2,81°C powyżej średniej z lat 1991–2020.
Wysokimi temperaturami szczególnie dotknięte zostały miasta takie jak Mediolan, Paryż i Barcelona.
Wysoka temperatura może poważnie wpływać na zdrowie, szczególnie podczas fal upałów, ponieważ organizm ludzki ma ograniczone możliwości radzenia sobie z ekstremalnym ciepłem. Ciało ludzkie reguluje temperaturę poprzez pocenie się i oddawanie ciepła. W ekstremalnych warunkach, gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, a wilgotność utrudnia parowanie potu, organizm nie jest w stanie skutecznie się ochłodzić. Prowadzi to do wzrostu temperatury ciała, co może skutkować udarem cieplnym – stanem zagrażającym życiu.
Intensywne pocenie się prowadzi do utraty płynów i elektrolitów (np. sodu, potasu). Bez odpowiedniego nawodnienia krew staje się gęstsza, co obciąża serce i nerki, a w skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności narządów. Jednocześnie wysoka temperatura zmusza serce do intensywniejszej pracy, aby przepompować krew do skóry w celu chłodzenia. To dodatkowe obciążenie może prowadzić do zawału lub innych problemów sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób z istniejącymi schorzeniami.
Gorące i wilgotne powietrze może pogarszać choroby płuc, takie jak astma, utrudniając oddychanie. Przegrzanie może powodować dezorientację, omdlenia, a nawet drgawki, zwłaszcza w przypadku udaru cieplnego, gdy temperatura ciała przekracza 40°C.
Osoby starsze (powyżej 65 lat) stanowiły 88% ofiar, co podkreśla ich szczególną podatność na ekstremalne upały. Jednocześnie we wnioskach z raportu podkreślono, że nie są to wszystkie ofiary upałów, wiele państwo nie prowadzi bowiem statystyk pozwalających w prosty sposób powiązać zgonu z temperaturą powietrza.
Z wiekiem organizm gorzej radzi sobie z regulacją temperatury. Skóra staje się cieńsza, gruczoły potowe są mniej wydajne, a reakcje fizjologiczne na ciepło są osłabione. Wiele osób starszych cierpi na schorzenia takie jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca czy demencja, które pogarszają zdolność organizmu do radzenia sobie z upałem. Leki, np. diuretyki czy beta-blokery, mogą dodatkowo zaburzać termoregulację lub nasilać odwodnienie.
Fot: Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 10:05 |
| Cyna | 52702.5 $ | tona | -2,22% | 16.07.2026 10:05 |
| Cynk | 3553.25 $ | tona | -1,00% | 16.07.2026 10:05 |
| Aluminium | 3153.25 $ | tona | -0,53% | 16.07.2026 10:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 10:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 10:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 10:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 10:05 |